Chondrální defekt kolene, transplantace chrupavky

Chondrální defekt kolene, transplantace chrupavky

Luboš  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 45. Dle MR mi byl diagnostikován chondrální defekt. Konkrétně "Na laterálním kondylu femuru ventrálně je patrný chondrální defekt vel. 8x5mm,edém přilehlé kosti. Jinak má zobrazený skelet přiměřenou strukturu, bez patrného edému kostní dřeně,ostatní chrupavky kloubních ploch jsou přiměřené šíře."
Před měsícem jsem dostal třetí injekci hyalubrixu. Bez většího efektu. Mám mírné bolesti při chůzi do schodů, ze schodů a podobných pohybů kdy se o nohu opřu plnou vahou a je ohnutá přibližně 45°. Před a po překlenutí tohoto úhlu nemám nejmenší problém. Přečetl jsem už hodně pojednání o různých metodách transplantace chrupavky (od návrtů, až po heterologní implantáty) a jejich indikacích, úskalích atd. Pokud by při ASK mého kolene (na kterou mě můj ortoped posílá) byla zjištěna nutnost transplantace, tak bych se přikláněl k mozaikové plastice. Může mi pár lékařů z tohoto fóra sdělit s jakým úspěchem se s touto metodou setkávají ve svojí praxi ?
Také bych určitě uvítal názor někoho kdo tento zákrok podstoupil.
Předem děkuji za případné komentáře, či doporučení.
Luboš M.
MUDr. Marek Večeřa  |  Basic member  |  Olomouc, Lutín, Prostějov
  • 8 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den pane Luboši,
ve Vašem připadě možnosti jak máte zjištěno od návrtů, přes mozaikovou plastiku, aplikaci různých chondrograftů, Hyalofastu.. Každá z nich má své úskalí, jak píšete, při plánované ASK by bylo vhodné být připraven na alternatiku mozaikové plastiky, která by mohla být vhodné řešení nebo aplikaci např. Hyalofastu. Nejlépe je probrat možnosti osobně s operujícím lékařem...
s pozdravem dr. Večeřa
Luboš  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, děkuji za reakci.
Nejhorší je to rozhodování, kterou metodou opravy chrupavky případně podstoupit. Rád bych nějakou metodu, která by mi dala nejvíc šancí na další aktivní sportování. Nejvhodnější bych viděl asi osteochondralní štěp od dárce. Zatím nevím zda se to běžně u nás dělá. Nebo zmíněnou mozaikovou plastiku. Trochu taky uvažuji o chondrofilleru. Psal jsem si nedávno s jedním Polákem, který tuto metodu podstoupil s podstatně větším defektem a nyní po 11 měsících od operace zkouší i volejbal a nemá problémy. Otázkou je trvanlivost tohoto implantátu. Vím jen, že se u nás na několika klinikách aplikuje. Ale už jsem se nikde nedočetl s jakými výsledky. Pokud by jste měl nějaké poznatky či zkušenosti s uvedenými metodami, byl bych vděčný za váš názor či komentář.

S pozdravem L. Malý

Reakce na Luboš

MUDr. Marek Večeřa  |  Basic member  |  Olomouc, Lutín, Prostějov
  • 8 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den pane Malý,
osobně bych volil ve Vašem případě mozaikovou plastiku nebo Hyalofast. Osteochondrální štěp by byl vhodný pro defekt velkého rozsahu, s dlouhodobou trvanlivostí chondrofilleru zatím nemám k dispozici výsledky.
s pozdravem dr. Večeřa

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí