Tmavnutí korunek

Tmavnutí korunek

Kolinsky  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Mám jednu keramickou korunku. Piji kávu a jsem kuřák.Do budoucna mám v úmyslu (z estitcký důvodů)nechat si udělat další dvě keramické korunky. Rád bych se zeptal, zda-li u keramických korunek dochází ke ztmavnutí v důsledku výše uvedených aktivit (pití kávy a kouření).

Je případně možné nechat keramickou korunku vybělit? Jde o to,zda-li může korunka kterou v současnosti mám ztmavnout, v důsledku čehož bych musel zvolit tmavší odtstín korunek v budoucnu. V současnosti mám korunku tři roky.

Velice děkuji za odpověď.
S pozdravem
Adalbert Kolínský
M-DENT - Privátní zubní ordinace doktora Majera  |  Basic member  |  Praha
  • 11 odpovědí
Dobrý den, kouření a káva většinou vadí přirozeným zoubkům ne keramice. Keramická korunka či výplně se nevybělí, pouze vlastní zoubky. Pokud se mění barva, tak opravdu Vašich zoubků.
MUDr. Martin Kittler  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Liberec
  • 62 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, POkud keramika je správně zakončena, kvaluitní glazurou, nedochází ke změně barvy.
javi7  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, mám korunky, piju kávu, kouřím, ale nikdy jsem nepozorovala,že by mi korunky měnily barvu. To spíš dva přední zuby, které mám potažené (nevím, jak je to odborně, dělá se to laserem?), tak ty po čase vždy ztmavnou a zhruba po třech letech se to musí zopakovat. Jinak super jméno, taky mám ráda Cimrmany. Eliška Kutnohorská.
MUDr. Martin Kittler  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Liberec
  • 62 odpovědí
  • 1 Like
Pravděpodobně se jedná o kompozitní fazety. tedy potažení materiálem, který z dlouhodobého hlediska vykazuje zvýšenou abrazi a následně usazování nečistot. to se následně projevuje pigmentací, nebo-li zabarvením celých ploch. Řešením jsou buď celokeramické fazety či jiné řešení podle vyšetření a klinických poměrů.
MUDr. Dagmar Trägerová  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Praha
  • 9 odpovědí
Dobrý den, dentální keramika je kvalitní materiál, jehož jednou z výhod je právě stálobarevnost. Nemusíte se tedy bát, že korunka časem změní barvu jako se to stává například u korunek plastových. Jediné co se může stát je, že se na korunce usadí pigmenty z kávy, z čaje nebo cigaret, ale ty vám snadno odstraní dentální hygienistka, kterou by bylo dobré jednou či dvakrát do roka navštívit. Keramická korunka vybělit nelze. S tím je potřeba počítat pokud by jste se rozhodnul pro vybělení ostatních zubů. Zuby neopatřené korunkami se vybělí, zatímco korunka si barvu zachová a bude ve výsledku působit tmavší.
zdnf  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, mám celo keramickou korunku na předním zubů, pod kterým je černý pahýl. Mam ji asi rok a půl a postupně tmavne. Zubař mi tvrdí, že je to prosvítáním pahýlu skrz korunku. Je to možné? Případně jakým způsobem se to dá vyřešit?
Míša  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
chci se zeptat, ohužel mi při nasazení korunek ztmavly dásně. Nad zdravýmy zuby mám dásně normální. Můžete mi prosím poradit, jak se tmavnutí nad umělýmy zuby zbavit?
MUDr. Tomáš Sojka  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Brno
  • 3 odpovědí
Dobrý den,
pravděpodobně se jedná o metalokeramické korunky. Ty jsou podloženy kovem a pokud je dáseň tenká mohou prosvítat skrz. To je asi nejpravděpodobnější varianta. Jediné řešení je asi výměna za celokeramické korunky - bez kovu. Také je možné, že prosvítají tmavé kořeny, ale to by bylo vidět již před nasazením korunek. Někdy se dáseň může zabarvit kovem (tetováž) při opracování amalgámu, nebo kovové nástavby.

S pozdravem MUDr. Sojka, XXXXXXXXXXXXXX
DesignDent s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 14 odpovědí
Dobrý den, z vašeho příspěvku není jasné jak dlouho máte korunky nasazené. Pokud zabarvení vzniklo během dlouhé periody nošení může být jeho příčinou kovová kořenová nástavba nebo kovová konstrukce korunky uvolňující pigmenty do dásně. V takovém případě je nutné odstranit příčinu. Zbarvení lze následně zmírnit nebo zcela odstranit laserem. Pokud je zbarvení způsobeno prosvítáním kovu korunky je třeba korunku vyměnit za celokeramickou. Dáseň pak opět získá přirozenou barvu.
S pozdravem
MUDr Dagmar Korelusová
MUDr. Dalibor Badal  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Brno
  • 34 odpovědí
  • 1 Like
Barva keramiky se časem nemění, stejně jako porcelán v kredenci :-)
Jediné co ho může zabarvit jsou zevní pigmenty, které jsou snadno odstranitelné u dentální hygienistky.

Související recenze a zkušenosti

Keramické korunky a můstky - Související videa

Doktor ve Vašem okolí