Komplikace po operaci katarakty

Komplikace po operaci katarakty

Černoočka  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
Dobrý den. 14.2.2012 jsem byla na operaci katarakty pravého oka a 16.2.2012 druhého levého oka. Dle pokynů jsem si kapala nejprve Tobradex, mast Ophthalmo-Hydrocortison a potom kapky Dexamethasone. Asi týden po ukončení léčby /26.3.2012/, v době, kdy venku svítilo sluníčko mne postihla silná bolest levého oka. Na klinice, kde mne operovali mi sdělili, že mám zánět duhovky. Opět jsem dostala kapičky Dexamethasone. Asi týden až 10 dní po ukončení této léčby /21.4.2012/ mne začalo silně opět bolet levě oko. V nemocnici, kam jsem šla na oční pohotovost mi sdělili, že mám opět zánět duhovky. Dostala jsem znovu kapičky Dexamethasone a kapky Atropin.
Chtěla jsem se zeptat, zda toto jsem běžné pooperační komplikace a zda nevadí, že si stále kapu tyto kapky.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
o naprosto běžnou pooperační komplikaci se nejedná, ale může se stát. Při opakovaném zánětu se doporučuje léčbu vysazovat postupně - snižováním frekvence kapání. Pokud by se i poté zánět opakoval, pak je ke zvážení celková léčba kortikoidy a vyšetření u internisty k vyloučení celkových chorob, které mohou být doprovázeny záněty duhovky (př. artritida). Samozřejmě dlouhodobá léčba kortikosteroidy není optimální, hrozí vznik sekundárního glaukomu. ale ve Vaší situaci je léčba nutná, při neléčení mohou být následky mnohem horší.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
anonym  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
  • 1 Like
Jsem 10 dnů po operaci katarakty obou očí, pravé bylo před operací téměř dobré, levé horší. Nyní pravé dobré, na levé nevidím nic, pouze mlhavé obrysy. Údajně se tam vyskytlo malé ložisko vlhké mak. degenerace, prý už na to oko lépe neuvidím, pouze se lékaři budou snažit, abych úplně neoslepla. Nikdo mi nevysvětlil, proč došlo k tak totálnímu zhoršení a proč mě tedy vůbec operovali. Můj dotaz vyšetřující lékařka vždy nějak přeslechla, já jsem navíc byla po vyšetření na OCT poněkud zpomalená (2 ditiadeny, kapání do očí a pod.). Další kontrolu mám za měsíc a mám pořádnou depresi, navíc neznám žádné oční lékaře a ke své(která mě poslala na operaci) nechci jít. Volám SOS a předem děkuji za odpověď
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
neznám vstupní nález před operací šedého zákalu, ale bohužel je možné, že dojde ke zhoršení vidění a rychlé progresi věkem podmíněné degenerace makuly. Studie neukázaly, že by operace rozvoj změn na sítnici takto urychlila, patrně se jedná o, i když nepříjemnou, koincidenci.Spíše doporučuji zvážit nejpozději do měsíce plikaci Avastinu či Macugenu do zad. sklivcového rostoru, změny v makule se tak mohou zastavit a vidění zlepšit.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
k přesnějšímu vyjádření by bylo nutné vidět nálezy OCT před a po operaci. Poslední studie ovšem neprokázali zhoršující efekt operace šedého zákalu na makulární degeneraci. Proto se tedy domnívám, že se jedná o nešťastnou shodu okolností. Pokud je ložisko malé, doporučuji aplikaci anti-VEG látky do sklivcového prostoru co nejdříve, takové látky způsobí zastavení progrese a mohou způsobit až vstřebání vzniklého otoku a tak zlepšit vidění. Pokud napíšete odkud jste, pokusím se Vám někoho doporučit. Samozřejmě pokud budete chtít, můžete se objednat i na Naší kliniku v Pardubicích.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Božena 65 Olomoucký kraj  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den ,i já jsem od 19.10. po operaci šedého zákalu levého oka. Okem sice vidím ale velice špatně, především na televizi a čtení. Nejde mě oko pořádně zaostřit. Byla jsem na kontrole lékaky, které se moje viděí nelíbilo , ale kontrolu mám až za dva měsíce. Mám strach, abych do té doby neoslepla uplně, protože vidění se nelepší. Oční tlak jsem měla 20. Kapu si kapky Dexamehazone.Ráda bych se poradila s nějakým odborníkem,protože mě čeká ještě operace druhého oka na kteru si zatím netroufám. Děkuji
Lida K
Lida K  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
V pondeli 21.5. Jsem mela operaci katarakty na pravem oku. Bylo mi receno, ze vse dobre dopadlo, ale kdyz mi druhy den sundali naplast, tak jsem nic pravym okem nevidela (jen svetlo jako skrz velice hustou mlhu. V oku byl velice vysoky tlak, ktery na klinice snizovali opakovanym podavanim kapek a snizili na 23). Dnes mi na dalsi kontrole dali injekci kortikoidu . Pry na operaci "kompenzovala" rohovka. Zajimalo by mne co to znamena, co byla pricina a jaka je prognoza a lecba (jsem z toho samozrejme velice rozrusena a zklamana - operoval mne prednosta ocniho oddeleni, velice zkuseny doktor a nic takoveho jsem neocekavala).
TANA oční klinika s.r.o.  |  Basic member  |  Olomouc
  • 22 odpovědí
Dobrý den!
Hojení po operaci katarakty může být velice rychlé, ale i docela komplikované- tak jak to již v medicíně chodí.
Dekompenzace rohovky není vážná komplikace, jedná se o otok na rohovce, který se kapkami upraví.
Chce to jen trpělivost a dodržovat předepsané léky

