Základní pojmy
Název haloterapie vychází z řeckého slova „halos“ = sůl, tedy léčba solí. Rozlišujeme dva typy solných jeskyní - buď jsou vybudované z mořské soli nebo z kamenné soli. Mořská sůl je získávána z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře. Největší účinek na lidský organismus mají jeskyně vybudované ze solných segmentů z Mrtvého moře (Jordánsko, Izrael). Vytěžená sůl je zpracována lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoli pojiva, což je technologicky náročná metoda. Strop jeskyně je tvořen umělými krápníky, aby dojem opravdové jeskyně byl co nejvěrohodnější. Podlaha jeskyně bývá vyhřívaná podlahovým vytápěním a je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli.
Celé prostředí je izolováno proti vlhku a vzniká tak hypoalergické prostředí (bez inhalačních alergenů). Jeskyně jsou navíc vybaveny germicidními lampami, které po každé kůře společně se speciálním systémem větrání dokonale pročistí vzduch v jeskyni tak, že zde žádné bakterie nejsou schopny života (tyto lampy se používají např. k dezinfekci operačních sálů).
Účinky na lidské zdraví, iontová ne/rovnováha
Prudký nárůst dýchacích onemocnění a alergií v populaci je způsobený mimo jiné i tím, že čím dál více času trávíme v uzavřených prostorách. V moderních bytech nebo kancelářích přitom dýcháme vzduch, který našemu zdraví rozhodně nepřidá a cítíme se v něm unavení a nervózní. Příčinou je mimo jiné tzv. iontová nerovnováha.
Vzduch, který dýcháme, by měl obsahovat alespoň 800 aniontů (záporně nabitých iontů) na centimetr krychlový vzduchu. Zatímco u moře, na horách, v lese nebo u vodopádů dýcháme vzduch s koncentracemi až 10 000 aniontů v krychlovém centimetru, v interiérech jsou většinou hodnoty blízké nule. Naopak běžné prostředí je plné kladných iontů. Vyzařují je zejména elektronické přístroje (televize, počítače či mobilní telefony).
Záporně ionizovaný vzduch má přitom na tělo a jeho zdraví zásadní vliv - zlepšuje krevní oběh, zvyšuje mozkovou činnost, zlepšuje paměť a zmírňuje i alergické projevy. Díky regulaci hladiny serotoninu (tzv. hormonu štěstí) ovlivňuje kladně náladu. Velmi rychle si díky němu odpočineme.
V případě, že pravidelně navštěvujeme solnou jeskyni, dostane tělo správnou dávku záporných iontů, protože zde je prostředí výrazně záporně ionizované (asi jako u moře při bouřce). Současně v solné jeskyni dochází k celkovému uvolnění a relaxaci, prohlubuje se a zvolňuje dýchání a přináší pocit klidu a úlevy. Tím pomáhá odbourávat stres a únavu. Ovzduší je bakteriologicky čisté a obohacené částicemi minerálů, které se nachází v soli a které mají řadu dalších prokazatelných léčebných účinků na celý organismus (viz dále).
Komu je haloterapie určena
Solnou jeskyni mohou bez rozdílu věku navštěvovat všichni včetně dětí, těhotných a kojících žen i seniorů. Pro výrazný regenerační účinek ji používají i sportovci, kteří potřebují po intenzivním tréninku dočerpat minerály.
