Domácí rehabilitace po TEP kyčle

Domácí rehabilitace po TEP kyčle

Kristina  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
  • 5 Likes
Dobrý den,

měla bych dotaz, který se netýká konkrétně mě, ale mojí babičky. Podstoupila totální endoprotézu. 17.11. ji pustili domů a od té doby máme trochu pochybnosti o tom zda cvičí jak má, pokaždé, když jí něco navrhneme, tak Nás odmítne s tím, že to dělat nemůže, ale operace proběhla standardně, žádné komplikace, po operaci byla okamžitě přeložena na rehabilitační oddělení, kde nohu procvičovali několikrát denně např. gymnastické míče, rotoped...Nyní si pořád stěžuje, že má oteklé nohy, když jí řekneme, že je to tím, že sedí v křesle, které má sice uzpůsobené na doporučení lékařů, ale že by měla chodit ven na krátké procházky, tak nám vždycky odvětí, že se doma nachodí, když jsme ji chtěli pořídit rotoped, tak opět řekla, že na tom cvičit nemůže, gymnastický míč nám taky odmítla s tím, že se bojí, že upadne, na bazén do perličkových lázní, které jsou, dle mého názoru výbornou rehabilitací, opět odvětí, že to přeci také nesmí a že navíc nesmí ani sedat do auta. Takže popravdě začínáme být trochu otrávení a nevíme si s ní rady...Můžete nám poradit jaké cviky opravdu smí dělat, aby se pořád nevymlouvala, máme strach, že s takovým přístupem by ten kyčelní kloub mohl, prostě laicky řečeno, "zatuhnout". Kdy si bude moci posadit do auta? tvrdí nám, že je to, až po půl roce a já se již na několika stránkách dočetla, že je to možné po zahojení měkkých kání, cca 3 měsíce od operace. Moc děkuji za odpověď
MUDr. Tomáš Vilhelm  |  Basic member  |  Neurologie  |  Šumperk
  • 248 odpovědí
  • 76 Likes
Dobrý den,
vaše babička se, abych tak řekl , poněkud mazaně vyhýbá tělesné aktivitě. Zatuhnutí bych se nebál ani tolik jako např. hluboké žilní trombózy.
Obecně nesmí sedět způsobem , kdy kyčel svírá s trupem úhelm více jak 90 st. Hrozí riziko vykloubení, které je nejvyšší v prvních týdnech po operaci a po 3 měsících je již minimální. Proto by měla používat nástavec na WC, na židli podložky, polštáře. Hluboký sed do auta do 3 měsíců raději ne.
Jinak bez problémů může rotoped například 3x denně na 15 minut.
Samotnou bych ji na gymnastický míč neposazoval.
Nesmí křížit nohy, nesmí nohu přes nohu , neměla by zvedat postiženou nohu nataženou v koleni pnou vahou nahoru.
Nejlepší rehabilitace je pro ni chůze s holemi se zátěží, kterou doporučil lékař.
2x denně 30 minut nebo 3x denně 20 minut.
Pokud má nohy oteklé, kupte ji elastické punčochy nad kolena a nechávejte během dne .
Babičce vzkažte, jestli se nebude snažit, tak ji přijedu osobně vyčinit :-)
Robertek 221  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den. je mi ,,teprve 50,, let, ale po této operaci, která mě teprvre čeká plánuji rehabilitaci v lázních. Nebylo by to i řešení pro Vaši babičku? Pracovníci by Vaši babičku ,,donutili,, k doporučeným aktivitám, což se v domácím prostředí už tak nemusí dařit. Je to jenom návrh. Lépe bude obrátit se s dílčími dotazy na profesionály. Babička ale stejně neposlechne. Proto je lépe zvolit profesionální autoritu. Přeji brzké uzdravení. Robert Perutka, Brno

Reakce na Robertek 221

Máša
Máša  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 32 odpovědí
  • 11 Likes
Dobrý den, jsem po operaci kyčle 2 měsíce. Je mi 72 let. Byly mi operatérem indikovány lázně. Praktická lékařka mi ovšem již dvakrát odmítla napsat návrh pro revizního lékaře. Vím, že je to v její kompetenci, proto nechápu, jak se k tomu staví. Požaduje ode mě ještě jedno vyjádření operatéra. Já ovšem jedu na kontrolu až 12.2. 2015, navíc nemocnice je 150 km vzdálená. Tak by mi 3měsíční lhůta pro žádost unikla. Jak se mohu bránit, nebo jak postupovat. Jaký je obvyklý postup. Mohla bych dostat plně hrazené lázně ?Děkuji za odpověď Jana M.

Reakce na Máša

Bonka  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 4 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den paní Mášo, taky nechápu praktickou lékařku. Po operaci TEP máte nárok na komplexní lázeňskou léčbu tzn. plně hrazenou. Přeji Vám ať se zadaří a lázně si užijete. B.

Reakce na Bonka

Robertek 221  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
  • 2 Likes
Obávám se, že nepochopitelným faktorem pro rozhodnutí pro přidělení lázeňské péče může být mimo osobních vazeb lékař - pacient i fakt relativně vysokého věku pacienta. Byť člověk poctivě celý život pracoval a odevzdával svůj ,,desátek,, do pokladny pojišťovny, asi od jistého věku nemá nárok na důstojné a nebolestivé stáří.

Reakce na Bonka

Máša
Máša  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 32 odpovědí
  • 11 Likes
Díky za podporu, B.roučku :-). Myslím, že se s paní MUDr. rozloučím, jsou i jiní lékaři, a pokusím se ji přeskočit rovnou k posudkovému doktorovi. Bránit se určitě budu, dvakrát za život placené lázně není to snad ode mě rozmařilost ? Ještě zajímavost, po propuštění po operaci jsem jela 150 km autem v sedě !, po pár dnech na rhb. pobyt 8 km vleže sanitkou. Ale asi je to daň za to, že jsem nemusela čekat rok a byla odoperována do měsíce.Hezkou vánoční pohodu Máša

Reakce na Máša

Robertek 221  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý večer. Pokud ta daň za operativní a rychlou operaci nebude finálně špatná rehabilitace a následně i důsledky v uložení kloubu, bude to daň snad přijatelná. Vše je to stále dokola o zvyšování úrovně našeho zdravotnictví. Jsme opravdu lékařům na obtíž a zatěžujeme systém lékařské péče tím, že občas stonáme? Asi ano. Tak pošleme peníze a budeme se léčit sami. V nejhorším případě jako sloni odejdeme na určené místo a tam se rozloučíme. Hezké svátky a hlavně Ježíšku naděl zdraví!!!
Kristina  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
  • 5 Likes
Moc Vám děkuji za odpověď, ještě bych se zeptala na ty perličkové lázně? Co mívají běžně ve veřejných Bazénech, Mohla by po těch 3 měsících, co už se bude moct posadit do auta, chodit do těchto bazénků? Lázně nás taky napadli, ale do těch ona nechce, protože nechce být někde 3 týdny sama, je to začarovaný kruh.
No ty nohy má oteklé jako konve a to už prodělala dvě operace na křečové žíly, takže si myslím, že sezením se jí to bude zhoršovat...V nemocnici nohy oteklé neměla vůbec a od té doby co je doma má kotníky jako bambule :-)

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí