Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Volba výplně zubních kanálků - Zubní výplně - Diskuze

Volba výplně zubních kanálků

Volba výplně zubních kanálků

sarka  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
dobrý den,
chtěla se zeptat na výplň zubních kanálků.Moje lékařka mi vyčistila zubní kanálky a mám se rozhodnout jestli mi je vyplní nějakou hmotou a jedním čepem - což by hradila pojišťovna a nebo vyplní kanálky opět nějakou hmotou ,ale dá mi tam více čepů .Tento zákrok by jsem si musela doplatit.
Nevím pro co se rozhodnout. Je dostačující výplň hrazená pojišťovnou nebo je větší pravděpodobnost zachování zubu při vyplnění kanálků více čepy ?děkuji

M-DENT - Privátní zubní ordinace doktora Majera  |  Basic member  |  Praha
  • 11 odpovědí
Dobrý den, na tohle je poměrně jednoznačná odpověď. Kořenové kanálky se dnes výhradně plní gutaperčou,ale různými kondenzačními technikami. Více čepu vedle sebe je laterální kondenzace a tudíž splňuje požadavky i když jsou dnes již modernější způsoby plnění. Samozřejmě druhou věci je, jak je kanálek připravený a jaké bude následné ošetření.
míla  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,mám vyplněné zubní kanálky u spodní stoličky vlevo(předposlední).
Minulý týden mě začala bolet celá čelist a v krku jako když máte anginu.Od praktick.lék. jsem dostala atb.Trochu to přešlo. Jelikož mám doslova panický strach ze zubaře,proto nejdříve praktik.Dnes jsem byla u svého zub.lékaře a on mi sdělil, že zub musí ven,prý tam mám pod ním váček.Žádný otok dásně nemám,ale po zmáčknutí na dáseň u toho zubu to bolí. Můj laický dotaz zní, jak to ví když jsem na žádném rtg.dnes nebyla.Naposled v 03/2009 A šel by ten zub ještě zachránit.Předem děkuji za brzkou odpověď, protože na trhání jsem objednána na pondělí 4.10.2010
MUDr. Jan Urbánek  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Praha
  • 6 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den. Tohle je těžké říct, zda se zub dá zachránit. Pokud ale lékař použije standardně užívané materiály tak se skrze tuto výplň dostat většinou lze. Zřejmě si již byl dopředu vědom nedokonalostí ošetření kanálků a proto je schopen říci, že máte váček. Jinak bez rtg bych si to já tvrdit netroufl. U citlivých zubů s váčkem bolí daný zub většinou na skousnutí. Pokud Vás bolela celá čelist...ale takhle na dálku je to těžko říct. Chtělo by to pořádně vyšetřit. V případě zájmu mne kontaktujte, do 4.10. je hodně času a pokud se jedná o akutní ataku chronického váčku, tak stejně do 4. nevydržíte (ikdyž atb to asi zmírní) S pozdravem Dr. Urbánek
MUDr. Martin Kittler  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Liberec
  • 62 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, Bez RTG snímku není možno provést jakýkoliv závěr. Někdy je možno použít polovinu zubu, někdy ani to ne.
Dental Office H33  |  Basic member  |  Praha
  • 39 odpovědí
  • 5 Likes
Dobrý den,

podle Vámi popisovaných příznaků se pravděpodobně jedná o váček zubního kořene, tj. zánět v okolí hrotu kořene. Z klinického vyšetření zubní lékař může určit diagnózu, která je však potvrzena zhotovením rentgenového snímku. Proto bych Vám doporučila navštívit zubního lékaře a nechat si zhotovit tento rtg snímek.
Samotná léčba spočívá v odstranění příčiny zánětu, tj. extrakci (vytrhnutí) zubu, nebo pokusu zubní kanálky znovu zprůchodnit, pročistit a zaplnit, tedy je přeléčit.

Prognózu prvního nebo druhého ošetření nemohu posoudit bez klinického vyšetření a Vašeho rtg snímku.

S pozdravem,
MUDr. Eva Dandová
Klinika GHC Praha - Odborné ambulance  |  Basic member  |  Praha
  • 115 odpovědí
  • 18 Likes
Vážená paní,

zodpovědně doporučit zda je nutné či nikoliv zub vytrhnout, případně doporučit revizi plnění kanálů lze pouze na základě analýzy introrálního rentgenu.
Pakliže je projasnění kolem zubu na rentgenu velké, je opravdu lepší zub odstranit.

S pozdravem MUDr.Jana Ugrenovičová
MUDr. Aleš Váňa  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Praha
  • 44 odpovědí
  • 4 Likes
Dobrý den,
bez rtg vyšetření neni možné, jednoznačně zub extrahovat. Vždy se snažime nejprve zub zachránit. Extrakce je posledni možností.
S pozdravem MUDr.Aleš Váňa
Dental Office H33  |  Basic member  |  Praha
  • 39 odpovědí
  • 5 Likes
Dobrý den,

podle toho, co píšetě, se asi opravdu jedná o váček u kořene, spravněji řečeno o periodontitis apicalis. Zkušený zubař to může poznat i bez rtg snímku, nicméně v tomto případě má rtg snímek zásadní význam pro stanovení léčby. Vždy platí, že samotný váček - byť velký či hodně bolestivý - není až na výjimky důvodem k trhání zubu. Ve vašem případě bude záležet m.j. na tom, jak a čím byly kanálky vyplněny, na tvaru kořenů, celkovém stavu zubu a jeho přínosu pro aktuální situaci ve Vašich ústech. Pokud tyto podmínky nebudou nepříznivé, určitě bych doporučoval nové vyplnění kanálků tzv. reendodoncii.

