Rovné zuby v každém věku – rovnátka dávno nejsou jen pro teenagery

Autor:

Pro krásný úsměv je důležitá nejen barva zubů, ale i jejich správné postavení. Právě vady v postavení chrupu jsou přitom velmi časté – někdy jsou zuby příliš malé a vznikají mezi nimi mezery, jindy je pro změnu příliš malá čelist, v důsledku čehož se zuby zkříží. I při nejvážnějších poruchách je však při vhodném postupu ortodontisty možno docílit správného skusu a získat krásný úsměv.

9 Rovnátka (1)

Správný výběr rovnátek

Korekce postavení zubů se provádí za pomoci rovnátek. Jistě nebude novou informací, že rovnátka mohou být snímatelná či fixní. Snímatelná rovnátka se zpravidla uplatňují při řešení ortodontických vad u dětí se smíšeným chrupem.

Výjimkou je tzv. systém Invisalign, což je série zcela průhledných snímacích rovnátek, která mohou být použita při méně vážných problémech i u dospělých pacientů. Tento typ léčby se stal obrovským hitem. Fixní aparát se používá obvykle až u stálého chrupu. 

"Ačkoliv si fixní rovnátka nejčastěji spojujeme s teenagery, ke korekci ortodontických vad je možné přistoupit v jakémkoli věku," říká MUDr. Alexander Schill

Jaké typy rovnátek existují?

Fixních rovnátek existuje celá řada, liší se použitými materiály i způsobem uchycení drátků k zámečkům. Nejběžnější jsou rovnátka ocelová, která ke spojení drátků se zámečky využívají malých barevných gumiček. Toto řešení může působit poněkud esteticky rušivě, proto Schill Dental Clinic dává přednost rovnátkům s keramickými zámečky, které opticky splynou s barvou zubů.

Při využití tzv. samoligujících zámečků navíc odpadá i potřeba využití barevných gumiček, díky čemuž jsou rovnátka mnohem méně nápadná. Samoligující zámky navíc snižují nutný počet návštěv u ortodontisty. Absence gumiček zároveň snižuje míru uchycování zubního plaku kolem zámečků, což snižuje riziko vzniku skvrn na zubech.

Ještě méně nápadné je řešení takzvaného lingválního fixního aparátu, rovnátek nalepených z jazykové strany zubů. Jsou prakticky neviditelná a umožňují nápravu i vážnějších vad

"Pro vhodné zvolení druhu aparátu je však vždy nutné náležitě posoudit potřeby chrupu konkrétního pacienta," dodává na závěr MUDr. Alexander Schill.

Více informací:

www.schill.cz/ortodoncie-zubni-rovnatka
www.schill.cz/keramicka-rovnatka
www.schill.cz/fixni-rovnatka

Aktualizováno: 11.12.2018

Doktor ve Vašem okolí