Voda je příjemným prostředím k odpočinku, uvolnění, povzbuzení , ale i místem pro cvičení a sport. Existuje celá řada způsobů použití vody, např. střídavé horké a studené, vířivé nebo perličkové koupele, rašelinové a parafinové zábaly, podvodní masáže, sauna a pára a mnoho dalších procedur, při nichž můžete hýčkat svoje tělo a nechat se unášet.

Vodoléčbu můžeme zařadit mezi alternativní terapii. Své uplatnění našla již v antice, Řekové a Římané si svůj život bez příznivých účinků vody neuměli představit. Voda je jeden ze čtyř přírodních živlů, její zdroje jsou obrovské, tak proč nevyužít její blahodárné účinky v léčbě? Ale nejen v léčbě, nýbrž taky k relaxaci, uvolnění či ke cvičení. Existuje celá řada způsobů, jak může být voda použitá v rámci léčby a my se teď společně ponořme do tajů zábalů, masáží a koupelí…

Příznivé účinky vodoléčby

Jak působí voda na náš organismus?  Zvolíme-li vhodnou terapii v přiměřených dávkách, můžeme s jistotou očekávat působení na tyto systémy:

Krevní oběh

Dochází zde k lepšímu prokrvení periferie, tím se sníží tlak krve, což má příznivý vliv na práci srdce, které tak pracuje proti menšímu odporu. Lepší prokrvení zároveň souvisí s hospodařením s teplem, stáváme se otužilejší!

Dýchací systém

U chorobných stavů, spojených se zúžením průdušek (alergie, zánět…), pomáhá voda uvolnit toto sevření a zlepší a prohloubí naše dýchání.

Nervový systém

Působí zejména na systém vegetativní – neovladatelný vůlí. Jeho prostřednictvím dochází k uvolnění křečovitých stahů, a tím k tlumení bolesti.

Žlázy s vnitřní sekrecí

Při snížené funkci žláz působí povzbudivě (funkci zvyšuje) a naopak při zvýšené funkci ji tlumí.

Kůže

Zlepšuje její obranyschopnost, prokrvení, výživu…

Měkké tkáně

Zlepšuje prokrvení, výživu, příznivě ovlivňuje svalové napětí a elasticitu.

Typy hydroterapie

Podvodní masáž

Hluboká, celotělová masáž.

Indikace

U různých typů obrn, u otoků, u pacientů trpících chronickou zácpou.

Kontraindikace

Nebezpečí hrozí hlavně u těch z Vás, kdo máte problémy se žilním systémem, tedy zánět hlubokých žil.

Průběh

Budete ležet v dostatečně velké vaně, tak aby Vaše tělo bylo celé pod vodou. Teplota vody je v rozmezí 35 – 37 °C a masáž probíhá pomocí trysky, která je ovládána zdravotníkem. Měla by být asi v 15centimetrové vzdálenosti od Vašeho těla a voda stříká tlakem od 200 do 400 kPa. Postupně Vám budou masírovány dolní končetiny (od chodidel ke stehnům a zpět), horní končetiny (od rukou k ramenům a zpět), břicho a hrudník. Vynechává se oblast srdce, ňader a genitálií.

Vířivá koupel

Jemná masáž vířivou vodou, která může být aplikovaná pouze na končetiny i na celé tělo.

Indikace

U pacientů po operacích či úrazech pohybového systému, u periferního typu obrny, u nemocných cukrovkou a v neposlední řadě u lidí trpících svalovou slabostí.

Kontraindikace

Vynechat tuto proceduru by měli pacienti s hlubokým zánětem žil.

Průběh

Ležet budete ve vaně, která je naplněná do poloviny až tří čtvrtin. Teplota vody je kolem 36 stupňů. Voda je vířena pomocí vodní turbíny, turbína je elektricky poháněná.

Vířivá koupel s bylinkami

Jde o klasickou vířivou celotělovou koupel s přídavkem bylinných výtažků a éterických olejů.

Indikace

U revmatických chorob, u bolestivých stavů, mají výrazný zklidňující a protizánětlivý účinek. Závisí na bylince, kterou si vyberete!

Kontraindikace

U poruch hlubokého žilního systému.

Průběh

Teplota vody je 37 – 38 stupňů. Procedura probíhá na již výše zmíněném principu. Koupel je obohacená o bylinné extrakty a oleje.

Jak působí jednotlivé bylinky?

  • Jedle: Má účinek protizánětlivý, působí proti bolesti a zároveň zvyšuje prokrvení periferie.

  • Jírovec: Pokud si nevíte rady s křečovými žilami, pak jírovec je pro Vás ten pravý pomocník.

