Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Porucha zraku po operaci šedého zákalu - Léčba šedého zákalu (katarakty) - Diskuze

Porucha zraku po operaci šedého zákalu

Porucha zraku po operaci šedého zákalu

lekoska  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
Je mi 43let. Podstoupila jsem operaci šedého zákalu na levém oku a týden po operaci mám pocit jako když se dívám přes dioptrické brýle.Nikdy předtím jsem brýle nenosila.Po kontrole mě bylo sděleno,že se to vše srovná třeba až za měsíc až 6 týdnů.Je to možné?
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní,
podstoupila jste závažnou operaci oka, při které Vám byla odstraněna vaše vlastní čočka a vložena do oka čočka umělá. Je proto přirozené, že Vaše vnímání je jiné než bylo před operací a skutečně trvá několik týdnů než si mozek zvykne na jiný obraz než který měl předtím.
S pozdravem
Prim. MUDr. Petr Novák  |  Premium member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 19 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,
týdenní rehabilitace zraku nemusí být po operaci katarakty dostatečná. Někteří lidé vidí okamžitě, u někoho to trvá déle. Příčinou může být například pooperační otok rohovky.V tento okamžik bych Vám doporučil dbát pokynů lékaře a ještě chvíli být trpělivá.
S pozdravem
prim. MUDr. Petr Novák
Refrakční Centrum Praha
Olivova 6, Praha 1
www.refrakcnicentrum.cz
MUDr. Petra Uhlářová  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Zlín
  • 9 odpovědí
Dobrý den, v odborné literatuře se uvádí doba rehabilitace oka po operaci katarakty až 6 týdnů, proto buďte trpělivá. Nejčastěji se u pacientů jedná o otok rohovky, který se pomalu zmenšuje a pacienti vidí každým týdnem lépe. Pokud se stav nezlepší do 6 týdnů, nechte se opět zkontrolovat vašim očním lékařem.
S pozdravem MUDr.Petra Uhlářová
Oční centrum Gemini
ovcaci  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu. Má matka 76 let je po operaci obou očí pravé v prosinci bez problémů, levé 8.4.2011. Levé oko bylo v pořádku, až zhruba od včerejška vidí levým okem rozmazaně, jakoby stav před operací, občas se objevuje bodání v oblasti spánku asi oční nerv. Pokud se levým okem podívá hodně vlevo prý je vidění lepší. Je tento stav normální?

Předem moc děkuji.
S pozdravem Owczarzová
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní Owczarová,
děkuji za dota, tento stav normální není a je třeba co nejdříve vyhledat očního lékaře, aby Vaší maminku vyšetřil a řekl Vám o co se jedná.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý dne paní Owczarzová, po operaci katarakty po dobu kapání kapek, což je 2-3 týdny, mírné rozmazání obrazu může být. Pokud však došlo ke zhoršení zraku, mohlo by se jednat i o pooperační komplikace. V každém případě doporučuji oční vyšetření.
s pozdravem MUDr. Vladimír Korda
TANA oční klinika s.r.o.  |  Basic member  |  Olomouc
  • 22 odpovědí
Dobrý den paní Owrzarzová!
Doporučuji oční vyšetření v místě operace, kde Vaši maminku operovali.

S pozdravem
MUDr.Špačková Kateřina
odborná oční lékařka
Jarmila  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 6 odpovědí
Dobrý den. Mám víc jak 14 dní po operaci obou očí (mám multifok.čočky a čeká mě ještě laser na úpravu astigmatismu). Stále však u mě přetrvává u jednoho oka rozostřené vidění, kt.jsem před operací neměla a obě oči mají zarudlá bělma a zvlášť v tom neostře vidícím mi stále praskají cévky. Jsem si jistá, že mám vynikající odbornou péči (byla jsem po op.už 2x důkladně vyšetřená, objekt.je vše v pořádku, změna kapek mé potíže nezměnila). Prosím o Váš názor, ev.. máte někdo s těmito potížemi zkušenost? (Rozostření se intenzitou během dne mění, někdy bývá dočasně znát i na oku druhém.) Jsem jen netrpělivá? Snažím se nebýt...
Alena49  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den.Mám po operaci šedého zákalu obou očí. - P-5 měsíců, L-2 měsíce. Je to asi týden co se mi stalo poprvé,že se mi objevil v prostoru při koukání, (nevím ve kterém oku,tento "úkaz" vidím i při zavřených víčkách), kruh, který má ohraničený okraj, rotující a přitom jakoby svítící ozubená kolečka, výplň toho kroužku je zamlžená - rozostřená,takže mi to omezuje vidění.Tento kroužek se zvětšuje,až úplně zmizí a po několika minutách zase vidím normálně.Do očí kapu HYAL-DROP multi.Poprvé se mi to stalo asi před dvěma lety,byla jsem s tím u lékaře,který vůbec nic nezjistil ani po neurologickém vyšetření.Lékařka mi řekla,že bych musela přijít,když tyto potíže mám,aby zjistila o co jde. Ale to bych musela bydlet hned vedle ordinace,protože se jedná o minutové výpadky.Na nějakou dobu to přestalo a objevilo se mi to znovu až nyní.Je mi 62 let, ale stále dost pracuji s PC, takže jsou občas oči i unavné. Prosím, můžete mi to objasnit a nebo je to opravdu taková závada? Moc děkuji a přeji příjemné dny. Alena.
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní,
jev který popisujete je nejspíše tzv. oční migréna. Pokud jsou všechna ostatní vyšetření v pořádku, nemusíte se s ním znepokojovat, většinou staří adekvátní odpočinek.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
pokud bylo při kompletním oftalmologickém vyšetření vše v normě, pak se bude jednat buď o sklivcový zákalek, který jste nevnímalo v době, kdy byla Vaše čočka více zakalená. Druhou, pravděpodobnější variantou vzhledem k popisovaným ozubeným okrajům, je tzv. oční migréna. Řešením je správný předpis brýlí a odpočinek.
V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Zlata56  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 7 odpovědí
Dobrý den,

je mi 56 let a jsem týden po operaci obou krátkozrakých očí /pův.cca 11 dioptr./Levé oko je v pořádku a hned po operaci jsem viděla, ale pravé velmi zlobí-první dva dny jsem měla hnědožluté barvy a pozorovala jsem šeroslepost při malém osvětlení, toto třetí den ustoupilo a v oku se mi objevily tzv. saze a to ve velikém počtu-přes celé oko a čtvrtý den nepříjemné záblesky při pohybu oka. Jela jsem na pohotovost s obavou z odchlípení sítnice, proběhlo důkladné vyšetření vč, ultrazvuku a sítnice leží. Je naděje,že se oko ustálí a budu moci zase plně žít a pracovat nebo už budu trvale takto postižena. V tomti stavu návrat k práci není možný.
Děkuji.
Zlata

Zlata
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Zlato,
u takto silně krátkozrakozrakých lidí je jakákoli operace rizikovější vůči sítnici. Vzhledem k věku se může jednat o odlučování zadní plochy sklivce od sítnice, které se díky absolvované operaci odstartovalo. Samozřejmě by bylo nutné osobní vyšetření, ale s největší pravděpodobností se stav uklidní. Hlavně dodržujte pokyny ošetřujícího lékaře provádějte samoscreening oka pro případné odchlípnutí sítnice (zakrýt jedno oko a hlídat si velikost zorného pole.
V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Zlata56  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 7 odpovědí
Dobrý den,

jsem 14 dnů po operaci šedého zákalu na obou očích. Levé je v pohodě, ale na pravém oku se opravdu odstartovala ablace sklivce a to se všemi doprovodnými znaky, tj. padající saze, bublinky, záblesky, paprsky při zhasnutí světla, sítnice zatím leží. Ale co je pro mně nepřekonatelný problém - mohutný zákalek, kerý se nově vytvořil a při každém pohybu oka zamlží vidění a odpočinu si jen , když se dívám upřeně do jednoho místa.Zákalků mám vzhledem k vysoké myopii , cca -10, celý život velmi mnoho a i značných rozměrů, ale se všemi jsem se naučila žít, ale tento je všudepřítomný a absolutně nemohu ani řídit auto a ani jít do práce, přišla bych o rozum.
Prý existuje v Pardubicích YAG laser na rozstřelování zákalků, jde mi jen o tento jeden. Na vitrektomii se bojím jít.

