Vliv dioptrií na odchlípení sítnice

Vliv dioptrií na odchlípení sítnice

lukyny  |  návštěvník  |  Praha
Dobrý den. Našel jsem tuhle diskuzi a chtěl bych se zeptat:

Je mi 25 let, mám dva roky od operace odchlípení sítnice, do levého oka mi byl napuštěn silikonový olej, který tam mám dosud. Pravé oko bylo preventivně ošetřeno laserem. Vím, že když na jednom oku již k odchlípení došlo, je větší riziko, že k němu dojde i na druhém oku. Chtěl jsem se ale zeptat jestli má na riziko odchlípení nějaký vliv počet dioptrií, jestli čím vyšší dioptrie, tím vyšší riziko? Nyní mám -7 dioptrií a vada se mi stále horší.

Díky, Lukáš
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážený pane Lukáši,
děkuji Vám za Váš dotaz, na který jste si víceméně odpověděl sám. Pokud je narůstání dioptrií způsobeno změnami délky oka, pak vyšší počet dioptrií znamená větší délku oka a tím i jeho větší roztažení, což více napíná sítnici, proto riziko stoupá. Rostoucí počet dioptrií ale může být také způsoben změnami čočky. Nejlepší odpověď na tuto otázku Vám dá vyšetření u odborného lékaře, který změří délku oka a jeho lomivost.
S pozdravem
P. Rozsíval
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den Lukáši.
Celoživotní riziko, že odchlípení sítnice postihne i vaše druhé oko je podle statistik asi 10%. To jestli budete mít -7, -8 nebo -9 na tom moc nezmění.
Velmi důležité je, aby pokud odchlípení nastane proběhla operace co nejdříve. Čím dříve se operace provede, tím je větší naděje na zachování vidění a tím spíše lze operaci provést bez použití silikonového oleje.
To znamená, že pokud uvidite v zorném poli jiskření, blesky, padání sazí nebo tmavou clonu v periferii zorného pole vyhledejte nejpozději druhý den očního lékaře. K lékaři byste se měl také vydat po jakémkoli tupém urfazu oka ( zasažení míčem, pěstí, sněhovou koulí, loktem a podobně) a to i když nebudete mít žádné obtíže
Nejde o hodiny ale od dny.
Jinak není důvod omezovat fyzickou námahu a oči šetřit. Jen se vyvaruje činností kde hrozí úraz oka - box, squash bez ochraných brílí a pdobně
Je také možné, že po určité době bude možné z vašeho operovaného oka vypustit silikonový olej a tím zlepšit vidění.

Děkuji za dotaz a zdravím

MUDr. Josef Hycl, CSc.
lékařský ředitel Oční kliniky NeoVize

Oční klinika NeoVize
Viniční 235
615 00 Brno - Židenice

tel:  517 ... Zobrazit číslo 517 070 700  Telefon
tel:  517 ... Zobrazit číslo 517 070 707  Telefon
mobil:  775 ... Zobrazit číslo 775 858 700  Telefon
fax:  533 ... Zobrazit číslo 533 306 113  Telefon
e-mail: info@neovize.cz

www.neovize.cz

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Hlas pro dr Mikšovskou, zejména pro její přístup k pacientům. O její odbornosti a profesionalitě nemohu pochybovat, ale jako pacient (injekční aplikace avastinu) navíc oceňuji, že svou vstřícností a laskavostí dokáže zmí... Více 

Doktor ve Vašem okolí