Autor:

Pokud vás trápí neestetické mezery mezi zuby, vadné zabarvení a postavení zubů nebo mnohočetné plomby na předních zubech, můžete využít jedno z nejmodernějších řešení – aplikaci keramických fazet na přední plošky zubů.

Co jsou keramické fazety?

Keramické fazety jsou tenké keramické plátky, které jsou lepeny přímo na přední část zubů. Při běžném zákroku je nalepeno obvykle šest (může být i více) keramických fazet na řezáky a špičáky horní i dolní čelisti. U zdravého chrupu stačí pro aplikaci fazet většinou dvě návstěvy. Lékař nejprve v lokální anestézii zuby lehce obrousí a udělá jejich otisk. Při další návštěvě pak hotové fazety na zuby nalepí.
 

Jste vhodným kandidátem pro keramické fazety?

fazky

Pomocí keramických fazet se můžete zbavit např. neestetických mezer mezi předními zuby, vadného zabarvení a postavení či anomálií v postavení předních zubů. Dále jsou řešením estetických vad vzniklých v důsledku zlomení zubu, erozí zubů nebo mnohočetných výplní (plomb) na předních zubech. Pokud vás trápí některý z těchto problémů, můžete být vhodným kandidátem pro keramické fazety. Pokud trpíte některým onemocnění dásní, například neléčenou parodontitidou, je potřeba tento problém nejprve vyléčit a teprve potom je možné aplikovat fazety. Pokud jsou vaše zuby rozsáhle poškozené (velké množství výplní, poškození skloviny) může být lepší řešením zhotovení keramických korunek.

Před aplikací

Při první konzultaci projednáte s lékařem svoje představy ohledně vzhledu vašich zubů. Je důležité, aby správně pochopil, v čem vy sami vidíte největší problém. Lékař také spolu s vámi vybere správný barevný odstín keramických fazet. Před zákrokem se vás pravděpodobně dotáže i na váš celkový zdravotní stav, zvláště zda trpíte alergií na některé léky nebo anestetika, jako je například Mezocain, Lidocain apod.

Anestezie

Aplikace fazet je velmi šetrný, prakticky bezbolestný zákrok. Jemné obroušení zubů a aplikace fazet je prováděna v místním znecitlivění, které vám zaručí bezbolestnost. 

Postup aplikace keramických fazet

cerec
Modelace technologií CEREC

Pokud máte zdravý chrup, probíhá aplikace keramických fazet ve dvou fázích. Lékař nejprve přední část zubů lehce zbrousí (o maximálně 0,4 mm) a sejme otisk chrupu. Otisk pošle do zubní laboratoře, kde fazety vyrobí. Výroba trvá obvykle 10 dnů a po tuto dobu můžete používat provizorní fazety obvykle vyrobené z fotokompozitu (materiál, ze kterého se vyrábějí “bílé plomby”). Při druhém sezení jsou definitivní fazety odzkoušeny a pokud se nevyskytnou funkční či estetické potíže, přistoupí se k jejich trvalému přilepení. Po nalepení fazet je ještě provedeno leštění, aby nový vzhled vašich zubů byl dokonalý. Současná technologie (přístroj CEREC) nabízí celý postup v jediné návštěvě – zhotovení elektronického otisku zubů, vymodelování fazet v počítači, vyrobení definitivní práce a nalepení.

Po zákroku

Lékař vám poskytne veškeré informace ohledně péče o keramické fazety. Základním prvkem je perfektní ústní hygiena, kterou odstraníte veškerý zubní plak. Dokonalou ústní hygienu vás naučí lékař nebo dentální hygienistka. Je třeba být opatrný při kousání velmi tuhých tvrdých kousků potravy. 

Jak dlouho vydrží zubní keramické fazety?

Estetická stomatologie v současnosti disponuje keramickými fazetami s velmi dlouhou životností, minimálním nebezpečím uvolnění a stálobarevností. Životnost keramických fazet je však také závislá na péči o zuby i dásně, na kvalitě vlastních zubů a na zacházení klienta s keramickými fazetami.
 

Aktualizováno: 3.4.2014

Keramické fazety - Novinky

Související recenze a zkušenosti

VojtechK. 22.12.2020
Spokojený/á

Recenze nepíšu, zde musím. Naprostý frajer, který ví co dělá, má naproste senzační organizaci práci včetně sestry a veškerých nástrojů, dodržuje na minutu časy objednání a vybavení ordinace moderní, vše digitální. Úplně ... Více 

1 Like  
LoMYS 26.11.2020
Spokojený/á

Luxusní jak prostředí kliniky, tak přístup celého týmu. Smekám klobouk před panem doktorem a touto cestou bych mu chtěl vyjádřit velké díky!

Doktor ve Vašem okolí