Lymfatické masáže - elixír pro tělo

Autor: Studio Line Body - Mgr. Struhovská

Krásné zdravé pevné tělo, čistá pleť, to je sen asi každého z nás. Lze jej splnit? Do jisté míry ano, ale musí se pro to něco udělat. Jednou ze základních podmínek je posílit čističku našeho organismu – mízní (lymfatický) systém. K tomu slouží lymfatické masáže.

Mízní systém odvádí z těla (z tělní tekutiny) odpadní produkty látkové výměny. Za den se v lidském těle vytvoří 2 – 3 litry lymfy. Bílé krvinky, které lymfa obsahuje, se podílejí na imunitních reakcích organismu. Pohyb mízy je velmi pomalý a probíhá podobně jako pohyb v žilách. Pomocí kosterních svalů a schopností mízních cév smršťovat se, je lymfa vytlačována směrem k srdci a velmi pomalu vtéká do žilní krve. Pomalejší či dokonce zastavený pohyb může být zdrojem otoků končetin a různých dalších problémů. Lymfatickou drenáž lze například využívat při otocích končetin v důsledku primárního nebo sekundárního lymfatického edému či k potlačení celulitidy. Dostatečný průtok lymfy je proto nevyhnutelný pro zdraví organismu.

Zjednodušeně řečeno, funguje-li nám správně lymfatický systém, nedochází k hromadění vody a odpadních látkek v podkoží. Nevniká tak celulitida, nedochází k nepříjemnému nárůstu objemu určitých partií těla (především na stehnech a hýždích) ani k otokům.

Ženy mají smůlu

Vlivem mnoha faktorů, u žen především hormonálních změn v organismu, dochází k povolování a zeslabení podkožního vaziva. Podkožní vazivo je u žen, na rozdíl od mužů, u kterých tvoří poměrně pevnou příčnou mřížku, relativně volné, podélně zakotvené. Důvod je přirozený. Od první menstruace se žena připravuje na těhotenství. K tomu přispívá nárůst hladiny estrogenů. A tak se postupně snižuje elasticita pokožky, kůže ochabuje a dochází k nárůstu tukové tkáně, hromadění vody a odpadních látek v podkoží. Mízní cévy do těchto míst už nedosáhnou a odpad nemohou odvést. Tkáň zvazivovatí a vzniká nehezká pomerančová kůže – tzv. celulitida.

Musíme aktivovat čističku

Proto je velice důležitá prevence. A tou jsou právě lymfatické masáže, které chod lymfatického systému podpoří. Když se prevence zanedbá, návrat do původního stavu je úporný, u vyšších stádií celulitidy a některých druhů otoků už nemožný. Ale i v těchto případech je potřeba zasáhnout. Jinak hrozí závažná zdravotní onemocnění: křečové žíly, lymfatické otoky až elefantiáza, bércové vředy.

Ruka se přístrojem nenahradí

Základní a nejúčinnější metodou je ruční lymfatická masáž, tzv. manuální lymfodrenáž. Jedná se o speciální masážní techniku, která působí přímo na lymfatický systém, který je z 80% v podkoží, a aktivuje ho. Provádí se plošnými kruhovitými a spirálovitými hmaty s pomalou frekvencí a malým tlakem a je propracována pro celé tělo. Často se nahrazuje přístrojovou masáží tlakovými vlnami, což je jednodušší řešení, ovšem s mnohem menší účinností. Pro některé typy otoků je přístrojová masáž doslova nevhodná. Při neprofesionálním použití hrozí i vážná zdravotní rizika.

Jedna masáž nestačí

Kúry založené na aktivaci lymfatického systému vyžadují opakování. Odpadu, který se v našem těle nahromadil a potíží s tím spojených, se ze dne na den nezbavíme. Účinnost lymfatických masáží je ale velice individuální a postup se musí zvolit podle individuálních potřeb. Počet masáží závisí na tom, jaký problém chceme touto cestou řešit. Například při kosmetických kúrách k odstranění celulitidy je potřeba minimálně deseti návštěv.

Nevěřte na zázraky

Nevěřte ale na zázraky typu: desetkrát si na 1 až 2 hodiny lehnu, nechám se namasírovat, poležím si v přístroji či v zábalu a budu a krásná a štíhlá. Lymfatická masáž je velký pomocník, ale beze změny životního stylu sama o sobě nestačí. Nesmíme zapomínat na pohyb: ideální je obyčejná chůze, jízda na kole, plavání. Pozor naopak na aerobik. Tento druh pohybu vznik celulitidy naopak podporuje. Nechceme-li se ho vzdát, je důležité používat kompresní oblečení, které nedovolí, aby se povolovalo vazivo. A pokud chceme shazovat kila, ideální je pohyb na čerstvém vzduchu. V posilovně tělo zpevníme a vytvarujeme, ale ke spalování tuku je ideální zvýšený přísun kyslíku.

Celková manuální kymfodrenáž

  • Slouží k celkové regeneraci a detoxikaci těla

Manuální lymfodrenáž dolní poloviny těla

  • Odstraňuje otoky nohou a je prevencí proti jejich vzniku.

  • Je provencí vzniku křečových žil a zlepšuje jejich stav.

  • Přispívá ke zmírnění celulitidy a k úbytku oběmu stehen a hýždí.

  • Přináší úlevu po úrazech a operacích dolních končetin.

  • Je idelální jako doplňková péče po liposukcích a při potížích s obezitou.

  • Podporuje otěhotnění.

Manuální lymfodrenáž horní poloviny těla

  • Zmírňuje celulitidu a otoky na rukou.

Manuální lymfodrenáž hlavy a obličeje

  • Zmírňuje otoky v obličeji.

  • Pomáhá proti migrénám a bolestem hlavy.

 

Publikováno: 19.4.2010

Doktor ve Vašem okolí