Co jsou to zubní fasety a proč díky nim budete mít krásný úsměv?

Autor:

Nevíte, co jsou to zubní fasety? Formou otázek a odpovědí se o nich dozvíte to nejdůležitější.

Co jsou to zubní fasety?

Tenké keramické plátky, které se šetrně fixují na přední část jednoho nebo více zubů ve viditelném úseku chrupu.

S čím mohou fasety pomoci?

Mohou nahradit neestetické zubní výplně, pomohou vyřešit mezizubní mezery, skryjí tmavé fleky na zubech nebo jejich mechanická poškození. Je třeba, aby barva keramického plátku (fasety) co nejvíce připomínala barvu vlastních zubů. Jde o velmi oblíbenou alternativu k bělení, fasetami lze řešit totiž řešit i výrazné zabarvení zubů, které nelze ovlivnit jejich vybělením.

b778499a778499
4 fazety

Co nasazení faset předchází?

Pro kvalitní spojení zubu s fasetou je někdy nutné odstranit lesklý vnější povrch skloviny zubu. Množství odstraněné skloviny je nicméně nepatrné – přibližuje se tloušťce fasety, takže se velikost zubu nemění. Jakmile je zub připraven, provede lékař otisk, který poslouží k vytvoření fasety.

Jak probíhá nasazení faset?

U metody CEREC® vás nebudou obtěžovat nepohodlné otisky, ani provizorní náhrady. Fasety lékař vytvoří během jediné návštěvy ordinace. Pomocí kamery lékař zhotoví optický otisk zubů. Získaná data následně přístroj odešle do frézovacího stroje, který během pár minut vytvoří přesnou fasetu. Ta se fixuje na zub. Úprava zubu i následná fixace faset probíhá v lokální anestezii, zákrok je díky tomu zcela bezbolestný.

b778502a778502
20 fazet

Co následuje po aplikaci faset?

Po fixaci faset je možné provést drobné úpravy, je nicméně vhodné několik dní počkat, než si pacient na fasetu zvykne. Zubař bude pravděpodobně chtít fasetu zkontrolovat a upravit zhruba týden poté, co je nalepena, a ujistit se, zda jste s ní spokojeni.

b799639a799639
Výroba 10 fazet, Cerec, materiál: lithium disilikát

Jak dlouho faseta vydrží?

Při správné péči o zuby a fazety je jejich životnost neomezená.

Kolik fasety stojí?

Cena celokeramické fasety se podle typu obvykle pohybuje v ceně od 10 500 Kč.

Publikováno: 22.5.2017

Doktor ve Vašem okolí