Hemoroidy jako civilizační problém

Autor:

Hemoroidálními potížemi trpí v současné době díky sedavému způsobu života, trávení velké části pracovní doby u počítače nebo v autě ,veliké množství dospělé populace.Onemocnění sice neohrožuje člověka na životě, ale o to více znepříjemňuje pacientům život svými komplikacemi.

bodyslim
Hemoroidy v těhotenství

Častý je výskyt u žen. Při těhotenství a během porodu dochází ke zvýšení tlaku v pánvi  a ke zhoršení hemoroidálních  potíží.Výskyt hemoroidů také ovlivňuje  složení stravy a pravidelnost stolice.Nepravidelná strava a stolice, strava chudá na vlákninu,nedodržování pitného režimu, nedostatek probiotik ve stravě zvyšují riziko výskytu hemoroidů.

Hemoroidy jsou vlastně rozšířené žilní pleteně kolem konečníku, podobné křečovým žilám na dolních končetinách.

Rozeznáváme vnější a vnitřní hemoroidy

Vnější hemoroidy jsou viditelné  kožní duplikatury zevně od konečníkového otvoru.Způsobují komplikace při udržování hygieny anální krajiny, často se zde udržuje zánět, který způsobuje pálení a  svědění  této krajiny.Mechanickým drážděním toaletním papírem , tuhou stolicí apod. dochází k poranění a ke krvácení při stolici a při utírání.V některých případech nedodržování maximální hygieny anální krajiny při hemoroidálních potížích dochází ke vzniku akutního  zánětu v oblasti konečníku a vzniku hnisavých dutin a píštělí.Řešení této komplikace je pouze operační.

Léčba hemoroidů

Léčení zevních hemoroidů je operační. Zde nelze použít jiné ambulantní  zákroky, jelikož nervové zásobení je zde stejné jako kdekoli na kůži. Pouze v případě malých análních polypů je možno odstranění v místním znecitlivění, nikoli v případě velkých  zevních hemoroidů.

Vnitřní hemoroidy jsou rozšířené žilní pleteně uvnitř konečníku

Dle závažnosti rozeznáváme 4 stadia

1. stadium – se projevuje pouze krvácením z konečníku při stolici

2. stadium - se projevuje  výhřezem hemoroidů při stolici a spontánní úpravou po ¨

po defekaci.

3. stadium - trvalý výhřez hemoroidů i po stolici, krvácením a  výraznou

bolestivostí i v klidu.

4. stadium - je nejzávažnější komplikace hemoroidů – zánět nebo tromboza, uskřinutí.Při této komplikaci dochází k trvalému výhřezu hemoroidů, jejich uskřinutí a  vytvoření krevní sraženiny. Tato komplikace je velice bolestivá a nepříjemná, léčení je kombinované- medikamentozní a operační- je nutno trombozu uvolnit a krevní sraženinu vypustit.

Než se rozhodneme pro některý způsob léčení, je namístě provést celkové vyšetření tlustého střeva k vyloučení jiných závažnějších příčin krvácení-kolonoskopii. Jedná se o prohlížení vnitřku střeva kamerou zavedenou konečníkem, zjistí se při tom polypy, nádory, záněty, odebírají se vzorečky k vyšetření nebo se odstraňují celé polypy. Není potřeba se tohoto vyšetření bát, před ním se dává injekce na zklidnění, bolestivost tohoto vyšetření není veliká.

Léčení hemoroidů v 1.-3. stadiu je možno provádět ambulantně. Kombinuje se léčba medikamentozní a invazivní.

Medikamentozní  léčba spočívá v aplikaci mastí, čípků, gelů a požívání různých tabletek. Tyto léky pouze tlumí  příčiny  příznaky- odstraňují svědění a pálení a snižují bolesti.

Invazivních metod na odstraňování vnitřních hemeroidů je několik.

Nejznámější je Baronova metoda.Při tomto postupu  se hemoroidy podvazují  gumičkami, které se aplikují zvláštním přístrojem na krček hemoroidu. Tato metoda se používá pouze na vnitřní hemoroidy. Podvázaný hemoroid přerušením přítoku krve do několika dnů odumře  a odloučí se stolicí. Výkon se provádí ambulantně, trvá několik málo minut a je nebolestivý, pacient pociťuje během výkonu pouze nevelký tlak v konečníku, který je způsobený zavedeným  přístrojem. Po výkonu nedochází  k žádnému omezení,pouze v některých případech je pociťována pacientem  nevelká tlaková bolest v konečníku.Jelikož z anatomie konečníku vyplývá, že se vnitřní hemoroidy vyskytují ve 3 typických lokalitách, dávají se minimálně 3 gumičky, v některých případech i více ( jsou – li hemoroidy mimořádně veliké).

Po odloučení odumřelého hemoroidu vznikne na stěně konečníku defekt o průměru asi 7 mm, který se hojí asi 3 týdny. Během hojení může vzniknout nevelké krvácení, které se samo zastaví. Není se čeho bát. Tato metoda je velice efektní , jelikož pacienta nijak neomezí ani v osobním životě ani v zaměstnání, což lze v dnešní době považovat za velikou výhodu.

Autorem článku je MUDr. Žák

Publikováno: 24.2.2011

Doktor ve Vašem okolí