Děkuji za odpověď.

Zlata

Reakce na Zlata56

prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní,
děkuji za dotaz. Zákaly ve sklivci jsou běžná věc a při vyšší myopii jsou velmi časté. YAG laser je na většině pracovišť v republice, které se zabývají operacemi šedého zákalu. Jeho použití k rozptýlení zákalů ve sklivci je možné, ale je hodně riskantní, zvláště při krátkozrakosti a aplikaci poblíž sítnice, kdy je výrazné nebezpečí odchlípení sítnice. Poraďte se prosím na vitreoretinálním pracovišti, jaký postup, pokud nějaký, by byl pro Vás vhodný.
S pozdravem
Alena55  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Je mi 55let a jsem dva měsíce po operaci katarakty kde mi byly implantovány multifokální čočky.Oči mě stále pálí,můj lékař říká že je to suchým okem,ale nejhorší jsou světelné efekty,které mi v průběhu dne plavou přes obě oči a ztratí se do periferie a většinou souběžně v obou.Začínám mít z toho nervové problémy a taky mi bylo řečeno,že na dálku mi zůstanou brýle,protože jsem řidička a vidím rozmazaně do dálky.S brýlema se už pomalu smiřuju,ale ta světla v očích mě ničí.
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní,
obtíže se suchým okem jsou relativně časné, je dobře užívat umělé slzy a omega3 potravinové doplňky. Po úpravě slzného filmu se většinou obtíže zmírní. Také si postupně člověk zvyká, trvá to i více jak 6 měsíců. Pokud však obtíže s vedlejšími fenomeny nejsou snesitelné ani po této době, je někdy nutné čočky multifokální vyjmout a vložit čočky s jedním ohniskem. Malou korekci do dálky lze většinou upravit pomocí laseru tak, aby člověk brýle nemusel nosit. Vše Vám jistě na pracovišti, kde jste byla operována vysvětlí.
S pozdravem

Reakce na prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO

Alena55  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Děkuji pane profesore za odpověď.Byla jsem operovaná v okresní nemocnici a tam mi skoro nic neřekli.Konkrétně když jsem uvedla,že mi proplouvají v očích světelné (koule)a vždy mě při tom sevře pocit úzkosti mi poradila lékařka Lexaurin,vůbec nic proč to je a co to je.Proto oslovuji internetovou diskusi,abych se něco dozvěděla.Když člověk zjistí,že v něčem není sám a že bude lépe,povzbudí to.S pozdravem Alena.

Reakce na Alena55

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
ono pálení bude opravdu suché oko. U predisponovaných jedinců může vlivem operace dojít k většímu narušení slzného filmu a to je pak vnímáno jako ono pálení, eventuelně pocit písku atd. Kapte umělé slzy v pravidelném intervalu a mělo být v delším časovém období dojít ke zlepšení. Ony světelné koule budou pavděpodobně sklivcové zákalky. Vypadají jako průhledné koule, které si plují různými směry a když se na ně pokusíte zaměřit, tak zmizí. K jejich odstranění
se jako první možnost používají kapky jodidu draselného. Ty jsou ale málo účinné. Další možností je rozrušení pomocí laseru, jeho úspěšnost je ovlivněna typem a velikostí zákalku. Poslední možností je odstranění zákalků se sklivcem operativně.
Jestliže ony světelné koule se jakoby rozsvítí a hned zmizí a pak se zase ukáží jinde, tak se bude pravděpodobně jednat o oční migrénu. Léčbou na tu je klid a napřemáhání očí. Nejsem si jist, zda je Lexaurin pro Vás vhodnou volbou.
Myslím, že Vaše problémy by spíše řešilo zjištění, o co se přesně jedná a následné odstranění příčiny, než trvalá medikace.

s pozdravem MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Mirka  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, jsem týden po operaci šedého zákalu a již od druhého dne, se mi stává, že při jakémkoliv umělém osvětlení, vidím v oku třpytky, záblesky, buď celé kruhy, nebo jen půlkruhy. Je to jako bych koukala přes nějaký střípek skla a do oka mi šly z něj kruhové záblesky, kaleidoskop. Pokud koukám přímo rovně do světla, je to lepší, ale jakmile mi jde do oka světlo z jiného úhlu, vidím pravděpodobně okraj čočky?
Jinak nevidím na blízko, je to jako bych na zdravém oku měla třeba brýle s dvěmi dioptriemi a vidím na oko celkově výrazně tmavěji než na oko neoperované. Víc mě ale trápí ty záblesky a točíčí se kruhy v oku.
Je šance že se i toto upraví?
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den pane Blažek,
nepravidelný astigmatismus je většinou důsledkem nějakého onemocnění rohovky, popřípadě úrazu. Korekce brýlemi je u nepravidelného ast. velmi složitá. Lepších výsledků se dosahuje s kontaktní čočkou. Ta díky vytvoření slzné čočky, mezi povrchem rohovky a zadní plochou čočky, lépe koriguje iregularitu rohovky. Důležité pro Vaší profesi je hodnota vidění. Pokud splněňujete podmínky dané zákonem, pak není problém.
V případě, že se jedná o důsledek zánětu rohovky nebo úrazu, pak je stav většinou trvalý a nemá tendence k progresi. A tak by neměl být problém ani v budoucnu. Pokud Váš lékař diagnostikoval onemocnění keratokonus, pak by bylo vhodné se z dlouhodobého hlediska poohlédnout po jiném zaměstnání. Toto onemocnění se s časem zhoršuje a může vést až k transplantaci rohovky. Zatím nedělejte žádné ukvapené rozhodnotí, doporučuji Vám absolvovat vyšetření pentacamem (zmapování povrchu rohovky) na základě jehož výsledků je možné stanovit přesnější prognózu.

s pozdravem MUDr. Vladimír Korda, PH.D.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
bylo by dobré vědět jaká čočka Vám byla implantována. Pokud se jednalo o
multifokální čočku, pak je možné půlkruhy vnímat. V naprosté většině případů si na ně mozek po určité době zvykne a přestane si jich všímat.
V případě kruhových záblesků může jít jen o sklivcové zákalky (připomínají plovoucí průhledné obrazce, na které když se pokusíte zaměřit tak zmizí). Nebo pokud jsou to skutečně záblesky (jako když blikne žárovička), tak pak doporučuji oftalmologické vyšetření. Takové záblesky mohou signalizovat problém na sítnici.
K vysvětlení tmavějšího vidění by bylo nutné vyšetření. Může se jednat o zbytkovou refrakční vadu, počínající onemocnění sítnice, atd. Zda se stav upraví samovolně, záleží na přesné diagnóze, kterou nejde na dálku stanovit.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
MUDr. Lenka Ottová  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Šumperk
  • 42 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,
děkuji za dotaz.Nepíšete, jakou čočku máte v oku implantovanou .Je-li to čočka multifokální,může takové optické efekty dělat a je třeba delší čas, i několk měsíců,než se váš mozek na situaci adaptuje.V tomto případě je také nanejvýš vhodné v krátkéím, čase operovat i druhé oko,aby adaptace byla co nejrychlejší.Máte-li v oku monofokální čočku,. bude třeba oční vyšetření, je-li vše v pořádku.
MUDr.Kateřina Šinclová
Oční klinika NeoVize Praha  |  Premium member  |  Praha
  • 18 odpovědí
  • 4 Likes
Vážená paní,
stabilita zrakové ostrosti po operaci šedého zákalu trvá několit týdnů. Během prvních dnů může přetrvávat pooprační otok rohovky. Buďte trpělivá a vyčkejte vysazení poopračních kapek.
S pozdravem
Zlata56  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 7 odpovědí
Dobrý den,
jsem tři týdny po operaci šedého zákalu na pravém oku s komplikací. Při operaci byla nastartována ablace sklivce, při které došlo k trhlině na sítnici a objevením se dalšího mohutného mléčně zbarveného sklivcového zákalku, který mi znemožňuje řádné vidění. Jsem naprosto vyčerpaná se stálého odhánění ze zorného pole./jsem krátkozraká cca 10 d. a na zákalky jsem celý život zvyklá, ale tento nemohu snést/.Sítnice byla olaserována,vpravo nahoře vidím černý flek/ jen doufám, že to je slepé místo po laseru/, oko stále pne, objevují se blesky a asi 6 nových výrazných černých sazí/ty původní po operaci přes celé oko se již vstřebaly/. Po kontrole a ultrazvuku prý zatím sítnice leží, ale ten neustálý strach a boj se zamlžením mi nedovoluje normálně fungovat.

Mohu doufat ve zlepšení komfortu vidění?

Obávám se operace pro odstranění byť značně obtížného zákalku, aby nebylo ještě hůř.
Děkuji
Zlata
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
určitě je možné ještě nějakou dobu vyčkat, zda se rušivé zákalky neusadí mimo zorné pole. Tyto Vaše problémy mají své chirurgické řešení - odstranění celého sklivce i se zmíněnými zákalky. K takové operaci je třeba se rozhodnout velmi opatrně a na základě podrobného očního vyšetření, může být spojena se závažnými komplikacemi.
S pozdravem
Pavla  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den,
jsem po operaci šedého zákalu obou očí. Začátkem října se mi v jednom oku objevila plovoucí kolečka a černé saze. Byla jsem na vyšetření, nic nebylo změněno.Za 3 týdny se vše uklidnilo na minimální puntíky.
Teď před 4 dny se mi objevily v tom samém oku hodně rušící černé zamotané nítě a síť puntíků, občas blesk. Protože jsem v cizině, byla jsem v privátní klinice na vyšetření. Lékař řekl, že s operací to nemá nic společného,ta je provedená správně,prý jsem prodělala slabý infarkt a prasklá cévka v oku jsou ty čmouhy. Mám to buď od diabet. nebo vysoký tlak. Tlak mám kolísavý, měřím si denně, beru "Lorista" a "Indap", je v pořádku. Cukrovku nemám. Měla bych jít k nějakému odborníkovi? Jak bych měla opakovanému stavu předcházet? Děkuji Pavla

Reakce na Pavla

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, základní léčbou je správná kompenzace krevního tlaku. tzn. správná hodnota i stálost. Jestliže krevní tlak výrazně kolísá, pak by bylo dobré ve spolupráci praktického lékaře a kardiologa zjistit proč to tak je. Vzhledem k tomu, že sítnice je jediným místem v celém těle, kde lze pouhým okem, bez složitějších vyšetření, pozorovat stav krevního řečiště v těle, lze podle jejího obrazu posuzovat celkový vývoj onemocnění. Vlivem vysokého tlaku totiž dochází ke změnám průsvitu cév a ty pak mohou praskat - v oku jsou náchylnější. Prevencí je nekouřit (urychluje to změny cév), nepřehánět to s alkoholem a správná živospráva doplněná o kondiční cvičení - zkrátka udělat vše pro kompenzaci krevního tlaku. Poslední studie doporučují užívat vitamínové preparáty obsahující antioxidační vitaminy (vitamin E a C) a dále selen, zinek a beta-karoten.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.
Mudr. Vladimír Korda Ph.D.
Oční klinika OFTEX
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,

situace ohledně zákalků se ještě může měnit. Rozhodně zatím vyčkejte -ještě alespoň tři týdny. Zatím ještě přetrvává vstřebání krve po vzniku trhliny a váš stav se může i výrazně zlepšit. Pokud by nově vzniklých sazí ovšem přibývalo, tak opět vyhledejte lékaře.V příadě, že bude i po ustálení vidění nadále velmi rušeno zákalkem/ky, pak je na místě uvažovat o operaci PPV k odstranění celého sklivce i se zákalkama. Vzhledem k historii sítnice je však na místě zvýšená opatrnost.
s pozdravem MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Zlata56  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 7 odpovědí
Dobrý den,
ještě bych se ráda zeptala. Nyní jsem čtyři týdny po operaci šedého zákalu s komplikací na pravém oku-nastartována ablace sklivce s výskytem velkého sklivcového zákalku a díry v sítnici. Ta byla před 14 dny ošetřena laserem. Vzhledem k tomu, že stále ještě přetrvává každodenní výskyt menšího množství tzv. sazí, záblesků, světélkování pod obočím a vnímání tmavého fleku se zvlněným okrajem rovněž pod obočím jsem byla vyšetřena u spec.lékaře na sklivec a sítnici a bylo mi sděleno, že sítnice leží. Je možné vnímat tmavé místo/hl. ve tmě/ po ošetření sítnice laserem? Mám vážné obavy, že není vše v pořádku. Pomohlo by ke stanovení skutečného stavu sítnice vyšetření OCT?

Děkuji moc za vaši odpověď.
Zlata

Reakce na Zlata56

Oční klinika NeoVize Praha  |  Premium member  |  Praha
  • 18 odpovědí
  • 4 Likes
Vážená paní,
výskyt sazí a zákalku slivce 1. týdny po laserovém ošetření trhliny na sítnici bývá běžný. Postupně by se měly tyto zákaly vstřebávat a přestat rušit v zorném poli. Pokud by dlouhodobě ovlivňovaly zrakokou ostrost je možné zvážit odstranění sklivce - PPV, které ovšem také není pro sítnici bez rizika.
Vyšetření OCT zobrazí a zhodnotí pouze centrání část sítnice - žlutou skvrnu. Ve Vašem případě nevidím vyšší přínos tohoto vyšetření.
S pozdravem
MUDr. Jana Mikšovská

Reakce na Zlata56

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
vnímání menšího počtu sazí je ještě stále v normě. Co se týče vnímání tmavého fleku. V případě, že ošetřená není někde hodně v kraji, a tedy zasahuje do zorného pole, tak můžete výpadek vnímat. V místě ošetření je totiž sítnice porušená. Zákalky tohoto typu by šlo řešit jedině operací PPV, ale vzhledem k již existující trhlině v sítnici, bych byl velmi opatrný. Vyšetření OCT by posoudilo pouze ke sledování ablace sklivce, ne oné trhliny.
V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


jz9  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den.je mi 65 let a jsem 3 týdny po operaci šedého zákalu,s okem sem po operaci neměl problém,vidím velmi dobře,ale nyní mi před okem poletují jakoby drobné saze,či černé drobounké tečky.Můj doktor mi včera řekl že oko je naprosto v pořádku a víc se nevyjádřil.Děkuji.Z.J.
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den, Váš lékař Vám mohl vysvětlit, že se jedná o tzv. sklivcové zákalky-věc neohrožující zrak, ale ze začátku obtěžující.Patrně se časem vytratí, mozek si tyto rušivé vjemy dokáže potlačit.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
jedná se tzv. sklivcové zákalky. Nacházely se v oku již před operací, ale přes zkalenou čočku jste je nevnímal. Jedná se o benigní záležitost a časem se mozek přizpůsobí a začne je vnímat méně.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
anonym  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den. Moje babička 22.2. 2012 prodělala operaci šedého zákalu. Druhé oko bylo operováno o týden později. I když je to již delší dobu má silné bolesti ( pocit písku v očích)a suché oči bez slz. Nemůže číst, sledovat tv, vadí jí i sebemenší světlo. Před operací neměla žádné potíže. Četla bez brýlí, pouze používala brýle ke sledování tv. Je tento stav normální, pokud ano jak dlouho může trvat? Babička užívá Varfarin. Kapky Flucon a gelová mast Vidisic vůbec nepomahají. Děkuji za odpověď.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
ve vyšším věku je doprovodný syndrom suchého oka poměrně častý. Úprava stavu je dlouhodobější. Doporučuji používat umělé slzy v kapkách i přes den (nejlépe nějaké bez konzervačních látek) a na noc pokračovat s Visidicem. Samozřejmě nadále i Flucon, dle pokynů ošetřujícího lékaře. Citlivost na světlo je normální, protože sítnice byla zvyklá na nízkou intenzitu světla (přes zkalenou čočku). Až se sítnice přizpůsobí, tak do 3 měsíců, zmizí ona fotofobie. Zatím doporučuju kvalitní sluneční brýle.


V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Handulis  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
tchýně (66 let) má po operaci šedého zákalu cca 6 měsíců,nechala si voperovat "zlatou čočku".Od operace trpí syndromem suchého oka,pocitem písku v očích,oči jsou zarudlé a napuchlé a levým okem vidí v koutku černou pavučinku.Oční lékařka jí předepsala kapky a mast.Užívá je,ale nepomáhají.U předchozích dotazů píšete,že by se to mělo upravit,že musí být trpělivá.Ale po půl roce je to těžké,když nevidí ani nepatrné zlepšení.Opravdu není jiná možnost jak jí pomoci,je z toho už psychicky špatná.
Děkuji za odpověď.
pipinka  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
dobrý den ráda bych se zeptala,mám podstoupit zákrok šedeho zákalu a je tam připsáno vysoké riziko amoce sítnice,bede operace znamenat riziko že neuvidím?p.doktorka mi poradila at si nenechám dělat obě oči najednou,že kdyby se to nepovedlo tak mi zůstane druhé oko abych uplně neoslepla.Poradíte mi prosím?zdena,49let,ostrava
Santal  |  návštěvník
  • 2 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, moje maminka podstoupila včera zákrok šedého zákalu již druhého oka. Dnes jí sundali obvaz z oka. Na to oko nevidí, resp. vidí jen bílou mlhu. Paní doktorka jí k tomu nic neřekla, jen ať si oko kape a maže a má přijít zase na kontrolu. Upraví se jí vidění, nebo je něco v nepořádku? Když jí před časem operovali první oko, druhý den po operaci viděla již téměř normálně, za krátký čas velmi dobře, proto je z tohoto stavu dost zmatená.
Moc Vám děkuji za odpověď. S.Č.
Premium Clinic s.r.o. - Oční centrum Teplice  |  Basic member  |  Teplice
  • 35 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,

u maminky se jedná s největší pravděpodobností o pooperační otok rohovky nebo nakrčení Descemetové membrány (striata). V průběhu týdne by se mělo vidění vylepšit, v případe pooperačního otoku doporučujeme kapat do oka 40% glukozu, která urychlí hojeni.

S pozdravem

MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D., FEBO
MUDr. Michal Ziegler  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Vsetín
  • 1 odpovědí
Vážená paní!
stabilisace vidění po operaci šedého zákalu trvá minimálně 2 měsíce.
Do té doby je zrakový diskomfort možný.
Samozřejmě že musí lékař vyloučit i nastupující pooperační komplikace.
sdělte své pocity ošetřujícímu očnímu lékaři a nechte si udělat po
operaci vyšetření na OCT kde se eventuální sítnicová komplikace objeví.
Jde o placenou službu v ceně 300-500 Kč za oko.Jinak je dúležité ssi uvědomit,že je nutné se učit dívat přes novou optiku a každý pacient
má jinak nastavený grafický modul v mozku kde se informace z oka s
implantovanou čočkou zpracovávají.Tato činnost je striktně individuální
proto něteří vidí dobře ihned jiní s musí chvíli počkat ale konečný výsledek je do 6 měsíců shodný.
zdravím dr.Ziegler
Alena  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den.
Babička má již po operaci šedého zákalu 14dní na jednom oku a týden na druhém. Když je nyní v rekonvalescenci, tak musí nosit tmavé brýle i na televizi? Popřípadě jak dlouhou dobu po zákroku?
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
sluneční brýle mají za úkol tlumit intenzitu světla pronikajícího do oka. Po operaci je čočka zcela čirá a babičina sítnice na to není zatím zvyklá a tak je možná světloplachost.
Jestli tedy nemá problémy s oslněním apd, tak je nemusí nosit vůbec.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Prim. MUDr. Martin Fučík  |  Premium member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 6 odpovědí
Myslim, ze bryle se musi nosit pouze v situaci , kdy je oko svetloplache, jinak tmave bryle maji spise jen psychologicky efekt a funkci mechanicke ochrany. s pozdravem prim. MUDr. M.Fucik, Gemini Pruhonice
Josef  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den. Jsem po operaci šedého zákalu na pravém oku (8.4.). Vidím krásně čistě, ale mám neustále pocit jako by na pravé straně oka byla nějaká clona. Něco jako pramínek vlasů před koutkem oka. Pokud otočím hlavu doleva a zavřu levé oko tak to zmizí, ale způsobem že vidím pohyb jako by tá clona zajela do oka. Po otevření oka se to opět vrací. Tento pocit pohybu v koutku oka mám i při sledování televize. Chci se zeptat zda tento stav odezní a nebo se jedná o nějakou vadu oka o které jsem nevěděl? Děkuji a přeji krásný den Josef
Premium Clinic s.r.o. - Oční centrum Teplice  |  Basic member  |  Teplice
  • 35 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,

s vysokou pravděpodobností se bude jednat o sklivcové zákaly, které plavou za čočkou. Jedná se o normální nález, podle toho kde zákal zaplave tak ho pacient pozoruje.

S pozdravem

MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D., FEBO
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
s velkou pravděpodobností se bude jednat jen o neškodné sklivcové zákalky. V oku byly ještě před operací, ale přes zkalenou čočku jste je nevnímal. Určitě docházíte na pravidelné pooperační kontroly, tak se o tom lékaři příště zmiňte, aby jste si vše podrobněji vysvětlili.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Josef  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
Děkuji za odpovědi a opravdu se jedná o sklivcové zákalky(pan doktor potvrdil že jsou velké a musí hodně obtěžovat).Jenže se dostavil vysoký oční tlak. Byl jsem informován že je to způsobeno velkým množstvím uvolněného pigmentu(snad to píšu dobře). Na oko jsem po operaci viděl perfektně čistě, dnes mám pocit zakalení.Na blízko vidím lépe než do dálky, přitom mám čočku na dálku. Utěšuji se krátkou pooperační dobou(11 dní). Snad to dopadne dobře. Ještě jednou Vám všem děkuji za odpověď.

Přeji krásný den a hodně úspěchů při Vaší nepostradatelné práci.
Josef
Jaroslava 654  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
dobrý den
je mi 53 let,jsem po operaci šedého zákalu, mám multifunkčí restorky. První oko v úterý, druhé ve středu min. týden. Týden jsem kapala flucon a oftaquix. Po následné kontrole bylo zjištěno, že vidím hůře na levé oko,mám tam zánět a proto už 5 dní kapu do levého cka co hodinu flukon a mám ho kapat až do vyprázdnění lahvičky. Takže denně 16 kapek do jednoho oka Není to příliš? Podle návodu se max. doporučuje 4 x denně 2 kapky po dobu 48-mi hodin. Na kontrolu mám jít až po využití obsahu lahvičky.
Děkuji za odpověď Jaroslava
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
pokud jsou patrné známky rozvíjející se infekce uvnitř oka, tak je nutné dávku zvýšit. Předepsané nožství není v takovém případě neobvyklé. Musíte si uvědomit, že příbalové letáky jsou psány pro obecnou aplikaci, ne pro konkrétní případ, navíc po operaci.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
suchomil  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
jsem po operaci šedého zákalu, zcela čerstvě (2 dny), zákrok prozatím pouze na levém oku, to druhé až později :o) Již druhý den po zákroku musím konstatovat že aplikace Torické čočky mě posunula o 20 let zpět. Do dálky vidím velice ostře, barevnost se o 50% zvýšila a pohled na svět je mnohem veselejší. Na blízko zůstávají brýle ale to mi nevadí. Jediná nepříjemnost kterou registruji je velmi nepříjemné motání hlavy, předpokládám že se to časem upraví ale momentálně je to velice nepříjemné.
Jan
Pavel  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den jsem po operaci šedého zakalu přez půl roku.platil jsem 29tis.za oko.od metrů vidím špatně na dálku.vidim rozmazané.muzete mi poradit co tet stim děkuji pavel

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí