Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Dokorekce laserem po operaci šedého zákalu - Léčba šedého zákalu (katarakty) - Diskuze

Dokorekce laserem po operaci šedého zákalu

Dokorekce laserem po operaci šedého zákalu

Jana  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
Dobrý den, jsem deset měsíců po operaci šedého zákalu obou očí a mám multifokální čočky. Při čtení novin pouze pravým okem mám text rozmazaný a musím se soustředit abych ho přečetla. Nyní jsem byla na kontrole a říkali, že je vše v pořádku, ale neviděla jsem pravým okem na čtecí tabulce s textem poslední tři velikosti písma, levým vše. Myslíte, že by byla vhodná dokorekce laserem, že by se vidění celkově zlepšilo? Neřekli mi zbytkovou vadu. Od jaké byste ji doporučili? Děkuji za odpovědˇ
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den.
Zhoršené vidění do blízka může způsobit zbytková refrakční vada, ale v takovém případě bych čekala i horší vidění do dálky. Nelze přesně stanovit od kolika dioptrií je vhodné provádět laserovou dokorekci této vady, důležité je nakolik Vám tyto dioptrie zlepší zrakovou ostrost operovaného oka. Horší vidění do blízka často způsobuje počínající druhotný zákal pouzdra čočky, do kterého se multifokální čočka vložila. Pokud je tento sekundární šedý zákal přítomen, provádí se laserový zákrok YAG kapsulotomie k odstranění tohoto zákalu.
S pozdravem
MUDr. Jana Mikšovská
oční klinika DuoVize Praha
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
záleží na výši oné zbytkové dioptrické vadě, pokud je přítomna, a také na skutečnosti, zda Vám nějaká korekce do dálky vylepší vidění i do blízka. Ve Vašem případě se mohu domnívat, že je přítomna drobná plusová vada nebo astigmatismus. Deset měsíců je již doba, kdy by se zákrok mohl provést. V první řadě je ale nutné vyloučit jiné příčiny zhoršeného vidění, z nichž nejčastější bývá druhotný šedý zákal.
Obecně ale, pokud se Vám při pohledu oběma očima kouká pohodlně do dálky i do blízka, pak není laserová dokorekce nutná. Protože i ta nese svá rizika.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí