Složitý případ

Složitý případ

Libor  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Chtěl bych se zeptat lékařů, zda se už někdy setkali s obdobou mého případu. V roce 2001 jsem podstoupil korekci dioptrií LASIK (-10D). Vše bylo úplně supr avšak v roce 2007 jsem prodělal odchlípení sítnice na pravém oku. Odchlípení bylo jen v periferii, žádnou clonu jsem před okem nepozoroval. Oko bylo ošetřeno PPV a napuštěn silikonový olej. Asi po měsíci došlo k úniku oleje do přední komory oka a před olaserováním jsem musel ještě na evakuaci SO z přední komory. Pak už bylo vše standardní a za 4 měsíce mi byl olej vypuštěn. Po celou dobu byla zraková ostrost (s optickou korekcí) naprosto bezproblémová, potíže nebyly ani s nitroočním tlakem. Přesto po vypuštění SO jsem najednou ztratil zrakovou sostrost v centrální oblasti vidění. Podezření padlo na šedý zákal, ale někteří lékaři tvrdili, že tam je, ostatní, že nikoli. Nakonec jsem šel i na operaci šedého zákalu, což byl asi můj životní omyl. Situace se totiž ještě více zhoršila tím, že díky Lasik-u se lékaři netrefili s optickou mohutností umělé čočky a nyní mám na oku nějaké +3D a zraková ostrost v centru vidění se nijak nezlepšila. Navíc jsem ztratil akomodační schopnost čočky a na čtení mi tak chybí nějakých +5D. Pro značný optický rozdíl mezi očima nejsem skoro schopen číst. Také se mi už nyní začíná tvořit subkapsulární katarakta. Po tomto "pokusu" jsem ještě podstoupil vyšetření na VER a ERG potenciály s výsledkem: poškození optického nervu. Je to vůbec možné? Dává toto vyšetření spolehlivé výsledky (skotom na perimetru nebyl prokázán)? Mohokrát jsem měl pocit, že si lékaři nevěděli rady s určením mé diagnózy ... Znáte někdo obdobný případ? Mohl by mi někdo pomoci?
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
příčin může být mnoho. Zásadní problém je v tom, že oko, které mělo -10 dioptrií je téměř vždy oko s degenracemi periferní i centrální sítnice a cévnatky.
Nicméně, mně se zdá, že u vás bude hlavní problém ve zbytkové dioptrické vadě a v tom sco vám děla tzv. druhotný šdý zákal - tj. sekundární katarakta (píšete subkalpsulární - ale ta může vzniknout jen na původní liské čočce nikoliv po vynětí zákalu).
Osobně bych doporučoval - bud výměnu nitrooční čočky za jinou dioptrickou hodnotu - nastavit cca na -1 dpt - toby vám mohlo umožnít slušné vidění do dálky i do blízka a potí řešit laserem sekundární kataraktu. Samozřejmně všechno tot tvrdím aniž bych vás viděl a skutečnost může být jiná.
Jinak používáte slovo "netrefili" a "pokus". Ono vypočíta správnou sílu čočky po laserovaném oku, které je po dochlípení sítnice není legrace. Nicméně pro výměnu čočky je situace mnohem příznivější - za předpopkladu, že víte jakou čočku tam máte ( po operaci se dává kartička s hodnotami a typem čočky) - s výsledkých brýlových dioptrií se dá jednoduchým vzorcem spočítat jakou čočku byste potřeboval k dosžení -1, které bych vám doporučoval.
Pokud budte chít abychom se toho ujali rádi se na vás podívám.
Další vyšetření které bych určitě doporučil je OCT sítnice - celý problem může být způsoben také degenerativními změnami cévnatky ve vaší centrálnísítnici, které nemusí být jinak viditelní.
Na poškození nervu moc nevěřím ( jedině snad kdybyste měl v souvislosti se silikonovým olejem delší dobu vysoký tlak v oku).
Pokud se budete chtít objednat na vyšetření, zavolejte prosím na níže uvedená tel. čísla. Sekretářky vás budou informovat o aktuálních termínech na objednání.

Děkuji za váš dotaz a zdravím

MUDr. Josef Hycl, CSc.
lékařský ředitel Oční kliniky NeoVize

Oční klinika NeoVize
Viniční 235
615 00 Brno - Židenice

tel:  517 ... Zobrazit číslo 517 070 700  Telefon
tel:  517 ... Zobrazit číslo 517 070 707  Telefon
mobil:  775 ... Zobrazit číslo 775 858 700  Telefon
fax:  533 ... Zobrazit číslo 533 306 113  Telefon
e-mail: info@neovize.cz

www.neovize.cz

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí