Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Rizika léčby Avastinem - Nitrooční injekce účinné látky bevacizumab - Diskuze

Rizika léčby Avastinem

Rizika léčby Avastinem

skubanek  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká rizika hrozí při léčbě Avastinem? Je pravda, že vidění se po injekci může zhoršit? Trpím otokem sítnice více jak rok a pan doktor mi nabídl možnost léčby touto injekcí. Mám ale strach, aby nedošlo ke zhoršení zraku. Otok mám totiž na mém "lepším oku“. Trpím vlhkou formou makulární degenerace. Nemoc začala před 11ti lety (nyní je mi 49 let). Děkuji za odpověď. Šárka
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes

Dobrý den paní Šárko,
pokud je vám 49 a máte tuto chorubu už 11 let asi se nebude jednat o Věkem podmíněnou mjakulární degenraci.
Váš otok sítnice musí mít jinou příčinu. Může to být cukrovka, kde pravděpodobně Avastin také pomůže ale může to být také zánětlivého původu a tam Avastin může být zbytečný.
Jinak Aplikace Avastinu je extrémně bezpečná v poměru k velmi pozitivnímu přínostu, který může pacientům poskytnout. Musí se ale jednat o chorobu, kterou může Avastin ovlivnit, což ale nejsou všechny typy otoku sítnice. Zeptejte se lékaře o jáké onemocnění se jedná (jaká je příčina otoku) a napište nám.

MUDr. Josef Hycl, CSc.

maglorin  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi Avastinem a Macugenem. Moje mamka (78 let) má VPMD vlhkou formu, již absolvovala 3 injekce Avastinu a čeká ji 4. Po té poslední se jí udělal otok a vypadá to spíš na zhoršení než zlepšení. Druhé oko se jí začíná také zhoršovat. Začínáme přemýšlet o změně léčby nebo lékaře. Co byste nám poradili?
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes

Dobrý den, v současné době léčba avatinem se stává přednější před léčbou macugenem, nejenom z pohledu ceny ale i jejím účinkem, to, že ani po třetí injekci avastinem se nález na očním pozadí nezlepšuje neznamená, že léčba je neúčinná, či nesprávná. U určité procenta pacientů s VPMD ani opakované podávání avastinu nemusí chorobou zastavit nebo nález zlepšit. Jedná se o tzv. anti VEGf resistentní pacienti,jejich procento se pohybuje asi kolem 20%. Určitě začněte co nejdříve léčit i druhé oko. Výsledky léčby avastinem jsou vždy lepší, pokud se zahájí léčba v počínajících stadiích VPMD.
s pozdravemMUDr. Vladimír Korda Ph.D.
 
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,

s odpovědí Dr.Kordy lze pouze souhlasit. Jen by bylo možné zvážit i kombinovanou léčbu anti-VEGF + PDT ve specializovaných centrech.

Reakce na Oční klinika NeoVize Brno

Lukáš  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den, našel jsem tuto diskuzi při hledání informací o nitroočních injekcích k léčbě vlhké formy makul. degenerace. Pomohli byste mi jako laikovi se zorientovat v přípravcích, které se používají? Něco k avastinu a macugenu tu již zaznělo, ale některá pracoviště nabízí i další, např. lucentis nebo triamcinolon. Nevím, čeho se jako laik chytit, pokud bude dr mít v nabídce více přípravků, je to "jen" otázka ceny, rozdíl mezi nimi, nebo je to i o účinku, možnostech použití?? Pokud by šlo na tento dotaz v možnostech tohoto fóra odpovědět, byl bych rád. Děkuji, Lukáš

Reakce na Lukáš

Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den. V podstatě se používají 3 preparáty. Macugen, Lucentis a Avastin. Macugen se ukazuje být nejméně účiný a řada lékařů jej již pro kombinaci vysoké ceny a minimálního účinku nepoužívá. Lucentis a Avastin jsou chemicky shodné látky. Lucentis stojí cca 25000 a je hrazený pojištovnou - nicméně počty uhrad jsou omezené a tak jeho dostupnost je na řadě míst nulová respektive jsou na něj pořadníky - což je problém protože u všech těchto preparátů je kritická včasnost aplikace. Avastin není hrazen pojištovnou a jeho aplikacestojí pouhé 3000 korun a proto je to nejčastěji používaný preparát v ČR i na celém světě.
Triamcinolon je látka jiné povahy a dává se z jiných důvodů - nikoliv na vlhkou formu makulární degenerace.

MUDr. Josef Hycl, CSc.

Reakce na Lukáš

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den Lukáši. Naše pracoviště má dobré výsledky s injekcemi Avastinu. Aplikace jedné injekce stojí 4 000,- Kč. Podle výsledku OCT vyšetření, které se provádíme za 1 a 3 měsíce aplikujeme další dávka Avastinu. Avastin i ostatní látky jako je Lucentis a Macugen, patří do skupiny antagonistů vaskulárního růstového faktoru,tzn. že působí na stejné úrovni.
Triamcinolon je kortikosteroid,který se používá k potlačení otoku
centrální krajiny sítnice.


