Trápí vás křivé zuby?

Autor: DesignDent s.r.o.

Pak s tím něco dělejte! Určitě nejste sami, koho nedokonalosti v postavení zubů postihly. Rovnátka jsou dnes i v dospělosti zcela běžné. Možná vás na špatné postavení zubů již lékař upozornil, jen jste jeho řešení dosud odkládali, nebo jsou vaše vady jen drobnými odchylkami a z pohledu lékaře je není třeba řešit.

Pokud vás křivé zuby trápí, nebojte se své potíže konzultovat s ortodontistou. Ten se na léčbu ortodontických vad specializuje a navrhne vám možná řešení vašeho problému. Vůbec se nemusíte stydět za svůj věk, ortodontická léčba se v dnešní době provádí kdykoli. Mladí lidé v dospělosti řeší zejména vady, které se v dětství zanedbaly nebo ty, které je trápí esteticky. Ortodontická léčba může být také součástí jiné stomatologické léčby. V takových případech nosí rovnátka i lidé v pokročilém věku.

ortodoncie esthedent

Pro krásu nebo pro zdraví?

Ortodontickou léčbu vám lékař může doporučit nejen z estetického hlediska pro dokonalý úsměv, ale také z funkčního hlediska. Může se totiž stát, že některé vaše zuby nejsou správně zařazené v zubním oblouku a vyrůstají zcela mimo. Někdy to nevadí, ale pokud se jedná např. o špičáky, stojí za to chybu přírody napravit. Špičáky jsou silné zuby, které mají pevný kořen, a proto patří k důležitým zubům pro veškeré protetické práce, které můžete v budoucnu potřebovat. Ortodontická léčba je důležitá také v případě, kdy zuby koušou tzv. hrana na hranu, tím dochází k větší abrazi zubní skloviny, zuby se více obrušují a hrozí jejich poškození. Rovnátka se používají například i po úrazech, ulomení zubu, nebo také pokud je nutné zuby rekonstruovat a současné postavení zubů to nedovoluje. Zkrátka rovnátka pomohou upravit postavení zubů do určité pozice, která je důležitá pro jiný stomatologický problém. Pak se můžete setkat s rovnátky i u starších lidí, kteří podstupují ortodontickou léčbu např. kvůli zavedení implantátů. Po ztrátě několika zubů se totiž stává, že zbývající zuby se v čelisti rozestoupí a před zavedením implantátů je nutné postavení zubů upravit a zuby vrátit do původní pozice.

Možnosti řešení křivých zubů

Pro ortodontickou léčbu se používají snímací nebo fixní aparáty. V současné době se většinou preferují rovnátka fixní, zejména u dospělých se jiný typ téměř nepoužívá. Výjimkou jsou jen neviditelná rovnátka Invisaling, která lze vzhledem k tomu, jak fungují, považovat za snímací.

  • Snímací aparáty se používají především v dětském věku pro léčbu dočasného nebo smíšeného chrupu, kdy lze postavení zubů snadno ovlivnit při jejich vývoji a růstu.
  • Fixní aparáty (pevná rovnátka) mají využití pro léčbu stálého chrupu. Nasazují se většinou na dolní i horní čelist, aby po léčbě byly zuby ve správném kontaktu a ve správném skusu. Skládají se ze zámečků, které jsou přilepeny na zuby a drátů, které se k zámkům upevňují. Fixní aparáty mají velikou výhodu v tom, že výsledek je závislý pouze na dovednosti a lékaře. Po aplikaci jsou rovnátka na zubech pevně ukotvena a působí 24 hodin denně, i v případě, že byste nechtěli jakkoli spolupracovat. Výsledek zkrátka neovlivníte. Snad jen špatnou zubní hygienou, díky které může vzniknout zubní kaz, zubní kámen apod.

K novým typům rovnátek patří Invisalign. Jedná se o tzv. neviditelná rovnátka, která jsou určena k trvalému nošení, ale zároveň jsou snímací. Tyto rovnátka tvoří sada speciálních nasazovacích fólií, které jsou zhotoveny tak, aby posouvaly a rovnaly zuby. Fólie se během léčby vyměňují dle doporučení lékaře. Velkou výhodou je, že rovnátka jsou transparentní (průhledná), takže nejsou na zubech vidět a navíc v případě potřeby si je můžete vyjmout (najíst se, vyčistit si zuby apod.). Také nejsou nutné časté návštěvy ordinace, protože si je každý může dle léčebného plánu sám vyměňovat.

Na křivé zuby fazety?

Rovnátka nepředstavují jediné řešení křivých zubů. Při jemných odchylkách lze použít fazety. Jedná se o tenké plátky, které překrývají přední viditelné plošky zubů. S jejich pomocí lze vyřešit mezery mezi předními zuby, zabarvení, ulomení, poškození zubů či jiné drobné anomálie.

Nevýhodou je, že se kvůli upevnění fazety zub často musí obrousit. Fazety ale neřeší větší anomálie v postavení zubů, v takových případech je vždy vhodnější použít nejprve rovnátka a fazety aplikovat později skutečně jen pro zakrytí barevné či tvarové vady zubu. Řada lidí přesto fazety považuje za skvělé a rychlé řešení – fotokompozitní i keramickou fazetu lze zhotovit přímo v ordinaci během jedné návštěvy. Fazety také preferují ti, kteří z jakéhokoli důvodu nechtějí rovnátka nosit.

Za zamyšlení stojí i to, jaký typ fazety zvolit. Fotokompozitní fazety jsou levnější než keramické, jsou však náročné na zubní hygienu a také je nutné je po určité době (2-3 roky) vyměnit. Keramická fazeta vás sice bude stát mnohem víc než fotokompozitní, avšak je velmi kvalitní, vydrží víc a nesrovnatelně déle. Zdánlivá úspora finančních prostředků se tedy vůbec nevyplatí. Po určité době, bude fotokompozitní fazeta celkově mnohem dražší, než keramická.

Publikováno: 4.7.2012

Autor
DesignDent s.r.o.
Doktor ve Vašem okolí