Vánoční strašáci v zažívání

Autor:

Žlučníkový záchvat, nadýmání a plynatost

Žlučníkový záchvat, nadýmání a plynatost jsou nejčastější trávící problémy, které sebou přináší zvýšená konzumace jídla především větší porce, nezdravá strava a její různé kombinace.

rizek salat prejidani vanoce

 

Žlučníkový záchvat

Spouštěčem tohoto záchvatu bývá nejčastěji dietní chyba. Mezi nejhorší patří tučná a smažená jídla, dále pak jídla hodně kořeněná a ostrá, a v neposlední řadě z nápojů je to káva a alkohol.

Co je příčinou?

Žlučníkový záchvat neboli kolika se projevuje různě prudkou bolestí, která se objevují nečekaně především vystřelováním z pravého podžebří nahoru a dozadu. Tuto bolest způsobuje uvolněný kamínek, který se zaklíní ve žlučových cestách.

Co nám může pomoci?

Každé lidské tělo se se záchvatem dokáže porvat jinak. Bolest může odeznít spontánně, ale může trvat i několik hodin. Na zklidnění bolesti jsou lékaři doporučovány tzv. spasmolytické léky jako Novalgin, Buscopan nebo No-spa. Mohou nastat ale i případy, kdy je bolest velmi intenzivní a poté je vhodné do 6-12 hodiny vyhledat pomoc lékaře. Nejlepším řešením je poté operace, která se provádí až po odeznění potíží (za 1-2 měsíce), nebo se nasazuje žlučníková dieta, jejímž základem je ZÁKAZ smažení, pečení a grilování.

vanoce jidlo prejidani

Nadýmání a plynatost

Stav, kdy si připadáme jako nafouklý balón, má svůj původ nejčastěji v nesprávné stravě a ve špatných stravovacích návicích. Bohužel někdy je samotná příčina v našem těle – funkční dyspepsie nebo tumory střev.

Denně při konzumaci potravin spolykáme velké množství vzduchu, který se hromadí v břiše a dává nám pocit plnosti a nadýmání. Průměrně se nám v břišní dutině denně nahromadí 1 2 litry plynu. Pokud je ho více, vnímáme jen už jako plynatost.

Nadýmání a plynatost podporují potraviny jako čerstvé bílé pečivo, cibule, fazole, celer, mrkev, hrozinky, banány, růžičková kapusta, lilek a jablka. Při potížích je pro zklidnění dobré se těmto potravinám vyhýbat a přidat do svých denních aktivit více pohybu, neboť aktivuje práci střev. Můžeme si taktéž pomoct volně dostupnými léky (Espumisan, Ceolat) a vše kombinovat s probiotiky.

 

MUDr. Jan Pataky – MOJE AMBULANCE a.s.

Aktualizováno: 4.1.2016