S pozdravem
MUDr.Kateřina Špačková, odborná lékařka
myska  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Jsem po operaci katarakty Druhý týden. Po operaci druhý den jsem po sundání obvazu viděla perfektně a přečetla jsem i nejmenší písmenka. Po týdnu se vidění zhoršilo , vidím mlhavě a přečtu jen 2 horní řádky. Na OCT je vidět oteklá sítnice a známky degenerace. Sítnici mám operovanou na konci roku 2011. Bylo nutné sítnici přišít.Jsem zdravotní laborantka a nerada bych něco zanedbala. Po operaci kapu Tobradex a po týdnu mi přidali ještě Indocollyre. Děkuji za radu. Eva L.
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
jedná se o ne vzácnou pooperační komplikaci, kdy sítnice zareaguje na operační zátěž otokem. Rovněž léčba, která vám byla upravena je cílená na utlumení očního zánětu. Po odeznění otoku sítnice by se mělo vidění opět zlepšit. Stav otoku sítnice je vhodné sledovat a hodnotit pomocí OCT (optické koherentní tomografie). V případě, že se otok nevstřebává je možné zvážit injekční aplikaci kortikosteroidu k oku nebo injekci Avastinu do oka.

S pozdravem a přáním pěkného dne

MUDr. Tomáš Jurečka, Ph.D.
Oční klinika NeoVize
Poliklinika Viniční
Viniční 235
615 00 Brno-Židenice
Česká republika
Tel.: +  420 ... Zobrazit číslo 420 517 070 707  Telefon , +  420 ... Zobrazit číslo 420 517 070 700  Telefon
Mobil: +  420 ... Zobrazit číslo 420 775 858 700  Telefon
e-mail: info@neovize.cz
www.neovize.cz
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
jedná o tzv. Irvine-Gass syndrom, kdy došlo k nežádoucí reakci sítnice po operaci katarakty. Není to vzácné. Léčbu máte nastavenou správně a pokud by otok neustoupil do 3 měsíců (verifikováno dle OCT), tak je vhodné zvážit nitrooční injekci Avastinu.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
GSM: XXXXXXXXXXX
Petr_112
Petr_112  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, rád bych se zeptal. Mamka byla na operaci katarakty se šedým zákalem.Předoperační vyšetření bylo v pořádku a operace dle lékaře rovněž proběhla v pořádku.Je to zhruba 14 dní a mamka si stěžuje, že na oko vidí značně deformovaně, hůř než před zákrokem.Celé to popisuje jako čočku, kdy na operované oko vidí ve středu obrazu vše velmi zvětšené a rohy, hrany ( dveře, stůl,okno ) zkrátka rovné linije jsou jako vlnovka , klikaté.
Chtěl jsem se zeptat, dojde ještě ke zlepšení ? Léky užívá. Sama se vyjadřuje že nyní nejlépe vidí když si to operované oko úplně zakryje.
Děkuji za informaci.
Anna  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobrý den, prosím o radu při potížích po operaci katarakty. Operaci obou očí jsem absolvovala před dvěma měsíci. Nejprve pravé oko a po týdnu levé, vše proběhlo bez komplikací. Nyní vidím pravým okem jako by mi po bulvě plaval kousek průhledné hmoty, ohraničen stíny, tvar se neustále mění a reaguje na pohyb oční čočky, kamkoliv oko zaměřím tak ten "kousek igelitu" jde také, neustále mé oko sleduje tento plovoucí kousek něčeho a nemůžu zaostřit na dálku, jak tomu bylo dříve. Taky nevidím na toto postižené oko tak jasně jako po operaci, jakoby tam byl náznak "závoje" přes oko. Necítím na oku žádné škrabání ani mechanické poškození, jen mám trochu vyšší oční tlak v obou očích, ale ten už byl před operací. Děkuji za odpověď. Anna
