Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Poškození zraku laserem? - Chirurgická léčba chorob sítnice a sklivce - Diskuze

Poškození zraku laserem?

Poškození zraku laserem?

Merkur  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den,

mám dotaz, jestli oční lékař pozná, jestli neostrost vidění byla způsobená LASEREM? Byl jsem na dovolené a při procházení ulice za tmy mi někdo 2x náhodně posvítil do pravého oka zeleným LASEREM /výkon LASERU neznám, ale soudě z toho, že byl vidět celý paprsek, tak bude patřit mezi ty silnější/. Bylo to z dálky vůbec jsem netušil o koho šlo. Oko mne pak asi 10 minut bolelo, ale pak to přešlo a nevěnoval jsem tomu pozornost. Nicméně teď po třech měsících jsem byl na běžné prohlídce a zjistil jsem, že na to zasažené oko text sice vidím, ale není ostrý, je rozmazaný /normálně jsem si toho nevšiml/. Předtím jsem neměl žádné problémy se zrakem. Jsem již objednán k očnímu lékaři a zajímá mne, jestli je schopen při vyšetření určit jestli to neostré vidění je způsobené tím osvitem laserem? Prostě, jestli z vyšetření pozná, že toto je typické pro poškození LASEREM a není to způsobeno něčím jiným. Děkuji Vám moc za odpověď. Kamil
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
přímý zásah oka laserem může vést k fototoxickému poškození sítnice a dle intenzity laseru až ke koagulaci sítnice. Při vyšetření oční lékař posoudí nález na sítnici, kde může být po zásahu laserem jen přechodý otok nebo změny trvalého charakteru. Pokud tyto sítnicové změny nelze přisoudit jinému očnímu onemocnění (jsou-li např. přítomny na obou očích i když bylo zasaženo jen jedno oko), lze vyslovit pravděpodobnou souvislost se zásahem laserem.
S pozdravem,

MUDr. Tomáš Jurečka, Ph.D.
Oční klinika NeoVize
Poliklinika Viniční
Viniční 235
615 00 Brno-Židenice
Česká republika
Tel.: +  420 ... Zobrazit číslo 420 517 070 707  Telefon , +  420 ... Zobrazit číslo 420 517 070 700  Telefon
Mobil: +  420 ... Zobrazit číslo 420 775 858 700  Telefon
e-mail: info@neovize.cz
www.neovize.cz
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den pane Kamile,
lékař dokáže říci, zda případné poškození mohl způsobit laser (ale když nevíte výkon, tak Vám to s naprostou jistotou nepotvrdí). Ona bolest oka mohla být způsobena pouze oslněním a nyní přítomné rozmazané vidění může být jen skrytá dioptrická vada. Nicméně laserem může být poškozena rohovka, nebo se mohla zkalit nitrooční čočka a v nejhorším případě mohlo dojít ke vzniku jizvy na sítnici v důsledku termálního poškození. Poslední zmiňované je ale velmi nepravděpodobné, protože takové místo je již slepé a rozmazané vidění v celém zorném poli není přítomno.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
Tomas  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Vazeny pane doktore,

mel bych take dotaz, ohledne laseru. Pred cca 10ti lety jsem si hral s kamaradem a ten mel cerveny laser asi ne moc vykonny ale zasvitil mi do oci z cca 10ti cm. Nic se mi nestalo, videl jsem dobre ale v poslednich letech jsem si zacal vsimat toho ze na bilem podkadu vidim takove tmavsi linky nepravidelne jak vypalene od laseru. Jsou porad stejne nemeni se. Pusobi to dost rusive protoze se hybou tak jak se mi hybou oci. Lze toto poskozeni nejak vylecit nebo alespon zmirnit ? A nevim jestli je to podstatne ale zacinam byt kraktozraky, tak zacinam vecer na rizeni pouzivat bryle 0.75 dioptrie.

dekuji Tomas

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Pane primáři, musím Vám a všem moc poděkovat, především MUDr. Penčákovi a asistence Mandíkové. Také lékařům a sestřičkám, moc děkuji všem. Jiří M., ještě jednou DÍK.

Doktor ve Vašem okolí