Trachom

Autor:

Jedná se o zánět rohovky a spojivky. Pokud není léčen, přechází do chronicity a může vést k jizvení a v některých případech až ke slepotě. Původcem je Chlamydia Trachomatis.

Toto onemocnění je nejčastější příčinou slepoty na světě, součastně je dle WHO postiženo zhruba kolem 500 milionů lidí. Na štěstí Evropa nepatří k zemím, kde by tato nemoc byla nějak významně rozšířená, i když migrace a turistika přináší s sebou jisté riziko. Naopak v endemických oblastech rozvojových zemí Afriky, Asie, Jižní Ameriky se špatnou úrovní hygieny, nedostatkem nebo znečištěním vody se s ní setkáme již docela často.

Přenáší se z člověka na člověka, postižené mohou být jak děti tak dospělí, kontaktem se sekrety nemocného (typicky špinavýma rukama do očí), nepřímo prádlem nebo prostřednictvím hmyzu (mouchy).

Průběh lze rozdělit do 5 stádií dle klasifikace WHO. Často začíná od útlého dětství hlenohnisavým zánětem spojivky, k jizevnatým změnám, deformaci postavení víček a poškození rohovky dochází až po opakovaných infekcích kolem 30-40. roku.

Diagnosa je stanovena dle klinického nálezu, potvrzena cytologickým a imunohistochemickým vyšetřením (PCR).

Terapie spočívá v lokální i celkové léčbě antibiotiky, aplikací umělých slz a je-li potřeba i plastické operaci víček.

Prevence spočívá v důsledném dodržování hygieny.

Aktualizováno: 4.6.2015