Chybí vám v úsměvu zub? Vyřeší to zubní implantát

Autor:

Objevila se ve vašem úsměvu nevzhledná mezera po chybějícím zubu? Trápí vás absence zubu a zvažujete zubní náhradu? Namísto nepraktického zubního můstku je pohodlným a moderním řešením zubní implantát. Ten se přirozeně vhojí do čelisti a chrup na stálo doplní.

Co to je zubní implantát?

Zubní implantát je umělá náhrada chybějícího zubu či zubů, která se vhojuje přímo do čelistní kosti. Největší předností je jeho maximální šetrnost. Na rozdíl od zubního můstku není totiž nutné nijak zasahovat do okolních zubů, které bývají často zdravé.

b778501a778501
 6 fazet

V současnosti jsou nejoblíbenější šroubované válcové implantáty z titanu. Po vhojení, které obvykle netrvá déle než tři až pět měsíců, se na jeho svrchní část našroubuje zubní korunka. Implantát je pak pilířem nového zubu a plní funkci jeho kořene. Zubní náhradu v podobě implantátu od pravého zubu těžko rozeznáte!

Kdy je zubní implantát vhodné řešení?

O vhodnosti zubního implantátu rozhoduje stomatolog při vstupním klinickém vyšetření, v jehož rámci vytvoří i panoramatický snímek čelisti. Komplikované případy mohou vyžadovat také rentgenový 3D snímek.

Jak se provádí zavádění zubního implantátu?

V oblasti, kam se plánuje zavést implantát, provede lékař řez a sliznici odklopí. Do kosti pak vyvrtá drobnou štolu, do níž zavede implantát, následně ranku zašije. Samotné zavedení implantátu je pro zkušeného zubního lékaře rutinním výkonem a zákrok nezabere více než třicet minut.

b778504a778504
Keramické fazety

V dnešní době bývá trendem některých zubních ordinací implantát okamžitě zatížit korunkou a nečekat na jeho dostatečné vhojení. Toto rychlé řešení stavu nicméně není ideální. Organismus potřebuje čas na to, aby se s novým stavem v podobě zubního implantátu sžil. Na Brandeis Clinic dáváme přednost pomalejšímu, ale o to kvalitnějšímu zhojení.Díky lokální anestezii je zákrok zcela bezbolestný. Objevit se nicméně může drobný otok, tak jako po každém operačním zákroku. Proto je vhodné oblast ledovat a chladit. Po dokonalém vhojení se na implantát připevní zubní korunka.

Jak dlouho zubní implantát vydrží?

Zubní implantát má životnost v podstatě neomezenou, ovlivňuje ji nicméně mnoho faktorů: zejména to, jak dobře se zhojí, výskyt komplikací a péče o implantát. Nejlepší prevencí je zodpovědná péče o nový chrup. 

Publikováno: 22.5.2017

Doktor ve Vašem okolí