Existuje jen malá skupina osob, kterým se pobyt v solné jeskyni nedoporučuje. Jedná se o tato onemocnění: Hyperfunkce (zvýšená funkce) štítné žlázy - další příjem jodu je při tomto onemocnění nevhodný, nádorová onemocnění - zrychlení metabolismu buněk by nebylo v tomto případě žádoucí, klaustrofobie (strach z malých uzavřených prostor), akutní zánětlivé stavy a tuberkulóza. V těchto případech je nutné vhodnost haloterapie konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Jak probíhá kůra v solné jeskyni
Návštěva solné jeskyně nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Doporučuje se vzít si s sebou oblečení s dlouhým rukávem, teplota v solné jeskyni se pohybuje celoročně okolo 20 – 23 °C, přičemž v každé solné jeskyni se teplota může lišit. Pro případ, že by Vám byla zima, je u každého lehátka teplá deka na přikrytí. Do solné jeskyně se z hygienických důvodů vstupuje v obuvi opatřené ochrannými návleky, které jsou samozřejmě k dispozici, eventuálně můžete mít vlastní přezůvky. V hodinách pro děti jsou k dispozici hračky, se kterými si mohou hrát s krystaly soli na podlaze podobně jako třeba na pískovišti.
Relaxační kúra v solné jeskyni probíhá po dobu 45 až 60 minut na pohodlných polohovacích lehátkách, v přítmí, za doprovodu příjemné relaxační hudby a barevného osvětlení, které napomáhají k celkovému uvolnění. Nejde tedy jen o samotný léčebný účinek soli, přidává se i colorterapie (léčba barvami) a muzikoterapie (příjemná relaxační hudba).
Barevné odstíny žluté, oranžové a červené barvy tělo povzbudí a naplní novou energií. Studené barvy jako je fialová, a odstíny modré zklidňují smysly a zlepšují náladu. Tlumené světlo umístěné za solnými kameny na zdech prosvítá a vytváří v jeskyni různobarevné efekty. Dále jsou zde výklenky, kde protéká slaná voda. Atmosféra zde je zvláštní a uklidňující. Někdy se tu někteří lidé uvolní tak, že usnou.
Hodiny určené dětem budou vypadat trošku jinak - za plného osvětlení a s hrajícími si dětmi nebude zřejmě na prvním místě relaxace, ale zdravotní účinky vdechovaného vzduchu. Některé zdravotní pojišťovny dokonce na návštěvu solné jeskyně finančně přispívají.
Zlepšení Vašeho zdraví a nálady může být viditelné již po několika návštěvách. Doporučuje se absolvovat kúru cca 10 návštěv solné jeskyně v co nejkratší době za sebou. V prvním týdnu ozdravné kúry je ideální absolvovat návštěvy obden. Uvádí se, že jedna návštěva solné jeskyně má léčebné účinky jako 2 až 3 dny pobytu u moře.
Působení stopových prvků soli
V solných jeskyních se nachází vysoká koncentrace mikročástic soli s obsahem stopových prvků, které příznivě působí na lidský organizmus. Většinou se jedná o sůl z Mrtvého moře. Její složení je charakteristické vysokým obsahem některých minerálů, především solí hořčíku (přibližně 30 %) a draslíku (asi 22 %). Chlorid sodný (asi 7 %) tvoří již méně podstatnou složku. Voda Mrtvého moře obsahuje 21 druhů minerálů, z toho dvanáct nenajdete v žádném jiném moři nebo oceánu. Koncentrace soli v Mrtvém moři je kolem 30 %. Obsah solí ve světových mořích a oceánech se přitom pohybuje v průměru kolem 3,5 procenta.
Mikročástice působí nejen na pokožku. Jejich vdechování zlepšuje funkci sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně zlepšuje buněčnou imunitu.
Jednotlivé prvky a jejich účinky
Hořčík (magnézium) - chrání před chorobami srdce a cév včetně infarktu, snižuje krevní tlak a má protiastmatické účinky. Zpomaluje proces stárnutí a regeneruje organismus. Je protialergický a snižuje přecitlivělost kůže. Dále snižuje únavu, má pozititivní vliv na stavy po dlouhodobém vyčerpání.
Draslík (kalium) - snižuje krevní tlak, předchází srdečním chorobám, má močopudné účinky, což zlepšuje vyplavování jedovatých látek z těla. Zabraňuje vysušování pokožky, podporuje její prokrvení a umožňuje z ní vylučovat toxické látky.
Jód - vyrovnává hladinu jódu v organismu, zabezpečuje normální fungování štítné žlázy, která má důležitý význam při tvorbě látkové výměny. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj. Má výrazné vazodilatační schopnosti (rozšiřování cév), působí i na zmírňování bolesti a zlepšuje prokrvení orgánů. Kladně působí také na látkovou výměnu a spalování tuků, posiluje svalstvo.
Vápník (kalcium) - má vliv na tvorbu a pevnost kostí, má protialergické účinky, snižuje krevní tlak a účastní se mechanismu srážení krve. Posiluje imunitu a aktivuje enzymy. Zevně vápník uklidňuje pleť a podporuje hojení ran.
Sodík (natrium) - udržuje hladinu kyselého a zásaditého prostředí v těle a napomáhá při látkové výměně, např. reguluje příjem cukru a aminokyselin.
Bróm - blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak. Má dezinfekční účinky, pomáhá při prevenci kožních nemocí, např. lupénky.
Selen - brání vzniku nádorového onemocnění, zpomaluje stárnutí pokožky a má protivirové účinky.
Zinek - působí proti akné a má příznivé účinky na sliznice.
Síra - podporuje pevnost kůže, nehtů a vlasů.
Železo - zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce.
Účinky - indikace
Nemoci horních a dolních cest dýchacích - astma bronchiale (průduškové astma), chronická bronchitida (zánět průdušek), zápal plic po akutním stádiu, těžké vykašlávaní vazkých hlenů, zejména cystická fibróza, bronchiektazie (rozšíření průdušek), uklidnění dýchacích cest kuřáků. Záněty dutin, hltanu, laryngitidy (záněty hrtanu, hlasivek), chronický zánět mandlí, chronická rýma.
Kožní onemocnění - psoriáza (lupénka), alergie, ekzémy, akné.
Poruchy nervového systému - stres, únava, přepracování, stavy vyčerpání, deprese, neurózy, skleróza. Poruchy vegetativního nervového systému, psychosomatické nemoci.
Poruchy krevního oběhu - vysoký krevní tlak, poinfarktové stavy, doléčení po mozkové příhodě, nedostatečný krevní oběh, neprůchodnost cév, křečové žíly.
Snížená funkce štítné žlázy - nedostatečná produkce hormonů
Onemocnění trávicího traktu - žaludeční a dvanácterníkové vředy, gastritida (zánět žaludku, Crohnova choroba – zánětlivé onemocnění tlustého střeva
Podpora při léčbě nadváhy - zrychlení metabolismu, spalování tuků, příznivý vliv na celulitidu.
Alergie - dýchací a kožní projevy včetně senné rýmy.
Léčba revmatických obtíží - revmatoidní artritida atd.
Poruchy imunitního systému - chronický únavový syndrom, prevence proti zánětlivým onemocněním.
Rekonvalescence stavů po úrazech, zlomeninách a operacích. Solná jeskyně také čistí pleť, vyhlazuje vrásky a zpomaluje proces stárnutí kůže.
Závěr
Účinky soli na lidské zdraví jsou známy od pradávna, v naší společnosti zejména v podobě relaxačních pobytů u moře. Řada lidí každý rok cestuje k moři s přáním zlepšit svůj zdravotní stav. Možná ani netuší, že je to kromě slunce a koupání právě sůl, co blahodárně působí na jejich tělo i psychiku. Alternativní metodou, která může pomoci stejně dobře a možná i lépe než pobyt u moře, je pobyt v solné jeskyni, kdy prokázaný léčebný efekt má kúra, při které se aplikuje minimálně pět a ideálně pak 10 návštěv v krátkém časovém odstupu. Zároveň je tato léčba vhodná a také dostupná pro velmi široké spektrum klientů, neboť pomáhá v mnoha oblastech jejich zdravotních obtíží, bez jakýchkoliv rizik a nežádoucích účinků. Zastavení v každodenním shonu, relaxace a odpočinek v příjemném prostředí je bonus navíc.
Publikováno: 15.10.2008