Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Dioptrická hodnota čoček a laserová dokorekce - Šedý zákal - Diskuze

Dioptrická hodnota čoček a laserová dokorekce

Dioptrická hodnota čoček a laserová dokorekce

Kateřina  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
  • 1 Like
Rozhodla jsem se k odstranění brýlí na dálku. Brýle nablízko mi tolik nevadí. Při vyšetření mi však byla diagnostikována katarakta, která se musela nejdříve odstranit. Při operaci šedého zákalu mi byly voperovány čočky s hodnotami o cca 2 dioptrie nižšími než do té doby používané brýle. Za dva týdny jdu na další kontrolu a pak by mě měl čekat zákrok laserem na odstranění zbytkových dioptrií a celkem nízkého astigmatismu. Při poslední kontrole mi bylo sděleno, že mě možná čeká YAG LCT. Na jedno oko vidím po pěti týdnech s brýlemi do dálky cca +2D celkem dobře. Na druhém oku mi ale hodně vadí zdvojené a nejasné obrysy. Zjistila jsem, že tento úkaz mizí, pokud se dívám s hodně předkloněnou nebo zakloněnou hlavou.
Po čtení tohoto zajímavého webu mám tedy několik otázek.
1. Nedal se můj problém vyřešit lépe a rychleji implantací torických čoček s vyššími hodnotami?
2. Je možná reoperace čoček?
3. Nezhorší se po zákroku lasem projevy tzv.suchého oka?
4. Který typ laserové operace byste mi doporučili?
5. Co může být příčinou zdvojeného vidění (dva horizonty, dvojitá dělící čára, dva řádky textu nad sebou...) a jak se to dá odstanit?
6. Je zákrok YAG LCT nutný, když žádné zákalky nevnímám?

Omlouvám se za obšírnost dotazu, ale stručněji to nešlo. Za odpovědi přem moc děkuji.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
když Vám byla diagnostikována katarakta, tak Vám skutečně mohlo být nabídnuto komplexní řešení situace pomocí nitroočních čoček, a to klidně i tórickými (doporučují se pokud je hodnota cylindru nad 1 D). A v rámci výměny čočky se mohlo řešit i vidění do blízka pomocí nitroočních multifokálních čoček. Ovšem neviděl jsem Vás a tudíž nemohu říct, zda to pro Vás byla vhodná řešení. Samozřejmě přesnější kalkulace by byla nejvhodnější, ale např. u vysokých dioptrických vad či centrální lokalizaci šedého zákalu jsou dioptrické ústřely možné i přes veškerou snahu.
Reoperace je možná, ale jedná o trochu složitější zákrok než byla původní operace. Zhoršení již diagnostikovaného syndromu suchého oka jepo provedení dolaserování dioptrií poměrně pravděpodobné, protože je narušen povrch rohovky a opět Vás čeká aplikace antibiotik a kortikoidů. Momentálně nejšetrnější a nejpřesnější laserový zákrok je femtolasik. YAG laser se nepoužívá jen na odstranění sklivcových zákalků, ale také k rozrušení bílkovinných usazenin na zadním pouzdře čočky, které zhoršují vidění stejně jako šedý zákal. A právě i to může být příčina zdvojeného vidění. Ale stejně tak i zbytkový astigmatismus.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

Kateřina  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
  • 1 Like
Pane doktore, velice si vážím Vašeho přístupu k problémům pacientů a děkuji za odpověď na mé dotazy.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí