Protézy (celkové, částečné snímatelné náhrady)

Částečné snímací náhrady se používají k rekonstrukci chrupu s rozsáhlejšími mezerami, zejména v postranních úsecích. Tělo náhrady, které se skládá z umělých zubů a pryskyřičného sedla je pomocí kovových spon kotveno na zbylé vlastní zuby. Přenos žvýkacího tlaku je zajištován částečně přes tělo náhrady na sliznici, částečně prostřednictvím spon na zbylé zuby. Poměr obou složek je závislý hlavně na velikosti defektu a druhu kotevních prvků (spon).

Výhodou je zpravidla poměrně nízká pořizovací cena (ve srovnání s fixními náhradami). Pokud má částečné snímací náhrada bezvadně plnit svoji funkci, musí být zhotovena velmi přesně a musí být pravidelně kontrolována a rebazována. V opačném případě hrozí, že nedokonale sedící náhrada začne páčit zbylé zuby a výrazně tím urychlí jejich zkázu.

Celková snímací náhrada je indikována u zcela bezzubých pacientů, tedy v případech, kdy je nutné všechny dosud zbývající zuby extrahovat. Náhrada je vyrobena z pryskyřice a její retence je zajištěna výhradně adhezí (přilnavostí) k slizničnímu podkladu. Přilnavost je tím lepší, čím větší povrch sliznice náhrada kopíruje. To s sebou někdy přináší určité potíže. V horní čelisti může náhrada zasahující na hranici tvrdého a měkkého patra způsobovat problémy zejména jedincům s výrazným dávivým reflexem, částečně je omezeno vnímání některých jemných chutí a vůní přijímané potravy. Větší problémy se stabilitou náhrady bývají v dolní čelisti, kde náhradu může dislokovat pohybující se jazyk a spodina ústní i v případě, že je náhrada nová a velmi precizně zhotovená.

Výhodou celkové snímací náhrady je relativně nízká pořizovací cena, na smluvních pracovištích je každé 3 roky plně hrazena pojišťovnou.

Aktualizováno: 23.7.2012

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Související recenze a zkušenosti

radek7777 24.5.2022
Spokojený/á

Chtěl bych touto cestou poděkovat za vynikající profesionální práci celé ordinace MUDr. Zdenka Kotka včetně sestřiček v Kobylí nedaleko Brna. S takovým vzorovým přístupem celého týmu jsem se ještě nesetkal. Všem můžu za ... Více 

Emelin 19.6.2020
Spokojený/á

Děkuji panu doktoru Kotekovi z Kobylí na Morave , za perfektně odvedenou práci.Pana doktora jsem si našla na základě kladných referencí od spokojených pacientů.Už po první konzultaci jsem věděla,že jsem si zvolila toho n... Více 

Protézy (celkové, částečné snímatelné náhrady)

Doktor ve Vašem okolí