oko  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den,jsem měsíc po operaci šedého zákalu,na levém oku,při vidění jako by mě něco překáželo jako nějaký cár a oko silně slzí.Do oka kapu Tobradex,Vigamox,Flarex a pak ještě Artelac,vše podle rady paní doktorky. Operace druhého oka prý bude stejná a zatím odložena.Na kontroly jsem chodila po operaci celkem 5x po operaci jsem měla vysoký oční tlak,po kapkách se to upravilo.Zánět tam není,oční čočku jsem si hradila 3 000 kč děkuji a hezký den přeje Vlastimila zlínský kraj
Anna  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Zdravím Vás, nejsem sice lékař, ale mám stejný problém jako Vy. Dneska jsem opět byla na kontrole u oční doktorky. Průhledná hmota, která mi překáží se prý nachází ve sklivci a je důsledkem mé silné krátkozrakosti (před operací jsem měla -7 dioptrií) a bohužel se jedná o trvalý stav, lékařka mi nedoporučila žádný zákrok, protože operace sklivce je prý opravdu velice náročná a riskantní. Mám se prý s tím naučit žít, pokud mi to až tak moc nepřekáží. Sice je to protivné, ale mohla bych prý ještě zkusit operaci laserem na zadní stěně oční čočky, ale je tady velké riziko zhoršení vidění a následného edemu, takže asi se s tím budu muset smířit. Mám po operaci dva měsíce, už si nic nekapu a tlak se mi taky srovnal, tak držím palce ať se to zlepší i Vám. Anna
oko  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 3 odpovědí
dobrý večer ,děkuji,že jste mě napsala,všichni se mě ptají co oko a já pořád opakuji to samé.Já mám 3 dioptrie,zítra jdu na kontrolu.pří operaci to bylo hodně citlivé,většinou mě říkali to nic není to nebolí.Mě je 60let,převážně tam byli starší pacienti dokonce 90ti letá paní,všichni to měli vpořádku a na pojištovnu .já jsem si připlatila,aby řez byl co nejmenší,ale prý to s mojim problémem nesouvisí.paní Anno ještě mě napište,jak se vám daří.já pocházím z Uh.Hraditě moc zdravím Vlastimila
ZIRIS Oční centrum, s. r. o.  |  Basic member  |  Vsetín
  • 4 odpovědí
Komplikace po operaci šedého zákalu je nutné posuzovat přísně
individuálně a diskrétně.Každý operatér je schopen komplikaci
odhalit a pacientovi ji vysvětlit i s následnou prognosou časového zhojení.Jakékoli internetové diskuse o těchto případech jsou
zcela nepřínosné a většinou spíše věřejnost matoucí.dr.Ziegler
Anna  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Zdravím, dlouho jsem nenapsala, za což se omlouvám. V mém případě není žádné zlepšení, jen doufám, že mi někdo vysvětlí, co se mi vlastně v oku děje. Není to bolestivé, jen nepříjemné. Páni lékaři píší, že problémy jsou individuální, takže musím asi obejít několik doktorů a hledat, který z nich mi pomůže. Přeju Vám taky, aby jste se brzy uzdravila. Anna
oko  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 3 odpovědí
dobrý den ,u mě se také nic nezměnilo k lepšímu,oko mě slzí.Jen jsem vám chtěla říct,že ten pan doktor co mě operoval,už mě nedělal ty kontroly,ale pani doktorka co má zrovna službu,tím si nechci ztěžovat,pani doktorka se mě hodně věnovala. Musíme být asi víc trpělivé.Přeji hezký den Vlastimila
Luboš  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,jsem po operaci šedého zákalu dva měsíce a mám čím dál větší potíže.Operované oko mi meustále slzelo a řezalo,tak mi po 14 dnech od první operace provedli operaci druhou,při které mi odstranili zbytek původní čočky.I přes používání doporučených kapek a mastí které mi byly několikrát měněny a dvakrát předepsaných antibiotik se problém nelepší,naopak se zhoršuje.Oko mě stále bolí a slzí,vůbec nemohu na slunce,ani v hodně tmavých brýlích.Horší ale je,že mě stle bolí a točí se mi hlava až do mdlob.Můžete mi pomoci? Děkuji

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí