Rovnátka – kovová, plastová nebo keramická – mohou korigovat i ty nejtvrdošíjnější nerovné zuby. Rovnátka jsou základem ortodoncie a také mohou být využita k rekonstrukci obličeje.

Chcete mít hollywoodský úsměv, ale v cestě k dokonalosti stojí mezery, rozestupy nebo křivé zuby? Rovnátka jsou zaměřena hlavně na estetiku a vyrovnávají a korigují zuby. Rovnátka se také používají za účelem rekonstrukce obličeje a ke kontrole a modifikaci růstu obličeje.

Zuby rostou nerovnoměrně z různých důvodů. Mezi nejčastější patří síla svalstva, tvar úst a způsob polykání.

Jak rovnátka fungují

Ortodoncie postoupila během posledních let mílovými kroky kupředu, obzvláště v oblasti rovnátek pro dospělé. Rovnátka vyvíjí tlak na zuby pacienta a posunují je do atraktivnější pozice. Tradiční rovnátka mají zámečky, které přidržují fixační drátek na místě. Jakmile je drátek propleten zámečky, vytváří trvalý tlak na zuby a mění jejich polohu. Drátky se pravidelně utahují (většinou každých 4 až 8 týdnů) během celé léčby. Doba trvání léčby se odvíjí od závažnosti vady, nicméně většina pacientů dokončí léčbu během dvou a půl roku.

Jakmile jsou fixační rovnátka odstraněna, klient obdrží snímací rovnátka, aby se dosažená poloha zubů již neměnila. Tato část léčby se nazývá retenční fáze. Retenční aparát se většinou nosí 24 hodin denně po dobu 6 měsíců, poté pouze večer a časem jen dvakrát týdně na spaní.

Ortodontisté někdy navrhnou vytržení zubů, aby se vytvořilo místo na vyrovnání a korekci.

Druhy rovnátek pro dospělé

Rovnátka mají kovové, plastové nebo keramické zámečky nalepené na přední stranu zubů. Keramické zámečky jsou nejméně viditelné, protože jsou průhledné a splývají s přirozenou barvou zubů. Linguální rovnátka jsou také málo viditelná, s tím rozdílem, že se lepí na vnitřní stranu zubů. Damon rovnátka mají specifický druh zámečků se speciálním zavíracím mechanismem, který drží oblouky, namísto tradičních ligatur.

Jiné možnosti

Pokud nejsou vaše zuby výrazně zakřivené, nebo pokud vaše mezery nejsou příliš veliké, můžete uvažovat o kompozitních nebo keramických fasetách. Invisalign je také další běžná alternativní varianta rovnátek.

Aktualizováno: 21.1.2013

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Rovnátka - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí