Glaukom a sport

Glaukom a sport

mixxik  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
Dobrý den, mám dotaz, jestli při zvýšeném nitroočním tlaku se může sportovat. Mam 36 roku a ze mam ten tlak zvýšený se zjistilo pred pul rokem, kdyz jsem hur videl a bolela me hlava. Myslel jsem, ze dostanu bryle a misto toho pry nitroocni tlak 22 Torru. Mam dvakrat denne kapky, jinak zadna jina lecba. Protoze delam hodne sportu, ptal jsem se, jestli muzu vse delat dal nebo musim neco omezit. Pry to neni nutne. Takze sportuji a posiluji dal. Jenze ted jsem se na netu docetl, ze pri zelenem zakalu se vubec nesmi delat nic, kdy je clovek hlavou dolu, nemelo by se cvicit , posilovat, ze spatne je i plavani nebo potapeni, silove aktivity vubec. Zacal jsem hledat vic informaci a mam pocit, ze na to vubec neni jeden nazor, ze nekde se zakazuje vse a jinde ze neni treba omezeni vubec zadne. Jak to tedy je? Bez sportu si zivot predstavit neumim ale zrak bych kvuli nemu neriskoval. Diky vsem. M.
Oční klinika NeoVize Brno  |  Basic member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den pane M.
Dřív než se začnete omezovat, ověřte si ještě u dalšího lékaře zda skutečně máte glaukom.
Podle našich zkušeností se nejméně 50% lidí, kteří se v ČR léčí pro glaukom léčí zbytečně, protože žádný glaukom nemají. Naopak řada lidí se zjevným glaukomem zůstává neléčena anebo léčena nedostatečně
V žádném případě neplatí rovnítko 22 torů = glaukom. Jen u 8% lidí s tlakem 25 až 30 torrů se v následujících 10 letech objeví glaukomové změny.
Určitě byste nejdříve měl absolvovagt změření centrální tlouštky rohovky - tlustší rohovka způsobuje falešně vyšší hodnoty nitroočního tlaku.
Dále byste měl podstoupit vyšetření OCT a za pul roku znova. Teprve potom je možno ve vašem mladém věku dělat závěry.I kdybyste ale glaukom měl, tak omezení jsou nutná jen u tzv. glaukomu s úzkým úhlem, který ale májí jen asi 3% všech glaukomoatiků.
Jste mladý a tak pozor- pokud kapete Timoptol a podobné preparáty - mohou způsobovaz poruchy erekce.

Pokud se budete chtít objednat na vyšetření, zavolejte prosím na níže uvedená tel. čísla. Sekretářky vás budou informovat o aktuálních termínech na objednání.

Děkuji za váš dotaz a zdravím

MUDr. Josef Hycl, CSc.
lékařský ředitel Oční kliniky NeoVize

Oční klinika NeoVize
Viniční 235
615 00 Brno - Židenice

tel: XXXXXXXXXXX
tel: XXXXXXXXXXX
mobil: XXXXXXXXXXX
fax: XXXXXXXXXXX
e-mail: XXXXXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXXXX

Související recenze a zkušenosti

Léčba glaukomu - zeleného zákalu - Související videa

Doktor ve Vašem okolí