Dlouhodobá bolest při polykání

Dlouhodobá bolest při polykání

Fos_A  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
již přibližně 3 měsíce mě trápí nepříjemná bolest při polykání na levé straně krku. Zprvu to bylo především při polykání na sucho, s polykáním stravy či tekutin nebyl víceméně problém. S postupem času se však vše zhoršuje, především v průběhu posledních tří týdnů. Bolest je opravdu nepříjemná a působí mi i psychickou zátěž (přinejmenším v podobě strachu z bolesti před každým polknutím), objevuje se už i při polykání stravy a tekutin a delší mluvení je rovněž nepříjemné a občas končí chrapotem. Někdy přechází bolest trochu výše směrem k dolní čelisti. Poslední dobou je průvodním jevem i silnější zahlenění. Na ORL mi před dvěma měsíci řekli, že by to nemělo nic být a předepsali mi Borglycerin, poté Helicid - obojí bez výsledku. Následuje Enamera, těžko soudit, zda bude účinná, ale moc tomu nevěřím. Po zavedení kamerky do krku nebylo nic patologického zjištěno. Nedávno jsem konečně byl poslán na sono a byla mi objevena uzlina benigního vzhledu o rozměrech 6x9x27 mm. Studuji vysokou školu a mám před sebou hodně práce, jenže vzhledem ke zmíněné bolesti se nemohu na nic pořádně soustředit. Nadto mi přijde, že se všechna vyšetření strašně táhnou a vše ohromně trvá, proto bych se chtěl zeptat, co za problém bych mohl mít a případně zda existuje něco, co bych mohl udělat pro zlepšení svého stavu.

Děkuji moc. S pozdravem JB
MUDr. Táňa Andreasová  |  Basic member  |  Interní lékařství  |  Praha
  • 1599 odpovědí
  • 71 Likes
Dobrý den, a kde tu uzlinu máte? Neplánují Vám z ní odbebrat vzorek na histologické vyšetření? Štítnou žlázu máte v pořádku? Doporučuji znovu a co nejdříve zajít k lékaří a vysvětlit, že se Vám polyká čím dál hůř, protože to určitě není normální a ta vyšetření by se měla urychlit! Neplánují např. CT vyšetření? Vy víc dělat nemůžete, jen jíst to, co Vám nedělá potíže.
S pozdravem
Fos_A  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
děkuji za odpověď a omlouvám se, že jsem dlouho nereagoval. Jednak nebylo moc času a jednak jsem si myslel, že se mi stav zlepšil. Tedy on se doopravdy zlepšil, i když...

Nejprve odpověď na Vaše otázky: 1) Histologický rozbor zatím nikdo nenavrhoval. 2) Uzlinu mám před kývačem vlevo. 3) Se štítnou žlázou mi nikdy problém diagnostikován nebyl, tak snad je v pořádku. 4) CT také není v plánu.

Jak jsem původně psal o zahlenění, tak to ustoupilo, hleny se tedy ještě stále trochu tvoří, ale zřejmě díky tomu, že v mnohem menší míře, tak je hrdlo průchodnější a bolest při polykání neznatelná, případně snesitelná. Mluvení je rovněž snazší, ale delší souvislý hovor i tak vyvolává bolest v oblasti uzliny. Pana doktora evidentně uspokojilo zlepšení stavu uvnitř krku a chce nechat věcem volný průběh, jenže zahlenění je sice menší, na druhou stranu se mi však již delší dobu točí hlava a cítím se dost unaveně a malátně - nikoliv permanentně, ale vždy to v průběhu dne někdy přijde. Navíc mám takové pálení na začátku jícnu na přední straně pod hrtanem - jako by člověka pálila žáha, ovšem jen právě nahoře pod hrtanem. Nezřídka mi i drobnější kousky potravy uvíznou v krku a nepomůže je ani zapít... Mimochodem, byl mi dělán výtěr, nález byl negativní.

Tak nevím. Vlastně už ani netuším, zda všechny zmíněné problémy spolu nějak souvisí a jestli se nimi ještě vejdu do tohoto tématu, :) ale snad ano.

S pozdravm JB