V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika Pardubice
Rokycanova 2798, 530 02
Česká republika
Majitel

Zdeněk  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
  • 1 Like
Je léčba Avastinem vhodná i pro suchou formou makulární degenerace? Děkuji, Zdeněk
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
jelikož je avastin látkou blokující novotvoření cév v sítnici - přesněji inhibuje růst choriodeálních neovaskulárních membrán- je vhodný zejména pro otoky sítnice (vlhká forma VPMD, diabetický mkulární edém atd). Při suché formě k nim nedochází a aplikace avastinu není na místě. Léčba suché formy je spíše profylaktická - preparáty s vitamíny a minerály (luteinem, karotenoidy, vit. C a E).

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel

MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
aplikace Avastinu je vhodná výhradně na vlhkou formu makulární degenerace.
S pozdravem
Tereza  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chtěla bych znát Váš názor, zda je lepší léčba avastinem nebo lucentisem. Jedni doktoři doporučují hlavně avastin (léčbu lucentisem však neprovádějí) a jiná paní doktorka se po vyšetření vyjádřila, že na toto postižení by pomohl jedině lucentis (avastin nikoliv).

U mojí mámy (62 let) se problémy s viděním objevily přibližně před rokem a její zrak se neustále zhoršuje. Byla ji zjištěna i cukrovka, tu má ale kompenzovanou a bere pouze prášky.

Přesné znění lékařské zprávy:
Stp. laser koagulationem sítnice OPL 2011
Stp. PPV, peeling ILM pro cystoidnimakul. edém a vitreomakulární trakční syndrom OL 11/2011

VOP 0,5p s + 0,75 d.k.n. Ess 0,32 s add + 3,0 A+
VOL 0,16 nat, k.n. Ess 0,2 s add + 3,0 A+

OP: Mírně postoupila nukl. katarakta, makula prosáklá, v oblasti zadního polu stopy po LK tvořící baráž zadního polu
OL: Katarakta nukl. postupuje. Na fundu klidná DR po PRF, makula prosáklá po mřížk. koagulaci

OCT OP NR ve f.cc. 582um (od minule + 79um), difuzní icstoidní makul. edém s úponem zadní plochy sklivce do makuly, serosní ablace PE
OCT OL NR ve f.c. 666um (od minule + 71 um), vysoký cysoidní, ale i difuzní edém, výrazný zejména nasálně od makuly

Závěr: Retinapathie diebatica nonprolif. cum maculopathia oc. utr. oedema cystoides maculae oc. utr. stp. laser koagulationem retiane oc. utrr.

Předem děkuji za Váš čas a názor Tereza


MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
lucentis i avastin působí na podobném principu. Ale Avastin působí plošně na všech šest isoforem růstového faktoru. Lucentis pouze na jednu speficickou isoformu. V klinické praxi je tedy Lucentis první volbou, pokud je otok zachycen včas. U Vaší maminky jde již o pokročilý nález a proto bych volil Avastin. U maminky bude s největší pravděpodobností léčbu opakovat a u avastinu máte navíc i výhodu, že pokud bude muset být injekce opakována i koncem roku (kdy mají již zdravotní instituce vyčerpány limity od pojišťoven), tak další injekce bude s Avastinem stát pořád stejně. Lucentis pak stojí přes 25.000,-.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

doc. MUDr. Petr Souček Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 39 odpovědí
  • 8 Likes
Dobrý den,

přestože Vaše maminka již podstoupila několik zákroků (vitrektomie, laser), nezmiňujete se o výsledku vyšetření cév kontrastní látkou (fluorescenční angiografie). Její pravidelné provádění je naprostou nezbytností před a během léčby nitroočními injekcemi k posouzení možných vedlejších účinků.
Pokud jse o srovnání Lecentisu s Avastinem, nikdo dosud neprokázal, že by Avastin působil méně než Lucentis (když zmiňujete vyjádření ošetřující oftalmoložky). Také však není pravdou, že by Avastin působil "plošněji", jak uvádí kolega Korda.

S podravem,
doc. MUDr. Petr Souček, Ph.D.
Centrum klinické oftalmologie, Praha
XXXXXXXXXXXXXXX
Rudolf  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 2 odpovědí
U maminky bych zkusil potírat na noc jen víčka ricinovým olejem, ne do oka. Pomáhá nejen údajně.
Rudolf  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 2 odpovědí
Na radu lékaře jsem si nechal píchnout Avastin do oka. Potrhala se mi po něm sítnice, při páté operaci mi pan primář odebral zdravou čočku a neeticky místo ní vložil umělou. Vzal mi tím naději na možnost vidění, možná nedokonalého, ale vidění. Děkuji českému zdravotnictví.

Související recenze a zkušenosti

Nitrooční injekce účinné látky bevacizumab - Související videa

Doktor ve Vašem okolí