Ječné zrno

Autor:

Neboli také hordeolum (z latinského hordeum = ječmen), vzniká ucpáním a zánětem Zeissovy nebo Mollovy žlázky v místě řasového folikulu na okraji víčka.

Setkáme se s ním jak u dětí tak i dospělých. Často postihuje jedince trpící kožním onemocněním- jako je seborhoická dermatitida, acne rosacea neboli růžovka, také osoby s poruchou imunity, cukrovkou apod. Může postihnout i namáhané oči, kde není korigovaná oční vada.

oko 1248852979a

Při ucpání vývodů mazových žlázek může dojít k pomnožení bakterií pronikajících z okolní kůže a nahromadění hnisu.  Projevuje se jako bolestivá bulka nebo v začátku někdy jako zduření se zarudnutím horního nebo dolního víčka, pocitem cizího tělíska v oku.

Velmi časté onemocnění víček.

Faktem je, že většinou ječné zrno nevyžaduje žádnou terapii, ani návštěvu očního lékaře. Samo v naprosté většině případů po několika dnech praská, dochází k uvolnění hnisu a rychlému zhojení. Proces je možné urychlit přikládáním teplých obkladů. Pokud však zánět přetrvává déle než týden, popřípadě se rozšiřuje, přidá se horečka, je nutné vyhledat lékaře.

Aktualizováno: 4.6.2015

Související zákroky