Dlouhá a trnitá cesta za miminkem. Příběh se šťastným koncem.

Autor:

Příběh Petry, která nemohla otěhotnět a její těhotenství končila potratem. Dneska má doma krásného zdravého chlapečka. Za vše mohl nesprávný počet chromozomů embrya. Klinika Repromeda dokáže zjistit ještě před přenosem embrya do dělohy, zda je počet chromozomů správný, a tedy zda je embryo perspektivní. Petra se podělila o příběh, aby přinesla naději a možnost párům, kterým se nedaří mít rodinu.

umělé oplodnění metodou IVF

Proč se mi nedařilo otěhotnět?

Našim příběhem bychom chtěli podpořit, uklidnit a povzbudit všechny páry, kterým se stále nedaří počít miminko.

Mám problémy se srážlivostí krve, díky kterým jsem bohužel několikrát potratila. Poté co jsem přišla o druhé miminko, moje ošetřující gynekoložka mi doporučila Repromedu. Na klinice zkoumali vlastnosti a vývoj embrya, a díky tomu jsme získali odpovědi na dvě zásadní otázky. Proč nemohu dítě donosit a proč se embryo v určité fázi přestane vyvíjet...

Nadbytečný chromozom u embrya

Repromeda byla jediná klinika v Brně, kde prováděli preimplantační genetické testování embrya ještě před zavedením do dělohy. Tímto testováním bylo zjištěno, že za neschopnost správného uhnízdění a vývoje embrya v děloze zodpovídá nadbytečný chromozom u embrya.

Bylo to příšerné období náročné na psychiku. Naštěstí jsem byla v péči odborníků Repromedy, kteří nepochybovali ani na vteřinu a dávali nám pozitivní naději.

Příprava na IVF a krásný chlapeček

Příprava na IVF proběhla dobře. Narkóza byla šetrná a za dvě hodinky po operaci jsem mohla odjet domů. Embrya byla geneticky vyšetřena metodou PGT-A. Pět embryí bylo naprosto geneticky v pořádku. První dva pokusy zavedení embrya nebyly úspěšné, ale třetí pokus se konečně povedl a 14.dubna 2018 přišel na svět náš krásný a zdravý chlapeček. Ten pocit štěstí nelze slovy vyjádřit.

Moc děkuji MUDr. Milanu Kafkovi za všechny moje operace od revize po odběry vajíček až po úspěšný embryotransfer, MUDr. Lence Hromadové za klidné vysvětlení léčby, všem sestřičkám a slečnám z recepce, které byly vždycky moc milé a obzvláště sestřičce Elišce Široké, která byla neustále pozitivní a dodávala mi obrovskou energii a sílu. Moc děkujeme Repromedo.

Petra, 32 let

umělé oplodnění metodou IVF

Co znamená Preimplantační genetické testování aneuplodií (PGT-A)? Proč je toto testování tak důležitě?

Nesprávný počet chromozomů embrya, které bylo v rámci IVF cyklu přeneseno do dělohy matky, může být jednou z příčin nezdaru umělého oplodnění nebo opakovaných potratů. Pro zvýšení úspěšnosti léčby a šancí na narození zdravého dítěte je vhodné využít preimplantační genetické testování aneuploidií všech chromozomů embrya.

Aneuploidiemi nazýváme případy, kdy se u embrya vyskytují některé chromozomy navíc, nebo naopak některé chybí. Hlavními cíli PGT-A je snížit rizika komplikací v těhotenství, zabránit narození postiženého dítěte, snížit rizika spontánních potratů, zkrátit dobu léčby a redukovat finanční náklady díky snížení počtu potřebných IVF cyklů. PGT-A dokáže pacientovi poskytnout důležitou diagnostickou informaci, na základě které se může rozhodnout pro další IVF cyklus, nebo požádat o darování vajíček.

Aktualizováno: 21.5.2018

Doktor ve Vašem okolí