Zadní odchlípení sklivce

Zadní odchlípení sklivce

Libor  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Před 5 lety jsem prodělal odchlípení sítnice na pravém oku. Léčba proběhla standardně (PPV, olej a pak jeho vypuštění), pak ještě operace katarakty s pro lékaře nepochopitelným výsledkem snížení visu na 0.15. Periferní vidění zůstalo (byť odchlípení bylo v periferii), centrálně mám poruchu vidění (částečný skotom). Závěr zněl: pravděpodobné poškození optického nervu.
Na druhém oku se mi v posledních dnech zhoršilo vidění, vidím "echa", částečně dvojitě. Na vyšetření mi bylo zjištěno odchlípení zadní sklivcové membrány. Prý je to celkem běžné u starších lidí, mi je ale 43 let a nevím, co mě čeká dál. Co se s tím dá dělat. Jen čekat a kontrolovat, zda nedojde k odchlípení sítnice? Je nějaká prevence? A co s tím porušeným visem, dá se to nějak zlepšit? Na jedno oko už toho moc nevidím a tom druhém, co mi ještě zbylo se to začíná takto komplikovat... Nechci domýšlet, kolik toho uvidím, až ni bude např. 60 :-(
Oční klinika NeoVize Brno  |  Basic member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
pokud byl poškozen zrakový nerv, pak je jakékoliv zlepšení vizu tohoto oka obtížné. Stav zrakového nervu se dá zjistit a tuto diagnózu potvrdit pomocí vyšetření zrakových evokovaných potenciálů.
Odchlípení zadní sklivcové membráyn je běžným jevem, může však být spojeno s rizikem natržením sítnice. Proto je v takovém případě velmi důležité pečlivě vyšetřit celou sítnici do periferie, zda není někde patrná trhlina či patologické oslabení sítnice (zejména pokud jste již na druhém oku měl sítnici odchlípenou). Pokud je vyšetření negativní, pak standartně neprovádíme žádné preventivní úkony. Pokud je nález trhliny či degenerace sítnice, doporučil bych její ošetření laserem.
S pozdravem,
Dr.T.Jurečka
Oční klinika NeoVize, Brno
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
pokud skutečně došlo k poškození zrakového nervu, pak je postižení pravého oka v podstatě trvalé. Přesnou diagnózu by nám poskytlo vyšetření VEP (hodnotí přenos signálu zrakovou drahou) v kombinaci s OCT.
Co se týče současného problému odchlípení zadní sklivcové membrány, tak preventivní zásah bych neprováděl. Jediným řešením je totiž PPV s odstraněním sklivce a oné membrány. Ale vzhledem ke nevysvětleným komplikacím OP bych to rozhodně nedoporučil. Vidění se bude lepšit s postujícím odlučováním zadní sklivcové membrány, samozřejmě pokud nedojde k vytvoření makulární díry. Důležité je docházet na pravidelné kontroly a domácí samosledování změn zorného pole. Najdděte si v bytě pevné místo, zakryjte si pravé oko a najděte si hranici kam ještě vidíte při přímém pohledu. Toto pravidelně testujte a při jakékoli pochybnosti vyhledejte lékaře. Pokud se trhlina odhalí včas, je možné ji pouze laserem ošetřit (bez PPV). Vyvarujte se prudkému zvedání těžkých břemen a tupých ran na oko.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
Libor  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Mockrát děkuji za odpovědi.
Libor

Reakce na Libor

Zdenek  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dotaz: Který lékař je v ČR nejlepší (jeden z nejlepších či nejzkušenějších) na chirurgickou léčbu chorob sítnice?

Libor: Ahoj Libore, stalo se mi před cca 1/2 rokem to stejné; mohl bys mě prosím Tě kontaktovat na mailu estevez(at)seznam.cz? Díky.

Reakce na Zdenek

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
pokud budete mít zájem, můžete se objednat na Naší kliniku Oftex přímo ke mě (provedl jsem více než 6000 operací PPV) nebo k mé kolegyni MUDr. Veronice Šplíchalové. Oba dva se specializujeme jako sítnicový chirurgové.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Libor  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den pane řediteli.
Děkuji za nabídku, možná ji využiji. Nyní jsem ale objednán na kontrolní vyšetření do Gemini Zlín, už mám u nich nějakou tu pacientskou historii. Mám s nima jednu dobrou a bohužel taky jednu méně dobrou zkušenost. Nově zavedli 27G techniku, nevím jestli to není jen nějaká mediální bublina. Každopádně jsem rozhodnutý, že jejich závěr z vyšetření si zajdu "ověřit" ještě na nějakou další oční kliniku. Do oka bych chtěl zasahovat samozřejmě co nejmíň, pořád věřím, že PPV nebude nutná. Už jsem četl názor, že prakticky žádná PPV nedopadne bez následků pro oko, bohužel i já se svým prvním okem jsem toho důkazem. A teď je na řadě to druhé, poslední ... Takže možná se uvidíme.
Přeji pěkný den.

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Pane primáři, musím Vám a všem moc poděkovat, především MUDr. Penčákovi a asistence Mandíkové. Také lékařům a sestřičkám, moc děkuji všem. Jiří M., ještě jednou DÍK.

Doktor ve Vašem okolí