Lymfodrenáž se používá i ve sportu

Lymfodrenáž není používaná pouze v lékařství nebo estetice, ale hojně jí využívají i vrcholoví sportovci. Nabízíme rozhovor s masérem české hokejové reprezentace a A týmu HC Škoda Plzeň Jaroslavem Kuglerem právě na téma lymfodrenáž. Jaroslav Kugler je předním českým odborníkem na masáže a legenda mezi českými sportovními maséry.

Pane Kuglere, když jste v HC Plzeň dostali nabídku od firmy BSSPORTS (sportovní divize Beauty Systems s.r.o.) a seznámili se s lymfodrenážním přístrojem Ballancer, přemýšleli jste dlouho, jestli ho hráčům pořídíte?

Určitě ne, protože je to opravdu dobrý pomocník, velice nám usnadnil práci. Hlavně po těžkých zápasech a trénincích. My máme tady jedno, dvě lůžka navíc, tam si toho hráče položím a zapnu mu nohavice a vlastně se o něho nemusím starat a můžu se věnovat druhému hráči. Takže určitě nám to pomohlo, usnadnilo práci, nemáme jí tolik. Já jsem si to vyzkoušel sám na sobě. Fungovalo to opravdu dobře. Dá se říct, že je to dobrý pomocník.

ballancer2

Protože vy jste odborník na masáže, fyzioterapeut, co na lymfodrenáži oceňujete z toho odborného hlediska?

Tady podle mě je nejdůležitější to, že když jsou hráči po tréninku, nebo po zápase unavení, důležité je co nejrychleji ze sebe dostat tu únavu. Jinými slovy tělo při té zátěži vyprodukuje nějaké odpadové látky a tenhle přístroj vám pomůže, co nejdříve se těch látek zbavit. Podstata je stejná jako při normální masáži, vyhánět to prostě od spodku těla do krevního oběhu k srdíčku a dostat to ven. Tohle Ballancer přesně splňuje.

V jaké míře používají lymfodrenáž Ballancer hráči HC Škoda Plzeň?

Využívaný je hodně. Řekl bych, že je možná lepší, když jsme někde na soustředění, protože my hráčům přístroj normálně připravíme na postele a oni si leží ve svém pokoji, buďto si u toho něco čtou, většinou u toho usnou. Je to ještě lepší na tom soustředění, kde jsme s nimi vlastně neustále, tam ho využijí víckrát. Třeba tady po tréninku, ho využije jeden, dva hráči, ale pak už ten čas není. Na soustředění je máme pohromadě, tak to můžeme za ten večer vyměnit třeba až pěti hráčům.

Doporučil byste přístroj i jiným sportovcům, ať už vrcholovým nebo i těm, kteří se třeba nevěnují sportům aktivně?

Určitě! Přístroj Ballancer je vhodný pro každého sportovce, protože každý druh sportu má zátěž, vznikají při něm látky, které je potřeba z těla dostat. Je vhodný i pro běžné lidi, kteří chodí třeba jen na procházky. Vím, že to bude fungovat, protože jsem to vyzkoušel na sobě, je to příjemné a účinné.

ballancer tomas vlasak 02
Tomáš Vlasák - útočník HC Škoda Plzeň při lymfodrenáži

Pane Kuglere, vy jste zároveň i masérem českého národního hokejového týmu, doporučil byste lymfodrenážní zařízení Ballancer i jim?

Určitě. Já jsem u reprezentačního týmu byl podobně jako minulý rok, vždycky ne tedy úplně po celý rok, protože mám tady povinnost v oddíle, ale když skončíme play off, působím u reprezentace. Letos jsem tam byl 6 neděl v kuse, nějaké to soustředění před tím a plus mistrovství světa. Práce tam je hodně, jsou tam ještě dva fyzioterapeuti. Ballancer by určitě kluci využili. Je pro to výborné využití při soustředění. Stoprocentně by to využívali, jsem přesvědčen, a to ne jeden, určitě by se tam těchto přístrojů využilo víc.

Dobře, děkuji a ať se vašemu týmu daří!

Taky díky.

ballancer1
Semifinále mistrovství světa v ledním hokeji, Česká republika – Slovensko19. května 2012 v Helsinkách. Český útočník Petr Nedvěd a masér JaroslavKugler (vlevo) při dopoledním rozbruslení. Zdroj: ČTK. Autor: Doležal Michal

Publikováno: 15.11.2012

Doktor ve Vašem okolí