Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Cerkláž oka po odchlípení sítnice - Chirurgická léčba chorob sítnice a sklivce - Diskuze

Cerkláž oka po odchlípení sítnice

Cerkláž oka po odchlípení sítnice

Libor  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Chtěl bych se zeptat některého očního lékaře-operatéra na zkušenost s aplikací cerklážního pásku na oko při operaci odchlípení sítnice. Toto vše jsem na svém oku podstoupil, operace byla úspěšná, ale na oku se mi objevil centrální skotom "neznáme etiologie". Byl jsem i na magnetické rezonanci stran možného poškození optického nervu, ale vše negativní. Na snímku z MR mě však zaujal stupeň deformace oka provedenou cerkláží. Bylo by teoreticky možné, aby vlivem této deformace došlo k nežádoucímu zakřivení rohovky (mám ji "odpařovanou" LASIKem) nebo k deformaci pouzdra čočky společně s čočkou? Mohla by tím být narušena správná optická dráha projevující se oním skotomem? Lze cerklážní pásek i po letech z oka sejmout? Zvyšuje se riziko opětovného odchlípení sítnice tím, že se odstraní cerkláž? Zajímal by mě názor lékaře, který se s podobným případem již setkal (a snad i vyřešil), já totiž úplnou náhodou narazil na jeden úplně stejný případ a oba zatím končíme s otazníkem v diagnóze.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den pane Libore,
deformace oka, kterou jste pozoroval na MR, je po implantaci cerkláže normální. Oko je totiž cíleně oploštěno, aby nedocházelo k tak velkému tahu sítnice. Odstranění totoho cerklážního pásku je sice možné, ale v naprosté většině případů s komplikacemi. Pásek je prakticky vždy přirostlý jizevnatou tkání a hrozí až ruptura skléry. Navíc se s odstraněním opravdu zvyšuje riziko opakování amoce.
Vzhledem ke změně tvaru oka může dojít i ke změnám zakřivení rohovky, a to obzvláště v případech změněné struktury (u Vás je rohovka změněná v důsledku prodělaného lasiku). K centrálnímu skotomu je těžké se bez vyšetření vyjádřit. Ale pokud je i OCT bez patologického nálezu, pak je možné ještě zvážit vyšetření VEP, fluorescenční angiografii a vyšetření hustoty makulárního pigmentu.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX , GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Pane primáři, musím Vám a všem moc poděkovat, především MUDr. Penčákovi a asistence Mandíkové. Také lékařům a sestřičkám, moc děkuji všem. Jiří M., ještě jednou DÍK.

Doktor ve Vašem okolí