Není lymfodrenáž jako lymfodrenáž, aneb jak poznat kvalitní výrobek?

Určitě každá z nás už na nějaké ty „nohavice“ narazila. Ano, řeč je o tzv. lymfodrenážních nohavicích, resp. o strojové lymfodrenáži, kterou dnes nabízí mnoho beauty salonů a studií péče o tělo. Aby taky ne, když se na nás ze všech stran sypou nabídky bezbolestné, neinvazivní liposukce, kavitace, radiofrekvence a všech možných jiných ošetření, které jsou na následné lymfodrenáži takřka závislé, neboť bez ní je jejich účinek značně omezen.

ballancer oblekanikalhot 03

Lymfodrenáž může být buď manuální, tedy že jí provádí fyzicky masér, nebo strojová, která se provádí pomocí lymfodrenážního zařízení, lidově řečeno „lymfodrenážních nohavic“. Tyto nohavice jsou vybaveny vzduchovými komorami, které se pomocí připojeného kompresoru předem zvoleným způsobem nafukují a svým tlakem působí na lidské tělo (ošetřovanou partii) a provádějí masáž. Odtud pojem „tlaková terapie“. Tímto způsobem se vlastně simulují masérovy ruce. Na trhu existuje velmi široká nabídka těchto lymfodrenážních systémů a jsou zde i obrovské rozdíly v kvalitě a samozřejmě i míře efektu na lidské tělo. Jak ale vybrat ten správný produkt?

Jako první bychom si měli všímat počtu vzduchových komor. V zásadě platí, že čím větší je počet komor, tím reálnější a komplexnější je lymfodrenáž. Ty nejzákladnější systémy na trhu mají 2 x 5 komor (5 komor v každé nohavici), profesionální systémy nabízejí většinou 2 x 12 komor. U takového počtu je zaručeno, že se jednotlivé komory co nejlépe přizpůsobují masírovaným partiím. Velmi důležitý je i způsob, jakým jsou jednotlivé komory v nohavicích „poskládány“. Jednodušší a tím i levnější systémy mají komory umístěny vedle sebe (jedna vedle druhé), kdežto u těch lepších výrobků jsou komory poskládány v nohavicích šupinovitě, tedy že se částečně překrývají, čímž se eliminují tzv. hluchá místa a masážní vlna tak není v žádném místě přerušena a nedochází k jakékoli změně jejího tlaku.

Velmi důležité je i zpracování aplikátorů (nohavic) a jejich výdrž. Drtivá většina lymfodrenáží na dnešním trhu má aplikátory fixované suchým zipem, který se však může postupem času zanést nečistotami a jeho funkce a schopnost držet natlakované nohavice s mírou opotřebení klesá. Ideálním řešením je pak použití klasických zipů, kde starosti s rozepínáním odpadají. V neposlední řadě nás musí u nohavic zajímat i jejich schopnost pokrýt masírované partie a na tyto partie působit bez již zmíněných „hluchých míst“. Aby byla lymfodrenáž opravdu komplexní, je nutná schopnost masírovat nohy od nártů, pře lýtka, stehna, třísla až po spodní část břicha. Ty nejlepší systémy na trhu masírují všechny tyto partie pouze jedním aplikátorem, tzn., že nohavice jsou v jednom kusu. Odpadá zde i složité upínání klienta/pacienta.

ballancer 404 02

Kompresor by měl být schopen vyvinout tlak mezi 70 až 80 mmHg, to je naprosto dostačující. Kde se jednotlivé výrobky nejvíce liší, je způsob, jakým kompresor ovládá jednotlivé vzduchové komory. Jednodušší zařízení umějí ovládat vždy pouze jednu komoru v každé nohavici. To je ale pro kvalitní lymfodrenáž bohužel málo. Proto ta nejsofistikovanější zařízení ovládají třeba i 3 komory v jedné nohavici v témže čase. Jako dobrý příklad můžeme uvést systém Ballancer (www.ballancer.cz ), který navíc před samotnou masáží umí uvolnit lymfatické cesty v tříslech, aby měla tlačená lymfa z dolních končetin kam pokračovat. Tuto unikátní funkci většina výrobků nenabízí. Ballancer také nabízí aplikátor pro kompletní lymfodrenáž horní části těla, tzv. „bundu“, která vedle mnoha funkcí dokáže před lymfodrenáží uvolňovat lymfatické uzliny v podpaží a tím výrazně šetří práci a čas obsluze.

Jak vidíte z tohoto článku, není lymfodrenáž jako lymfodrenáž. Proto bychom měli mít vždy na paměti, že ty nejlepší lymfodrenážní systémy mají 24 vzduchových komor, které jsou šupinovitě poskládané v nohavicích, nohavice by neměly být zapínány suchými zipy, lymfodrenáž dolní části těla by měla po uvolnění třísel začít u nártů a končit až ve spodní části břicha, ideálně jedním aplikátorem v celku. Kompresor by měl být schopen ovládat několik komor najednou. Jako nejlepší produkt na trhu se proto jeví již zmíněný systém Ballancer (www.ballancer.cz ), který je dokonce vybaven i programem na uvolňování lymfatických uzlin v tříslech a podpaží. A ačkoli se jedná o absolutní špičku v lymfodrenážních, jeho cena začíná již na 75.000,- Kč.

Publikováno: 11.4.2011

Doktor ve Vašem okolí