S pozdravem,
MUDr. JIří Tritthart
míla  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 2 odpovědí
Mnohokrát Vám všem děkuji za odpověď na mou otázku,týkající se bolavé čelisti a zubu.
MUDr. Oleg Ridchenko  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
metoda plnění kanálků vícero čepy ( tj.laterální kondenzace )je v podstatě kvalitnější. Jinak existují ještě další a modernější metody plnění kanálků, jako BeeFill, kterou tedy používáme u nás na klinice.
S pozdravem Dr.Ridchenko
Pavel  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den paní zubařka mi navrhla vyplnění kanálku hrazenou péčí nebo nadstandartní péčí, která prý na rozdíl od hrazené zabrání infekci. Chtěl bych se proto zeptat co je lepší a zda u hrazené péče je opravdu toto nebezpečí s poděkováním a pomocí při rozhodování PAvel Šťastný
Klinika GHC Praha - Odborné ambulance  |  Basic member  |  Praha
  • 115 odpovědí
  • 18 Likes
Vážený pane,

při nadstandardním ošetření kořenových kanálků, s maximálním opracováním a s použitím strojové techniky lze předpokládat, že jsou rizika komplikací způsobených další infekcí snížena na minimum.

S pozdravem

MUDr.jana Ugrenovičová
Klinika GHC Praha
MUDr. Jan Urbánek  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Praha
  • 6 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den. Tzv. nadstandardní metoda je skutečně bezpečnější a jistější. Je už poté na zručnosti a schopnostech lékaře, jestli danou metodu umí dobře zhotovit a využít tak její výhody. (na pojišťovnu - metoda centrálního čepu, nadstandartní - laterální kondenzace) S pozdravem Dr.Urbánek
DENTPRO Na Příkopě  |  Basic member  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den

Rozdil v plneni zubnich kanalku "na pojistovnu" a plnehrazeny vykon:

jsou velmi rozdilne pristupy, obecne lze rici,ze jedinou vyhodou opracovani a plneni na pojistovnu je v rychlosti osetreni.Jinak skyta mnoha rizika do budoucna jako je neopracovana plocha kanalku se zbytky infekce,nedoplneni,porezni vypln,ktera netesni...z toho vseho muze vzniknout tzv. vacek kolem zubu, jinak chronicky zanet hrozici otokem a ztratou zubu

Metoda plnehrazena pacientem akceptuje prirozeny konusovy tvar korenoveho systemu, opracovava jak mechanicky(frezovani kanalku),tak chemicky(vyplachy)a dokaze tak obsahnout nejen "hlavni kanalky",ale i pridatne vetvicky,do kterych nelze mechanicky zasahnout.Korenova vypln pak idealne tesni konec korenoveho kanalku a hermeticky uzavira system.Protoze korenova lecba zubu je posledni moznost jak uchovat dotycny zub pred vytrzenim, je cena tohoto osetreni uz pochopitelnejsi nebot prijde-li clovek o jeden zub minimalne dalsi 3 zuby ztraci svou pozici a jsou neprirozene zatezovany,dalsi moznost je implantat a korunka,a posledni je mustek preklenujici mezeru,diky kteremu je nutne nabrousit i okolni zuby.
S pozdravem

MUDr.Magda Studená
Klinika Elite Dental Prague

MUDr. Dagmar Trägerová  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Praha
  • 9 odpovědí
Dobrý den,zdravotní pojišťovny hradí pouze tu nejzákladnější péči, což vždy znamená kompromis mezi kvalitou a cenou. Každý kořenový kanálek je potřeba důkladně pročistit, vydezinfikovat a na závěr hermeticky zaplnit.Bez dobře těsnícího úzávěru může dojít k reinfekci kořenového kanálku a následnému selhání endodontického ošetření. Jeden čep kanálek neutěsní, proto doporučuji si za ošetření připlatit.
MUDr. Dalibor Badal  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Brno
  • 34 odpovědí
  • 1 Like
Je lepší si přeplatit za dražší a kvalitnější ošetření. Zub má lepší prognózu do budoucna.
MUDr. Marek Baran  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Ostrava
  • 9 odpovědí
Dobrý den, pro kvalitní ošetření kořenových kanálků je třeba gutaperčové čepy v kanálcích zakondenzovat a vytvořit tak nepropustnou výplň. Ošetření jedním čepem je rizikové, jelikož podél čepu, který nenaléhá přesně na stěny kořenového kanálku, mohou cirkulovat bakterie. To způsobí přetrvání zánětu, který může kdykoliv znovu vzplanout a způsobit komplikace. MDDr. Irena Bumanová
Alča  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Donedávna jsem chodila jen k normálním (tj. na pojišťovnu pracujícím) zubařům, nechávala si dát obyčejný plomby, protože mám kazů tolik, že by se mi to sakra prodražilo. Vypěstovala jsem si tak veeelký strach ze zubařů, s mojí citlivostí na bolest teprv... a když jsem se dozvěděla, že potřebuju endodoncii (resp. si na to sama přišla), vyděsila jsem se. Proto jsem taky šla poprvé v životě na soukromou kliniku - a nemohla jsem uvěřit! Přístup skvělý, spousta informací, a hlavně, tolik obávaný zákrok mě vůbec nebolel. Nepříjemný to chvilkama bylo, ale bolest žádná... Jak to je kvalitní nedokážu říct, na rentgenu to vypadalo pěkně, ale už jen pro ten zážitek jsem ráda, že jsem za to ty prachy dala. V tomhle případě se to určitě vyplatí, jak tak čtu, co s tím lidi můžou mít za problémy. Mimochodem dělali mi to vertikální kondenzací za tepla.

Související recenze a zkušenosti

Zubní výplně (záchovná stomatologie) - Související videa

Doktor ve Vašem okolí