Posunutá čočka po operaci

Posunutá čočka po operaci

JitkaK  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
otci byla zhruba před třemi týdny vyměněna čočka z důvodu šedého zákalu. Bohužel po operaci došlo k posunu nové čočky a natrhnutí operační ranky. Čočka se mu v oku pohybuje, vidí podstatně hůř. Doktor, který operaci vedl tvrdí že s tímto stavem nejde nic dělat. Tak jsem se chtěla zeptat zda je to opravdu již bez šance, nebo jde čočku ještě nějak posunout, nebo případně provést reoperaci.

Moc děkuji za odpověď Jitka Kozáková
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
v těchto případech se postupy opravdu výrazně liší, záleží na stupni posunu. Pokud je malý a čočka je jednoohnisková, je lepší vyčkat, čočka se stabiizuje, pokud je opravdu výrazně posunutá, pak je možno čočku do oka přišít.
S pozdravem
JitkaK  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Děkuji za odpověď, podle ošetřující lékařky se čočka v oku pohybuje, ale zatím s tím nechce nic dělat. Mám jenom strach aby mu čočka v oku nezarostla a pak by byl stav trvalý. Jak dlouho to trvá, než se čočka sama usadí? Aby jsme něco nezameškali? Děkuji za odpověď..
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Kozáková,
pokud je posun malý, tak se doporučuje vyčkávat. A to ještě tak měsíc. Jakoby zajizvení čočky může trvat i půl roku. Kdyby byl ale posun výrazný, tak jsou možné dva postupy a to nejlépe do dvou měsíců od posunu čočky. Buď držáčky čočky přišít v oku a tak ji stabilizovat. Nebo případně ji dát do jiného místa oka (tzv. do sulcu). Sice by měl cca -1D do dálky jako důsledek posunu čočky, ale vidění by bylo stabilní a brýlemi do dálky perfektní.
Stav je řešitelný a rozhodně se s tím nemusí smiřovat jako s definitivní situací.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí