Nejlepší korunka místo pětky nahoře

Nejlepší korunka místo pětky nahoře

Monika  |  návštěvník  |  Praha
Dobrý den,
před týdnem mi praskl mrtvý zub (byla v něm klasická plomba) a zubní lékařka mě přesvědčila na korunku (jinak by se prý již spravit nedal). Můžete mi prosím poradit, jaký typ korunky je nejlepší? Celokeramická nebo kovokeramická? Jedná se o pětku nahoře, při úsměvu mi je vidět. Jak dlouho korunky vydrží? Velice děkuji za odpověď.
Klinika GHC Praha - Odborné ambulance  |  Basic member  |  Praha
  • 115 odpovědí
  • 18 Likes
Vážená paní,
korunka na mrtvém zubu jej ochrání před zalomením a prasknutím. Pokud chcete mít maximální estetický výsledek,dejte přednost celokeramické korunce. Dnešní materiály jsou již schopné odolávat žvýkacím tlakům i v bočním úseku chrupu. Nejpevnější celokeramické korunky,které indikujeme našim pacientům je z materiálu Ytterbium Zircon keramiky.
S pozdravem MUDr.Jana Ugrenovičová,Klinika GHC Praha
Pro objednání nás kontaktujte na tel.čísle XXXXXXXXXXXXXXX.
Dental Office H33  |  Basic member  |  Praha
  • 39 odpovědí
  • 5 Likes
Dobrý den,

indikace korunky na "mrtvý" a navíc prasklý zub je spravná. Volba typu korunky zavisí na více faktorech - v tomto případě patrně převažuje estetika, a to ve prospěch celokeramické korunky.

Co se týče životnosti korunky, ta je samozřejmě individuální. Bez nadsázky se dá říci, že pokud pomineme neodolné materiály korunek jako pryskyřice či kombinace kov-pryskyřice, je životnost závislá zejména na stavu zubu pod korunkou. Ten je často ovlivněn úspěšností předcházejícího ošetření kanálku, stavem zavěsného aparátu zubu a hlavně důsledností pacienta při čištění.

Zjednodušeně řečeno: pokud máte dobře zaplněný kanálek a dobrou dostavbu, dostanete přesnou korunku, jejíž okraje budou hladce přecházet na zub, a vše budete pravidelně čistit, tak byste korunku měla mit hodně dlouho, klidně do konce života. Jen pozor v sezoně broskví...

Dr. Jiří Tritthart
AMERICAN DENTAL
zetav  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Jedná se o sedmičku dole po celkovém čištění a vyplnění kanálků. Stav zbytku zubní korunky je tristní a po dohodě s lékařkou bude nahrazena korunkou umělou. Jak ale vybrat správný typ. V ústech u mám na druhé straně můstek a na téže straně 5 nahoře rovněž korunku - obě fazetové z dřívějšího data. Tu jsem z pochopitelných důvodů vyloučila (zadní zub), ale pořád zbývá mnoho variant. K tomu obava z trvanlivosti keramických zubů a nebezpečí galvanizace kovové náhrady (např. chromkobaltové) s tím, co už vlastním. Prosím o lékařskou radu odborníků. Velmi děkuji. Mnoho času k rozhodnutí nemám.

Související recenze a zkušenosti

Keramické korunky a můstky - Související videa

Doktor ve Vašem okolí