Nadváha

Nadváha vzniká zmnožením tukové tkáně v organismu, jedná se o předstupeň obezity. Příčinou mohou být nevhodné stravovací návyky, nedostatek pohybu a tedy vyšší příjem energie než její výdej. Podílí se na ní také genetické dispozice, poruchy metabolismu, hormonální vlivy, užívání některých léků, psychické faktory, nevhodné rodinné návyky, někdy i těhotenství. Nadváha je určena indexem tělesné hmotnosti BMI v rozmezí hodnot 25,0-29,9. V České republice trpí nadváhou nebo obezitou téměř 60 % populace, postihuje ženy, muže i děti.

Kromě BMI může být dalším orientačním ukazatelem nadváhy obvod pasu, u nadváhy je obvod pasu u mužů nad 94 cm a u žen nad 80 cm. Nadváha neznamená jen problém estetický, ale také zdravotní, neboť představuje zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, nádorových chorob, cukrovky, pohybových potíží. V souvislosti s ní se objevuje vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, křečové žíly, zvýšené pocení apod.

Léčba nadváhy, stejně jako obezity, není jednoduchá. Prvním krokem by mělo být lékařské vyšetření a zjištění aktuálního zdravotního stavu. Základní předpokladem je redukční dieta a pravidelná pohybová aktivita. Ideální proto je se o vhodné terapii poradit s odborníky, pomohou sestavit jídelníček, doporučí vhodnou sportovní aktivitu a v léčbě a hubnutí mohou člověka po celou dobu vést. Součástí léčby bývá často psychoterapie, a to zvláště v případech, kde jídlo slouží jako protistresový prostředek nebo je redukční dieta a změna životního stylu pro člověka velkou zátěží.

Aktualizováno: 27.3.2013