Odloupnutí stařeckého sklivce

Odloupnutí stařeckého sklivce

František  |  návštěvník
Dobrý den,
je mi 71 a na dovolené se mi objevily v pravém oku, kousek pod slepou skvrnou dvě "saze", které jsou částečně pohyblivé a někdy po pohybu oka se dostanou velmi blízko středu zorného pole, což mě velmi obtěžuje.
navštívil jsem nejbližší oftalmoložku, která po vyšetření konstatovala, že jde o minimálně nebezpečné "odloupnutí" stařeckého sklivce v blízkosti vstupu n.opticus a že si na to mám zvyknout. Aterosklerotické změny jsou prý minimální, sítnice v pořádku, oční tlak až příliš nízký (8).
Prosím o radu, jestli lze skvrny (neprůhledné kousky sklivce?)takto vzniklé přece jen odstranit a také jak se tento symptom odborně nazývá, rád bych si o tom něco přečetl. Jsem neurofyziolog a přednáším fyziologii, takže nemám problém s odbornou literaturou.

děkuji za zprávu na
kinacka@seznam.cz

Frantisek Vyskocil

prof. Dr. Frantisek |Vyskocil,DrSc
Oční klinika NeoVize Brno  |  Basic member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,

stárnutím sklivce dochází k jeho biochemickým změnám, úbytku kyseliny hyaluronové a ke zkapalnění. Tento proces se nazývá syneresis. Ve sklivci vznikají lakuny vyplněné tekutinou a ohraničené zahuštěnými kolagenními fibrilami. Kolagenní vlákna tvoří zákalky - "opacitates corporis vitrei", které mohou být vnímány jako plovoucí tečky, mušky... - "Muscae volitantes". Postupným zkapalněním a kolapsem sklivcového gelu se odlučuje sklivec od vnitřní limitující mmebrány sítnice a vzniká zadní ablace sklivce.
Odstranění zákalků je možné provést pars pana vitrektomií (PPV), při které se odstraní celý sklivec. Vzhledem k fyziologickému výskytu zákalků, jejich benigní povaze, důležité funkci sklivce a možným komplikacím operace se PPV v indikaci k odstranění zákalků neprovádí.

S pozdravem
MUDr. Natália Beszédešová, PhD.


adinka  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,jsem rok po implantaci nitroočních multifokálních čoček a stále mám problém s viděním na blízko i do vzdálenosti do půl metru,mám stále pocit zamlžených očí,podstoupila jsem několik kontrol,lékařka tvrdí,že je vše po odborné stránce v pořádku,ale já nevidím,můžete mi doporučit co bych měla dělat,děkuji za odpovědˇ,Jarmila
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Jarmilo, velmi záleží i na případně přítomné zbytkové vadě, zejména zda není přítomna drobná plusová vada nebo astigmatismus. Poté je třeba vyloučit druhotný šedý zákal, který bývá nejčastější příčinou neostrého vidění do blízka. A pokud bude toto vše v pořádku, tak je tu ještě jedna možnost, kterou nedokáže nikdo z lékařů ovlivnit. Váš mozek se odmítá nově nastalé situaci přizpůsobit. V tom případě bych doporučil ještě nějaký čas trénovat, myslet pozitivně a nevzdávat to (i když vím, že se to velmi snadno řekne a hůř udělá).

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Pane primáři, musím Vám a všem moc poděkovat, především MUDr. Penčákovi a asistence Mandíkové. Také lékařům a sestřičkám, moc děkuji všem. Jiří M., ještě jednou DÍK.

Doktor ve Vašem okolí