  • Levandule: Vhodná je k ošetření oděrek, spálenin a jiných drobných poranění pokožky. Má vliv na onemocnění srdce a cév, snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční činnost. Rovněž působí na psychiku. Ovlivňuje depresivní stavy, hysterii, nespavost.

  • Meduňka: Ovlivňuje srdce a cévy (snižuje tlak, pozitivně reguluje rytmus srdce) dále působí na nervovou soustavu, pomáhá u nespavosti.

  • Rozmarýn: Pozitivně působí na naši psychiku. Máte-li problémy s koncentrací, trpíte poruchou paměti, melancholickými a úzkostnými stavy, tak právě Vám je určená koupel z blahodárného rozmarýnu! Mimo to působí také na celý krevní oběh.

  • Řebříček: Již odpradávna používaný k léčbě zánětu a krvácivých stavů. Je velmi účinný prostředek k léčení hemeroidů.

  • Šalvěj: Tuto koupel doporučuji Vám všem, kteří máte problémy s nadměrným pocením.

  • Tymián: Trpíte-li častými záněty dutin, záněty horních cest dýchacích, pak si pro svou koupel zvolte extrakt tymiánu. Dále příznivě ovlivňuje zažívání a má antimigrenózní efekt.

Uhličnatá koupel

Velmi oblíbená lázeň, která je specifická povrchovou aplikací oxidu uhličitého.

Indikace

Při mírně zvýšeném krevním tlaku, u poruch prokrvení, u poruch vegetativního (vůli neovlivnitelného) systému a jiných poruch nervového systému.

Kontraindikace

Procedura je absolutně nevhodná u srdečního selhávání, které není kompenzováno, u hořečnatých stavů, vážných dechových obtíží, trpíte-li ekzémem (povrchový zánět kůže neinfekčního původu), který má tendenci mokvat.

Průběh

Uhličitou lázeň lze připravit fyzikálně, chemicky či s využitím přírodních zdrojů. Co se týká fyzikálního postupu, je oxid uhličitý do vody vpravován pod tlakem z bomby. Chemicky se lázeň připraví ze směsi uhličitanu sodného, ke kterému se přidá síran hlinitý. Cílem všech tří metod je, aby 1 kg vody obsahoval 100mg plynu.

U této procedury je ponořeno celé tělo kromě hlavy. Teplota vody se v závislosti na indikacích pohybuje v rozmezí 28 – 38 °C. Nižší teploty se využívají u žilních poruch, vyšší pak zejména u revmatických onemocnění. Celá procedura trvá 15 až 30 minut. Pokud však s tímto typem lázně začínáte, je doba obvykle ještě kratší.

Turecká parní lázeň

Turecká lázeň „hammam“ vznikla na základě požadavků islámu na očistu těla. Důležitou složkou turecké lázně je pára, která je aplikovaná jako regenerační i očistný prostředek.

Indikace

U zánětů dýchacích cest s chronickým průběhem, revmatické onemocnění, u poruch nervového systému (vegetativní, psychosomatické = vzájemný vztah duše a těla) i k posílení obranyschopnosti organismu. Lázeň, která je pouze na lékařské doporučení!

Kontraindikace

Pokud jsou výše zmíněná chronická onemocnění v aktivní formě, to znamená, že právě probíhají. Nevhodná je také, máte-li významně zvýšený krevní tlak, epilepsii, nemoci manifestující se zvýšenou krvácivostí či nemoci se zvýšenou funkcí štítné žlázy.

Průběh

Základ tvoří mělký bazén s vyhřívanou vodou, který je doplněný o prvky osobní očisty. Kombinuje se aplikace horkého, suchého vzduchu s následným ochlazením a masáží praménky vody. 

Skotské střiky

Skotské střiky jsou radikální, stimulující procedurou, která využívá jak termické (tepelné), tak mechanické podněty.

Indikace

Onemocnění pohybového aparátu, bolesti svalů, celková únava, poruchy prokrvení, má výrazný vliv na tělesnou i duševní relaxaci a na posílení naší obranyschopnosti.

Kontraindikace

Máte-li významně zvýšený tlak krve, závažné srdeční či cévní onemocnění, těžší stupeň osteoporózy (onemocnění charakterizované „řídnutím kostí“) nebo sklon ke krevním výronům (hematomům).

Průběh

Podstatou je střídavá aplikace tepla a chladu. Aplikuje se pomocí vodního proudu, který vychází z trysky umístěné ve vzdálenosti 3 – 4 metrů. Začíná se teplým střikem (38 stupňů) po dobu 30 sekund a pokračuje se střikem studeným o teplotě 18 stupňů po 10 sekund. Toto opakujeme několikrát nejprve na horních a dolních končetinách a posléze na trupu a břichu zepředu a zezadu. Vynecháváme oblast srdce, ňader a genitálií. Procedura je zakončená studeným střikem.

Perličková koupel

Perličková koupel je masážní působení stoupajících bublinek vzduchu.

Indikace

Onemocnění srdce či cév (vysoký krevní tlak, bolest na hrudi vyvolaná během zátěže), onemocnění pohybového systému, chronické záněty lokalizované v oblasti malé pánve, klimakterické problémy, únava, problémy se spánkem, neurózy, poruchy prokrvení.

Kontraindikace

Perličková lázeň je limitována epilepsií.

Průběh

Voda o teplotě 36 stupňů je sycená stlačeným vzduchem, který je do vany přiváděn pomocí speciálního přístroje (dírkovaného roštu) lokalizovaného na dně vany pod tlakem 0,15 MPa.

Léčebné cvičení v bazénu

Cvičení v bazénu se odborně nazývá hydrokinetická terapie. Jedná se o odborně vedenou pohybovou aktivitu ve vodě.

Indikace

U revmatických onemocnění, neurologických problémů, onemocnění dolních končetin (většinou po úrazech) a onemocnění páteře (nesprávné držení těla, degenerativní onemocnění, porucha statiky).

Kontraindikace

Srdečně dekompenzovaní pacienti.

Průběh

Cvičení probíhá pod odborným dohledem lektora. Většinou se cvičí ve skupině, kterou tvoří pacienti s podobným onemocněním. Výhodou této procedury je optimální teplota vody, hydrostatický tlak, odpor vody a vztlak.

Při cvičení ve vodě jste nadlehčováni, nepracujete tedy s plnou váhou těla, což je výhodné zejména v pooperačním průběhu, kdy je tato plná zátěž kontraindikována. Pohyby také méně bolí. Odpor, proti kterému cvičíme a výrazně jím posilujeme pohybový aparát a svalový korzet, může být zvyšován speciálním protiproudovým zařízením. Optimální teplota vody je 30 stupňů a délka cvičení 20 minut.

Sauna a pára

Sauna

Sauna je původní finské slovíčko, které označuje místnost, která se po vytopení používá k saunování. Základ sauny tvoří perfektně izolovaná stavba, která je vytápěna obvykle na teplotu v rozmezí 60 – 120 stupňů. Samozřejmě existují i sauny mající až 140 stupňů.

Indikace

Sauna je ideálním místem pro unavené tělo i mysl. Ohřáté svaly se uvolňují, jsou z nich odplaveny škodlivé látky, ustupuje svalová bolest. Dochází také k vyplavení endorfinů – hormonů štěstí, což má pozitivní vliv na nervovou soustavu, kde tlumí stres. Výrazně posiluje obranyschopnost a zlepšuje otužilost.

Kontraindikace

Saunování se nedoporučuje u chorob srdce a krevního oběhu, u hořečnatých stavů. Trpíte-li kožními záněty (kvasinky, mykózy postihující chodidla), nepoužívejte veřejné sauny.

Průběh

Princip spočívá v důkladném prohřátí celého organismu a následném prudkém ochlazení. Není přesně definovaná doba, která je pro pobyt v sauně ideální, obecná doporučení udávají 15 minut. Je však nutné všímat si, zda nedochází k pálení nosu, kůže na obličeji a necítíme přílišnou horkost. Toto jsou známky, že máme saunu opustit. Po ohřátí následuje prudké snížení teploty pomocí sprchy či skokem do bazénu a odpočinek. Při prvních pocitech chladu se cyklus opakuje návratem do sauny. Celkový počet cyklů stejně jako optimální teplota závisí pouze na Vás!

Pára

Parní lázeň je unikátní kombinací tepla (47 – 53 °C) a vlhkosti (100% vlhkost vzduchu).

Indikace

Blahodárný vliv páry je u onemocnění dýchacích cest, bolesti svalů, u prochladnutí, omezené kloubní pohyblivosti.

Kontraindikace

Kardiologicky dekompenzovaní pacienti.

Průběh

Působením páry je dosaženo prohřátí organismu, čímž se zvyšuje elasticita svalů, křečovité svalové sevření pozvolna ustupuje, výrazně je touto formou redukována svalová bolest. Toto má za následek zvýšení kloubní pohyblivosti. Zároveň je zlepšeno prokrvení, a tím je odplaveno velké množství tělu škodlivých látek. Tělo tak prochází „důkladnou očistou“.

Vrchní vrstvy kůže jsou prokrveny a dostatečně zásobeny vodou, tím dojde napnutí kůže, otevření pórů a čištění kůže. Výborně působí proti stresu. Po parní lázni následuje studená sprcha nebo ponoření do bazénu s ledovou vodou. Perfektní osvěžení pro duši i tělo!

Aktualizováno: 4.1.2010

Vodoléčba - Novinky

Doktor ve Vašem okolí