Keramické zubní korunky a můstky

Autor:

Zdravé a hezké zuby jsou nejen vizitkou každého člověka, ale v současné době už i společenskou nutností. Pokud jsou vaše zuby značně poškozené a nevzhledné, je možno využít keramické korunky nebo můstky, které vašim zubům dodají novou zářivou krásu a naprosto přirozený vzhled.

Co jsou to keramické korunky a můstky?

Keramickými zubními korunkami lze nahradit poškozené zuby, kterým zůstal zachovaný kořen. Keramické můstky slouží jako náhrada u zcela chybějících zubů. Největší předností keramických korunek a můstků je to, že je prakticky nerozeznáte od pravých zubů. Mají velmi podobné fyzikální vlastnosti jako pravé zuby (teplem se roztahují, chladem smršťují) a přirozeně propouštějí světlo. Keramika je také dokonale hypoalergenní a oproti korunkám a můstkům s kovovým jádrem neoxiduje a nevypouští žádné látky. Současná technologie zaručuje keramice i dostatečnou pevnost. 

Jste vhodným kandidátem pro keramické korunky a můstky?

Pokud jste nespokojeni se vzhledem vašich zubů, které jsou značně poškozené, či dokonce některé chybí, můžete být vhodným uchazečem pro keramické korunky či můstky. Je třeba, abyste měli jasnou představu o odstínu korunky či můstku. Pro aplikaci korunek jsou nutné zachované kořeny původních zubů, na které se korunky nasadí. Keramické můstky potřebují dva či více zachovalých zubů nebo zubních kořenů jako kotvení.

Před zákrokem

Při vaší konzultaci lékař zhodnotí stav vašich zubů a dotáže se vás na vaše představy ohledně jejich nového vzhledu. Barvu nových zubů je možné vybrat ze široké škály tak, aby co nejvíce odpovídala barvě vašich vlastních zubů. Pokud jsou vaše zuby i s kořeny značně poškozené, je možné, že bude nutné využít jiný postup k jejich úpravě, jako je například vložení zubního implantátu.

Anestezie

Úprava stávajících zubů (obroušení) pro aplikaci korunky či můstku se provádí v místní anestézii. Pokud se u vás někdy projevila alergie na léky nebo anestetika, zvláště na Mezocain, Lidocain apod., neváhejte o tom lékaře informovat. Vlastní upevnění korunek či můstku je bezbolestné.

Postup zákroku

Lékař nejprve zbrousí zub do požadovaného, nejčastěji kónického tvaru. Následuje naprosto klíčové endodontického ošetření – ošetření zubních kanálků, které někdy může trvat i několik hodin. Bez perfektního ošetření může začít zub časem bolet a bude potřeba celý zákrok, včetně zhotovení korunky, opakovat. Po ošetření kořenových kanálků lékař udělá mechanický otisk zbroušeného zubu, případně i okolních zubů a zubů v protiskusu. Podle tohoto otisku do týdne zubní laboratoř zhotoví korunka či můstek. V době mezi obroušením zubů a nasazením korunek či můstků dostanete dočasnou zubní náhradu, která vám zajistí bezproblémový společenský kontakt i konzumaci potravy. Definitivní korunka či můstek se na zub připevní zinkofostátovým cementem nebo disilikátovou pryskyřicí. Pokud se jedná o zub, který je zvýšeně namáhán, je možno ho vyztužit kovovým jádrem, ovšem na úkor estetičnosti.
 

Současná technologie (přístroj CEREC) nabízí celý postup v jediné návštěvě – zhotovení elektronického otisku zubu, vymodelování korunky či můstku v počítači, vyrobení definitivní práce a její nasazení. 

Po zákroku

Lékař nebo dentální hygienistka vám poskytne veškeré instrukce ohledně péče o keramické korunky. Základem je samozřejmě dokonalá ústní hygiena.

Jaká je životnost keramických korunek a keramických můstků?

Obecně lze říci, že životnost keramických korunek a můstků je velmi dlouhá, nicméně je limitována životností kořenů, na kterých je korunka či můstek upevněn. Vliv na životnost keramické korunky nebo můstku má také péče a šetrnost při namáhání zubů (např. Náhodné kousnutí do kamínku) ze strany klienta.

Aktualizováno: 3.4.2014

Keramické korunky a můstky - Novinky

Cesta ke krásným a rovným zubům

MDDr., Mgr. Martin Janega

Příběh 18leté studentky, kterou trápily malé a drobné zuby s velkými mezerami. Díky zubním korunkám a fazetám našla řešení a...

Související recenze a zkušenosti

Keramické korunky a můstky

97% spokojeno. 36 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí