Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Může být zub po resekci nestabilní? - Keramické korunky a můstky - Diskuze

Může být zub po resekci nestabilní?

Může být zub po resekci nestabilní?

rp.rp  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
chtěl bych se dozvědět názor z jiného zdroje než od mé zubařky.

Ve 13 letech jsem při horečce omdlel a narazil si horní jedničku.
V 22 letech ztratil zub barvu, zešedivěl a nebyl citlivý.
V 29 letech / léto 2012 jsem na dásni nad zubem objevil malinkatý váček.

Zubařka začala léčbu odvrtáním zubu a aplikací nějakého "hydroxidu". Po každé aplikaci následovala kontrola za 3 týdny a pak další vrtání a další aplikace. Po 7 měsících váček zanikl, ale na dásni zůstala vystouplá boule. Nic mne nebolelo ani nijak neomezovalo.
Zubařka mne objednala k chirurgovi na posouzení resekce. Po jeho návštěvě mi bylo řečeno že "tam boule je, prostě se to řízne vyčistí a hotovo". Bohužel rentgen od mojí doktorky byl rozmazaný.
Uběhl ale nějaký čas manželka byla v posledním trimestru narodil se syn a bylo spousta starostí. Uplynuli 4 měsíce a já jsem to začal opět řešit. Další návštěva u chirurga byla stejná a domluvili jsme se na resekci někdy v průběhu listopadu/prosince 2013.
První týden v prosinci jsem si ale kousl do sousta s pomazánkou ve které byl kámen. Rozlomil postižený zub napříč a tak jsme museli dle Murphyho zákonů v pátek o půlnoci na pohotovost až do Prahy. Zde mi zub při umrtvení odlomili a dočasnou plombou zacelili s tím, že hned v pondělí mám navštívit zubařku.
Ta mi sdělila že zub byl oslabený a před resekcí se měl vyplnit a že to je nešťastá shoda náhod. Rozhodla se ale ještě naposledy zkusit aplikaci "hydroxidu".
Po 6 týdnech ale nenastala žádná změna takže jsem byl na druhý den u chirurga na resekci. Renten od paní doktorky byl bohužel opět "rozmazaný".
To už byl první týden v únoru. Další týden mi pan doktor vyndal stehy a za dalších cca 14 dní jsem šel k mojí zubařce na otisky pro zhotovení kovového trnu.
Bylo mi divné že i po 3 týdnech mám na dásni ještě bouli, ale prý se to může hojit déle a než se nasadí korunka už to bude pryč.
Asi za 14 dní mi byl zasazen kovový trn a udělány otisky pro výrobu korunky.
Ta se zpozdila z důvodu dvojího netrefení odstínu přestože jsem s tím byl přímo v laboratoři.

Korunku jsem tedy dostal na přelomu března/dubna 2014.
První týden v květnu jsem začal jazykem cítit že poloha korunky respektive celého zubu se změnila. Už v počátku nebyla ideální mezera mezi jedničkami byla velmi úzká a tak jsem byl rád že už na sebe tolik netlačí. Do dnešního dne se ale celá korunka pohnula už minimálně o 2 milimetry a zuby už vůbec na sebe nelícují.

V týdnu jsem byl u svojí zubařky a ta si s tím v podstatě neví rady a mám jen čekat.
Dnes je korunka opět o něco dále a zub začal být citlivý na zkus. Cítím pocit jako když má zub vypadnout. Nijak se ale nehýbe nemá vůli ani zpět ani ve směru kterým se pohybuje.

Začínám být smířen s tím, že 3500 za keramickou korunku je ztracených a zub půjde celý pryč.

Jaký navrhujete další postup ? Může být zub po resekci nestabilní ?

Přikládám foto korunky ihned po nasazení a porovnání se stavem před 3 dny.Nyní je ještě o něco víc mimo polohu.
MUDr. Amir Dizdarevič  |  Basic member  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz a velmi výstižný popis vaše situace.
Stav že jednotlivý zub migruje může být spjat se stavem ze okolo zubního kořene není dostatek kosti která by ho udržela na místě, navzdory žvýkacím silám které působí směrem ven od úst.
Co s tím dělat?
V uvahu přichází ortodontický posun zubu zpět, který se mi vzhledem k předchozím diagnózam zubu nezdá být přínosný.
Zhotovení nové korunky nezastaví další posun zubu.
Je potřeba zvážit možnost zachování současného stavu a zastavení další migrace zubu/ů pomoci zubní dlahy, která může mít určité estetické nedostatky.
Určitě může být přínosem upevnění zubu správnou hygienou okolo zubu.
Přeji hezký den,
MUDr. Amir Dizdarević
rp.rp  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Po předchozím dotazu mi během dalších půl roku korunku moje lékařka 7x neúspěšně pře-lepovala a obrušovala a upravovala až se povedlo na 8-mý pokus. Po dvou měsících došlo k trvalému pohybu do úplně jiné polohy než byla přilepena ale dá s tím nějak žít přestože zub pro kousání není moc využitelný.
Co se ale nestalo dalších 1.5 roku jsem průběžně v místě po resekci cítil škrábání v dásni, dle doktroky normální. Po roce a půl jsem ale jen tak řekl manželce ať se na dáseň podívá že už to opravdu hodně škrábe, přišli jsme na to že v dásni zůstal něco málo přes centimetr stehu (jednoho stehu) který šel úplně lehce vyndat pinzetou. Byl jsem to své lékařce oznámil ta se na mne usmála že se to stává a že není co řešit že to zaroste.

Půl roku poté tedy v tomto měsíci jsem cítil na dásni takové pnutí, minulý týden jsem zjistil že nad zubem mám středně tuhou bouli která nebolí ani po zmáčknutí. Zvětšila se do určité velikosti a dále se nezvětšuje občas ale vyvolává tlak až do nosu. Moje zubařka měla dovolenou proto jsem navštívil pohotovost kde mi předepsali antibiotika s tím, že do zubu zasahovat nebudou že to nechají na mojí doktorce. Po dovolené jelikož objednává na tři měsíce dopředu mě nutí čekat hodiny v čekárně než na mě vyjde řada. Jeden den jsem to vzdal protože musím také pracovat, druhý den mě po dvou hodinách vzala dovnitř na bouli se podívala jen tak zběžně a hned začala že korunka musí pryč že už tam nikdy nepůjde nemá to žádnou souvislost se zapomenutým stehem a že místo toho mi udělá můstek.

Za daných okolností se obávám jak dopadne druhý zub na kterém by měl můstek být přidělaný když jsem zažil jak přesně připravenou keramickou korunku dobrušovala 8x aby se tam nějak napasovala.
Dostal jsem papír na rentgen s tím ať se zastavím tak za týden a že antibiotika ani dobrat nemusím.

Prosím poraďte mi nějaký postup, protože na dásni mám bouli která mě tlačí a podle přístupu mé lékařky se nic neděje a všechno má svůj čas. Nerad bych skončil s nějakým velmi špatným problémem.

Související recenze a zkušenosti

Keramické korunky a můstky - Související videa

Doktor ve Vašem okolí