Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
VPMD- pomůže Lucentis? - Nitrooční injekce účinné látky ranibizumab - Diskuze

VPMD- pomůže Lucentis?

VPMD- pomůže Lucentis?

Oli  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Zdravím vás a chci naosat o mém problému s okem.Před 3 léty jsem byla na oční klinice na prvním zakroku Laserem s látkou Visudyne pro mokrý stav této nemoci a byla jsem velice překvapena jak se to povedlo!!!Za dva roky nato jsem si zlomola nohu v kotníku a po operaci když jsem dostávala injekce na ředění krve ...jsem za tří dny pozorovala,že pana doktora už zase vidím levým okem černě !!!Dostala jsem tyto injekce domů abych si je píchala a v přibalovém letáku bylo napsány jako vedlejší účinky poškození očních cev proto si to myslím,že mi to opravdu poškodily.Zase proběhlo vyšetření a potvrdilo se,že se jedná o mokrý stav jak před dvěma léty!!!Znovu jsem byla na klinice na látku Visudyne,ale bohužel není to lepší,ale není to horší.Vidím černé obličeje a Amslerova mřížka je pokřívena Oko mi pořád slzí a při změně světla mi začne v oku blikat "stříbrné" světýlko...potom to samo přestane! Uplynuly 3 měsíce a já jdu 3.června na kontrolu a pravděpodobně podle naší p.doktorky mi bude aplikována nitrooční injekce Lucentis.Mám jenom dotaz....je možné,že se můj stav může zlepšit a jaké vedlejší účinky mohou nastat atd.Je mi 73 let zajímá mě ještě hodně věcí včetně Internetu...který samozřejmně omezuji,ale nemůžu se s tím smířit....za jakoukoliv odpověď moc děkuji a jsem s pozdravem.....Herzánová Olga
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Olgo Herzánová,
Lucentis je to látka, tzv. protilátka proti cévnímu růstovému faktoru. Cévní růstový faktor vzniká při vlhké formě degenerativního onemocnění a způsobuje vznik tzv. neovaskularizací, což jsou novotvořené cévy, které mohou způsobit veliké změny na sítnici a tím výrazně zhoršit zrak. Lucentis se aplikuje do oka v místní anestezii za sterilních podmínek v intervalu 1 měsíce většinou ve 3 po sobě následujících injekcích, dále dle stavu-zrakové ostrosti a změn na speciálních vyšetřeních jako je OCT /optická koherentní tomografie/.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika Pardubice
Rokycanova 2798, 530 02
Česká republika
Majitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Oli  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Vážený pane doktore,děkuji za rychlou a výstižnou odpověď na můj problém.Jak jsem psala,že 3.6 jedu na kliniku do Olomouce na tyto injekce a musím se přiznat,že věřím ve zlepšení mého oka!!!Určitě napíšu jak všechno dopadlo,aby se i jiní pacienti dozvěděli víc o této léčbě!!Ještě jednou děkuji přeji Vám hezký sluníčkový den a jsem s pozdravem...Oli
Ivana  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
Vážený pane doktore,

chtěla bych se zeptat na aplikaci látky Avastin pro léčbu VPMD místo léku Lucentis. Na internetu jsem se dočetla, že aplikace léku Lucentis, je hrazená pojišťovnou, ale babička jde na aplikaci léku Avastin a musí zaplatit 3000,- za jednu injekci. Údajně je to proto, protože na to oko již špatně vidí, což je ale bohužel důsledek předchozí operace, která se doktorům řekněme nepovedla. Vůbec tomuto postupu nerozumím a prosím Vás o informaci, jestli by při aplikaci léku Lucentis babička nemusela platit.
A ještě jeden dotaz, vzhledem k předchozí diskuzi - babička také užívá léky na ředění krve. Můžou tyto léky zhoršovat průběh VPMD, řekněme například tak, že bude muset chodit na injekce častěji?

Děkuji Vám předem moc za Vaši odpověď.

S pozdravem,

Ivana Jemelková

Reakce na Ivana

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Jemelková,
látky Avastin i Lucentis fungují na velmi podobném principu. A právě aplikace Anti-VEG látky, tedy preparátu blokující tvorbu novotvořených cév, je nutná při zhoršujícím se nálezu VPMD (vlhká forma). Musel bych sice vidět konkrétní nález, ale obecně se domnívám, že by fungoval i Lucentis. A teď k té finanční stránce. Lucentis je opravdu hrazen ze systému zdravotního pojištění, ale limity ZP jsou nízké, aby se dostalo na všechny pacienty a tak má většina pracovišť již v půlce kalendářního roku stop stav. Avastin není ZP hrazen, protože nebyl vyvíjen cíleně pro oftalmologii, a je tedy dostupný i po vyčerpání limitů na Lucentis a v některých případech i vhodnější. U VPMD je důležitá včasná léčba, můžete zkusit vyhledat pracoviště, kde ještě by babičce mohli dát Lucentis na náklady ZP, ale šance je velmi malá.
Léky na ředění krve mohou stav zhoršovat, protože je větší tendence k prosakování novotvořených cév a dochází tak k výraznějším otokům.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Ivana  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
Vážený pane doktore,

děkuji Vám moc za Vaši rychlou odpověď. Po finanční stránce je to tedy velmi nefér a nejsem si jistá jestli vůbec normální smrtelník dosáhne na hrazenou formu, ale na to si asi budeme muset začít zvykat:-(

Přesto Vám moc děkuji, že v tom mám už jasno.

S přáním pěkného dne,

Ivana Jemelková

Reakce na Ivana

Oli  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Zdravím a nemůžu přehlédnout diskuzi o problému,který se týká i mne!!!Psala jsem tu před rokem,že jedu na kliniku do Olomouce na injekce Lucentis,ale dopadlo to jinak než bylo dohodnuto.Pan doktor rozhodl o lečbě látkou Visudyne,který mi jednou pomohl a můžu napsat,že se léčba povedla na výbornou!!!Ale ta druhá operace bohužel už nebyla úspěšná asi z důvodu většího poškození!!!Po asi roční kontrole mi byla navrhnuta injekce Avastin,která mě stála 4000kč a nepoznala jsem žádné zlepšení.Měla jsem pokračovat v další léčbě injekcemi,ale po finannční stránce to u mne nepřipadá v úvahu!!!Odhlásila jsem se z kliniky a budu chodit na kontroly u nás v Karviné.Oko se mi zhoršilo...já si už to sama poznám když je šero v místnosti tak na stropě vidím tu skvrnu a dokonce i ten malý šedý zákal asi 5% je naštěstí v tom černém ,tak se asi nebude muset prozatím operovat!!!To je moje jenom lajcká úvaha.Je mi 74 let a mám jenom jednu starost a to velkou,aby se mi to neprojevilo i v druhém oku...protože jak jsem tady četla kolik je zájemců a jak to po finanční stránce v ZP vypadá tak ta moje budoucnost bude "černá".I přesto jsem optimista ...zdravím všechny účastniky diskuze a přeji hezký den.....Herzánová Olga

Reakce na Oli

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
při velkém postižení sítnice je skoro vždy nutná opakovaná aplikace. U léku Lucentis je dokonce opakování injekce plánované a účinky jsou nejlepší většinou až po třetí aplikaci. U avastinu je opakování individuální, ale u postižení velkého rozsahu je také nutné léčbu opakovat. U těžkého postižení je nadneseně možné říci, že první injekce stabilizuje a druhá a případně další léčí. VPMD se objevuje prakticky vždy na obou očích. Takže na druhém oku máte zřejmě ještě pořád suchou formu onemocnění.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

tara  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, příspěvky jsou dobré, píšou tu doktoři,kapacity. Ale nechápu proč ani jeden z nich nenapíše, že např. v USA je zákaz aplikace těchto injekci jako nitroočních. Nitrooční injekce Avastin v USA totíž nejsou oficiálně povoleny k léčbě očních vad !!! Chybí totíž registrace pro tyto účely.Tak nevím, co si mám myslet, proč v ČR je možná aplikace Avastinu ??? Zase poku - omyl na lidech nebo z komerčních důvodu?

Reakce na tara

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
V USA mají jiný systém schvalování léčiv. Avastin nebyl původně vyvinut pro léčbu očních onemocnění, a proto je v USA problém s jeho uvedením do praxe. Naštěstí zákony většiny západních zemí včetně ČR umožňují lékaři použít legálně lék, který je registrován pro léčbu střeva i k léčení očí, za podmínky, že má dostatečné informace o jeho účinnosti a bezpečnosti v oku. A již velké množství studií prokázalo jeho účinnost a bezpečnost. Rozhodně se nejedná o pokusy na lidech. Velmi pěkně popsal situaci prim. MUDr. Stodůlka na XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX.


MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Doktor ve Vašem okolí