Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Katarakta v jednom oku a výběr čočky - Šedý zákal (katarakta) v otázkách a odpovědích - Diskuze

Katarakta v jednom oku a výběr čočky

Katarakta v jednom oku a výběr čočky

anonym  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Prosím,sdělte mně, zda je při kataraktě pouze jednoho oka možno užít do operovaného oka multifokální čočku Restor nebo trifokální Zeiss ? Bude pak při zaostřování dobře spolupracovat zdravé oko s operovaným ? Nebo je podmínkou voperovat ostřící čočku do obou očí ? Děkuji, Pavel R.
TANA oční klinika s.r.o.  |  Basic member  |  Olomouc
  • 22 odpovědí
Dobrý den!
Ideální je vložit multifokální čočku do obou očí, tak je vidění do blízka nejlepší. Operace pouze 1 oka je možná, do dálky nebude problém, do blízka to nefunguje ideálně.
Nejlépe bude objednat se na vyšetření.
S pozdravem
MUDr.Kateřina Špačková, odborná oční lékařka
Oční centrum Tana
Svetluska28  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

mám rozsáhlejší dotaz.

Na LO jsem kdysi prodělala glaukomové záchvaty, následně operaci sítnice a šedého zákalu a výsledek je - úplná slepota, nevidím na oko ani to málo co jsem viděla z důvodu nedonošenosti. Smířila jsem se s tím.
Ale v současné době mám kataraktu i u PO, chtěla bych umělou čočku s dioptriemi - mám 4,25, ale mám pocit, že se do toho klinice nechce, neb prý mám rozsah katarakty na hranici,kdy se začíná dělat a že ji ještě nepotřebuji ale já tím, že vidím pouze jedním okem mám vše rozmazané, nevidím titulky, vidím dvojitě, pc je pro mě hrob...............prostě chci to řešit, dokonce by mi ona operace měla být udělána v celkové anestízii z důvodu aby Vše bylo OK, což jen vítám neb jsem velký srab - už jsem si užila dost a bojím se.
Prosím o odpověď, zda je postup kliniky psrávný a nebo mám jít jinam. Ještě jdu na vyšetření sítnice..............
Děkuji za odpověď.

Světlana
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
pokud už se přistoupí k operaci, tak redukovat dioptrie není těžké, zkrátka se to zohlední při výpočtu nitrooční čočky. Ošetřující lékař váhá spíše s provedením operace samotné. Na Vašem místě bych si vybral jiné pracoviště a nechal se vyšetřit s návrhem řešení. Bez znalosti stavu sítnice, hloubky přední komory (vzhledem k anamnéze druhého oka) atd. by doporučení přes internet nebylo zodpovědné.
Vzhledem k tomu, že máte jen jedno oko, tak bude na místě implantace pouze monofokální čočky. U multifokální či trifokální nebudete mít jistotu, že se mozek dokáže adaptovat a používat ji i na blízko.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí