Protézy (celkové, částečné snímatelné náhrady)

Částečné snímací náhrady se používají k rekonstrukci chrupu s rozsáhlejšími mezerami, zejména v postranních úsecích. Tělo náhrady, které se skládá z umělých zubů a pryskyřičného sedla je pomocí kovových spon kotveno na zbylé vlastní zuby. Přenos žvýkacího tlaku je zajištován částečně přes tělo náhrady na sliznici, částečně prostřednictvím spon na zbylé zuby. Poměr obou složek je závislý hlavně na velikosti defektu a druhu kotevních prvků (spon).

Výhodou je zpravidla poměrně nízká pořizovací cena (ve srovnání s fixními náhradami). Pokud má částečné snímací náhrada bezvadně plnit svoji funkci, musí být zhotovena velmi přesně a musí být pravidelně kontrolována a rebazována. V opačném případě hrozí, že nedokonale sedící náhrada začne páčit zbylé zuby a výrazně tím urychlí jejich zkázu.

Celková snímací náhrada je indikována u zcela bezzubých pacientů, tedy v případech, kdy je nutné všechny dosud zbývající zuby extrahovat. Náhrada je vyrobena z pryskyřice a její retence je zajištěna výhradně adhezí (přilnavostí) k slizničnímu podkladu. Přilnavost je tím lepší, čím větší povrch sliznice náhrada kopíruje. To s sebou někdy přináší určité potíže. V horní čelisti může náhrada zasahující na hranici tvrdého a měkkého patra způsobovat problémy zejména jedincům s výrazným dávivým reflexem, částečně je omezeno vnímání některých jemných chutí a vůní přijímané potravy. Větší problémy se stabilitou náhrady bývají v dolní čelisti, kde náhradu může dislokovat pohybující se jazyk a spodina ústní i v případě, že je náhrada nová a velmi precizně zhotovená.

Výhodou celkové snímací náhrady je relativně nízká pořizovací cena, na smluvních pracovištích je každé 3 roky plně hrazena pojišťovnou.

Aktualizováno: 23.7.2012

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Související recenze a zkušenosti

swirud43 13.7.2017
Spokojený/á

Vynikající přístup paní Dr. Škoríkové. Celý proces začal uděláním dobrých otisků, pak dobrou práci zubní techničky a nakonec předáním obou zubních náhrad. Paní Dr. Škoríková trošku náhrady upravila a ty mi padly jak ušit... Více 

1 Like   1 Komentář  
Spokojený/á

S novými zuby jsem maximálně spokojen jak po stránce funkční tak estetické. Pana doktora mohu jednoznačně doporučit. Jeho přístup k pacientům je profesionální a přitom lidský. To stejné platí i o zubní laboratoři pana Ji... Více 

1 Like   2 Komentářů  

Protézy (celkové, částečné snímatelné náhrady) - Ceny

Ceny od 8 900 Kč
Schill Dental Clinic Praha
Ceny od 8 900 Kč
MUDr. Alexander Schill
Ceny od 14 000 Kč
MUDr. Alex Bilous
obvykle do 7 900 Kč
Dental Office H33
Ceny od 14 000 Kč
Mediestetik, skupina klinik
Doktor ve Vašem okolí