FSH/AMH a výsledky IVF - nekvalitní vajíčka?

FSH/AMH a výsledky IVF - nekvalitní vajíčka?

jessica811  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobrý den,

mám hodnoty hormonálního profilu ve dvou cyklech:

4DC: AMH=8,32 ng/ml, FSH=12,6, LH=8,8, estradiol=151(pmol/l), prolaktin=26,6(ug/l), progesteron=1,8, testosteron=0,83

2DC: AMH=4,57 ng/ml, FSH=11,1, LH=6,6, estradiol=135 (pmol/l), prolaktin=12,4(ug/l), progesteron=1,7, testosteron=0,12

Od roku 2011 mám za sebou 4 neúspěšná těhotenství (3x zamlklé v 1.trimestru - 2x byla i srdeční akce, 1x mimoděložní).
3x otěhotnění spontánně, poslední po IVF s PGD.
Mám za sebou 2 cykly IVF, vajíček bylo vždy 15 z toho 12 zralých, ale prý špatné kvality, vždy se jich málo oplodnilo (PICSI/ICSI), ale naposledy zbyly 2 blastocysty ke genetickému vyšetření a obě v pořádku. Jedna zavedena a přesto se embryonální pól vůbec neobjevil, pouze mi rostl trofoblast, až vrostl do myometria (laparoskopie pro vyloučení mimoděl., poté revize a následně hysteroskopie pro vrostlý trofoblast).

Na laparoskopii zjištěno všechno normálního vzhledu a stavu (vaječníky, děloha, vejcovody), bez srůstů, hysteroskopie také ok, jen mi po zákroku zůstala (a dosud zůstává) menší dutinka v myometriu právě kvůli vrostlému trofoblastu.

V tuto chvíli máme povinnou přestávku do podzimu, zamraženy nám zbývají 2 embrya, ale mám obavy podstoupit s nimi KET. Mohou výsledky hormonálního profilu a neúspěchy po otěhotnění naznačovat nekvalitu vajíček a tudíž nebylo by pro mě lepší podstoupit IVF s darovanými vajíčky? Otěhotnět spontánně se již od roku 2012 nepodařilo.

Ještě přidám, že mám v genetice nalezenu 11% mozaiku monozomie chormozomu X.

Děkuji
MUDr. Jan Šulc  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 49 odpovědí
  • 29 Likes
Dobrý den.
Výsledky hormonálních testů lze podle mne považovat za prakticky normální, zejména s ohledem na AMH. Myslím, že problém nevysvětlují.
Předpokládám, že máte vyšetřenou funkci štítné žlázy a že je v pořádku.
Pak je vysvětlení opakovaných ztrát velmi obtížné.
Pokud bych zvažoval Váš vlastní cyklus, spíše bych opakoval stimulaci, doporučil bych změnit stimulační protokol (neuvádíte, jak se přesně stimulovalo) a embrya bych radil kultivovat ve speciálním mediu Embryo Gen, které bylo vyvinuto právě pro ženy s opakovanými těhotenskými ztrátami.
Darovaná vajíčka jsou samozřejmě řešením, záleží ale velmi na Vašem přístupu k této možnosti. Je to přeci jen zásadní rozhodnutí. Uvedená 11% mozaika je důvodem, proč o darovaných vajíčkách přece jen více uvažovat.
Máte-li zájem, můžeme všechny možnosti podrobně probrat při zcela nezávazné konzultaci na našem pracovišti GEST.
S pozdravem
MUDr. Jan Šulc
jessica811  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobrý den, děkuji za odpověď, stimulovala jsem pokaždé dlouhým protokolem z luteální fáze - od 25.dne v cyklu Diphereline a poté dle krve po začátku cyklu (MS) se přidal Menopur/Merional, ze začátku 150j (pri 2.ivf jsem začínala 225j) a cca 8.den cyklu dle výsledku krve (a UTZ) zvýšena dávka na 300j. Poprvé stimulace končila 16.den a poté 18.den OPU, podruhé byla o den kratší.
Získáno poprvé 15 vajíček, z toho 9 zralých, oplodnění PICSI, oplodnilo se jich 5, ale do hatchující blastocysty došlo jen jedno, pak provedeno PGD aCGH - geneticky ok, ale nechytilo se.
Podruhé opět 15 vajíček, 12 zralých, oplodnění ICSI, oplodněno 5, do stadia hatchující blastocysty došly 3, 2 byly vhodné k PGD (obě v pořádku), jedno jen zamrazene. Zavedeno jedno vysetrené a embryo se nevyvinulo, jen v deloze rostl trofoblast.
Do IVF jsme původně šli pouze z důvodu mé genetické mozaiky a možnosti preimplantační genetické diagnostiky na všech chromozomech (aCGH) a to jsem zjistili, ze embrya, která došla do té nejvyšší fáze (hatchující blastocysta), máme geneticky v pořádku, přesto nedochází k úspěšnému těhotenství. Nějak nemohu uvěřit tomu, že by jiná stimulace mohla změnit kvalitu mých vajíček a zároveň mi nedělají dobře vysoké dávky hormonu :(.
Ale děkuji.

Reakce na jessica811

jessica811  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Ještě dodám, že stitnou žlázu mám v pořádku, ale jsem MTHFR homozygot (ale píchala jsem si Clexan) a měla jsem zvýšenou buněčnou imunitu, ale to bylo přeleceno již loni (Metypred).
MUDr. Jan Šulc  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 49 odpovědí
  • 29 Likes

Dobrý den ještě jednou.
Nemusí jít nutně o vyšší dávky hormonů. Zvážil bych protokol krátký, ať již s agonistou nebo s antagonistou. Kvalita vajíček se tím může změnit.
MUDr. Jan Šulc

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí