Zvlnění rohovky po operaci

Zvlnění rohovky po operaci

Milan  |  návštěvník  |  Praha
Je mě 70 roků a jsem týden po operaci šedého zákalu a vidím podstatně hůř než před operací. Světlo (na př. od automobilu) se mě směrem nahoru a dolů paprskovitě rozbíhá do značné vzdálenosti, čím je dál, tím víc a to asi v úhlu 5 - 10 stupňů. Lékař na kontrole mě sdělil, že se jedná o zvlnění rohovky a dostal jsem dvoje kapky.
Prosím o informaci, jak k tomuto zvlnění rohovky došlo a jestli se to vyléčí a za jak asi dlouhou dobu.
Předem děkuji za odpověď.
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
jestli tomu dobře rozumím, tak by se mohlo jednat o pooperační astigmatismus-tzn., že tvar rohovky je oválný. Na to kapičky nepomůžou, ale každopádně je brzo ne to zhodnotit efekt operace, astigmatismus se dá s odstupem odstranit nářezem rohovky(LRI) nebo laserovou operací.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
může jednat o tzv. pooperační striatu. Ta vzniká v důsledku edému hlubších částí stromatu rohovky a projevuje se jako rýhy blízko Descemetovy membrány. Jedny z předepsaných kapek jsou zřejmě kortikoidy, které zlepšují hojení. Vidění se projasní již během několika dnů, ale rekonvalescence rohovky může trvat 3-4 týdny.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.,MBA
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí