Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Vidění po operaci katarakty - Léčba šedého zákalu (katarakty) - Diskuze

Vidění po operaci katarakty

Vidění po operaci katarakty

Lenyska  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den,
jsem 6 týdnů po operaci šedého zákalu levého oka.Je mi 46 roků, předtím jsem nenosila brýle, cukrovku nemám.Byla mi implantována monofokální čočka.
Po operaci mám jakoby kmitající obraz, na boku si vidím nějakou překážku - snad okraj čočky - nevím.Vadí mi světlo, v oku mi ,,bliká", bez slunečních brýlí téměř nevycházím, práce na PC je po chvíli nemožná.Vidění na dálku je ostré, na blízko se hodně zhoršilo.Přechod z dálky na blízko je velmi nepříjemný.Někdy mám v oku pocit plovoucího zakalení, které po chvilce zmizí.
Moje oční lékařka na kontrole nic neshledala a moje problémy nechápe.
Prosím o radu, zda mám ještě vydržet, jestli je to normální nebo mám vyhledat odbornější vyšetření. Moc děkuji za odpověď.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, takové obtíže se u mladých pacientů po výměně čočky objevit mohou. Ve vašem věku je ještě zornice pružná a relativně široká. A proto může docházet na čočce k lomům světla, a to obzvláště za zhoršených světelných podmínek. Časem se to usadí a chvění ustane. Mozek si musí na nové vidění zvyknout, a to chce čas. Citlivost na světlo je po operaci přirozená. Protože přes novou čirou čočku jde do oka větší množství světla, než na které byla sítnice zvyklá. Adaptace je většinou do měsíce, ale jsou i výjimky, kdy to může trvat až 3 měsíce. Při velkých subjektivních problémech se možné předepsat určité preparáty, které to zlepší (v případě zájmu mě kontaktujte na mailu a napíšu na čem se s ošetřujícím lékařem domluvit).
Co se týče kvality vidění do blízka, tak je to opět normální. Pravé oko má stále zachovalou velmi dobrou akomodaci, tedy schopnost oka zaostřit na blízké předměty). Ale s odstraněním vlastní čočky na levém oku byla akomodace znemožněna. Proto je třeba toto oko do blízka a i na PC korigovat brýlemi.
Plovoucí zakalení bude zřejmě jen benigní sklivcový zákalek, který byl v oku i před operací, ale přes zkalenou čočku jste ho nevnímala.

V případě jakýchkoli dotazů mně neváhejte kontaktovat.

MUDr. V. Korda
Oční klinika OFTEX

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí