Fazety vykouzlí bezchybný úsměv za jediný den

Co jsou fazety a kdy pomohou?

Fazeta je tenký plátek, většinou z keramiky, který umí změnit tvar a barvu zubu. Zubní lékař navrhne jeho použití, když má klient široké mezery mezi zuby, nejrůznější ortodontické vady jako nerovné nebo stěsnané postavení, mechanicky poškozené zuby, třeba ulomené po úrazu, ale také jako alternativu bělení zubů tam, kde ordinační bělení není možné nebo by nepřineslo kýžený efekt. Princip aplikace fazet spočívá v tom, že se tenký keramický plátek nalepí přímo na zub, a to v té části úst, která je nejvíce viditelná. Výhodou je rychlé použití, takže úsměv lze změnit během jediné návštěvy.

klika pred a po
estetická úprava chrupu pomocí 20 fazet  autor: Archiv Brandeis Clinic

Zub s fazetou je od zdravého zubu k nerozeznání

Obava, zda zuby nebudou vypadat uměle, není na místě. Samozřejmě záleží na spolupráci mezi lékařem a klientem, protože při tvorbě nového úsměvu je třeba nalézt souznění mezi představou stomatologa a klienta. „Jako zubní lékař se snažím doporučit to nejpřirozenější. Vybírám tvar a barvu keramických prací v závislosti na celkovém vzhledu klienta. Především sleduji tvar obličeje, oči, věk a aktuální stav chrupu. Nejde ale pouze o vzhled, do velké míry zasahuji i do psychiky klienta, musím tak ve velké míře respektovat jeho požadavky.

Keramické práce vypadají méně přirozeně v případě, že mají ideální učebnicový tvar a příliš světlý odstín. Nicméně, ať už si klient vybere jakkoli, ve výsledku je nejdůležitější, aby on sám byl se sebou spokojený a cítil se dobře,“ vysvětluje MDDr. Ondřej Klika z pražské kliniky estetické medicíny Brandeis Clinic.

klika1
MDDr. Ondřej Klika s hercem a modelem Jamesem (Žilvinasem) Tratasem autor: Archiv Brandeis Clinic  

Fazety nebolí

Před tím, než se fazeta na zub nalepí, je třeba ho obrousit. Obrušování nebolí, protože se zákrok provádí v lokální anestezii. Jak moc se zub obrušuje, popisuje MDDr. Ondřej Klika: „V ideálním případě nám moderní technologie umožňuje odbrousit i jen 0,3 milimetru povrchu zubu, což je prakticky zanedbatelný zásah.

Broušení souvisí také s aktuálním stavem chrupu, záleží na tom, jaké anomálie se u klienta vyskytují. Tedy například křivost zubů, staré výplně, kazy, úrazy zubů a další. V takových případech je samozřejmě nutné brousit zub více,“ dodává odborník z Brandeis Clinic.

Fazety vydrží dlouho a nekazí se

Může vás napadnout, jestli je spoj fazety a zubu dostatečně trvanlivý. Co se třeba stane, když s fazetou, resp. se zubem, na kterém je fazeta, kousnete do něčeho tvrdého? Fazety jsou lepeny adhesivní technologií, což je kompozitní systém, který zajistí skvělou funkci i estetiku. Správně upevněná fazeta nespadne. Funguje jako přirozený chrup, člověk nemá žádná omezení. „Může se stát, že kousnete do něčeho hodně tvrdého, třeba do vidličky nebo kamínku v rýži. Pak by se kousek fazety mohl odštípnout. Celá ovšem nikdy nespadne, vazba je skutečně silná,“ doplňuje doktor Klika.

Fazety vyrobené z keramiky se z podstaty věci nekazí. Co se může zkazit, je zub, na kterém drží. Zub s kazem je třeba samozřejmě co nejdříve řešit, protože jinak celá práce selže. Je opravdu důležité, aby klient dbal na správnou ústní hygienu. „Jako lékař takový přístup nemohu stoprocentně ovlivnit, ale snažím se klienta motivovat. Z tohoto důvodu přesnou životnost práce není možné určit, je to individuální,“ popisuje faktory, které trvanlivost keramických prací ovlivňují MDDr. Ondřej Klika. Doporučení je tedy jasné: svědomitě se doma starat o ústní hygienu, 2x do roka jít na preventivní prohlídku k zubnímu lékaři a 1-2x do roka na dentální hygienu. Pak keramické práce svou životností přesáhnou minimálně 15 let.

klika2
MDDr. Ondřej Klika s hercem a modelem Jamesem (Žilvinasem) Tratasem autor: Archiv Brandeis Clinic

Fazety mají stále stejnou barvu a nelze je bělit

Keramika nežloutne jako vaše zuby. To ovšem neznamená to, že musíte mít „dvoubarevný“ chrup. Pokud se rozhodnete nechat si zhotovit keramické práce v rozsahu svého úsměvu, nemusíte do budoucna řešit viditelnou změnu. V případě, že máte třeba jen 4 fazety, jsou tvar i barva sladěny s okolním chrupem v době zhotovení. Okolní zuby bez fazet je nutné barevně udržovat v souladu s fazetami. Toho docílíte především správnou domácí hygienou, návštěvami u dentální hygienistky a případným bělením. Komu by to přišlo jako nepohodlné, může si nechat později, například k již zmíněným 4 fazetám, dodělat další. Jestli před fazetami zvažujete bělení, je velmi důležité, abyste ho absolvovali s časovým odstupem před zákrokem. Protože pak vám může lékař pomoci vybrat a nechat zhotovit světlejší odstín. Keramika vydrží barevně stejná. Pokud by se přeci jen časem mírně změnila její barva, vyřeší to rychlé přeleštění při preventivní prohlídce. Bělit se tedy fazety nedají, jen zuby v jejich okolí.

Publikováno: 14.5.2015

Doktor ve Vašem okolí