Václav Klaus operován ve Zlíně

Autor: GEMINI oční klinika a.s.

Prezident České republiky Václav Klaus přijel k primáři Stodůlkovi 7. února 2012 na operaci šedého zákalu. Jako jeden z prvních pacientů v Evropě byl operován femtosekundovým laserem VICTUS, který umožňuje operovat šedý zákal přesněji a šetrněji než bylo dosud obvyklé klasickou ultrazvukovou metodou. Po úspěšné operaci odcestoval pan prezident zpět do Prahy.

První laserová operace šedého zákalu v České republice laserem VICTUS

Václav Klaus1

Primář MUDr. Pavel Stodůlka provedl v úterý dne 7. února 2012 na oční klinice Gemini ve Zlíně novou převratnou operaci šedého zákalu. Tuto operaci bude oční klinika MUDr. Stodůlky provádět jako první klinika v České republice a na novém femtosekundovém laseru VICTUS jako první v Evropě.
První pacientkou, která byla operovaná novým laserem, byla pacientka, která již před osmnácti lety podstoupila u pana primáře Stodůlky laserovou korekci metodou LASIK. Shodou okolností byla tato paní první pacientkou v České republice, která byla tehdy novou laserovou metodou LASIK operována (trpěla vysokou krátkozrakostí). V úterý 7. února podstoupila operaci šedého zákalu a opět je tak první pacientkou, tentokrát v Evropě, které byl šedý zákal operován laserem VICTUS.
Nová operace šedého zákalu femtosekundovým laserem je šetrnější, bezpečnější a podstatně preciznější. Jde o předstupeň robotizace na poli očních operací a v malém prostoru oka je tato operace velkým krokem kupředu ve vývoji nových metod a technologií pro oční medicínu.
Operace šedého zákalu je nejčastější oční operace. Zároveň je to vůbec nejčastější operační zákrok současné medicíny. V České republice jich ročně oční chirurgové provedou více než 70 000. Tento zákrok je hrazen ze zákonného zdravotního pojištění. Je však otázkou, jak se k proplácení při využití nových metod při operaci šedého zákalu, postaví zdravotní pojišťovny.

operace sedeho zakalu1

Nový femtosekundový laser Crystal Line

Od konce roku 2011 používáme v Gemini nový švýcarský femtosekundový laser Crystal Line od firmy Ziemer. Jedná se o nejrychlejší a nejjemnější laser na operace očních vad v současnosti vyráběný. Díky precizní laserové technice má zrak nejvyšší možnou kvalitu. Zlepšení vidění po laserové operaci laserem Crystal Line je velmi rychlé a často již za několik hodin po zákroku pacienti vidí výborně. Gemini oční klinika je jediné pracoviště v ČR, které laser Crystal Line pro operace očních vad provozuje. Při moderní laserové operaci se na každém oku použijí v průběhu zákroku 2 lasery. Nejdříve je femtosekundovým laserem Crystal Line vytvořena tenká vrstvička, která zajišťuje pooperační bezbolestnost a průhlednost oka. Ve druhé části operace dalším laserem je upravena optika oka tak, aby bylo vidění co nejkvalitnější. Na klinice Gemini používáme tzv. 6D laser, který po celou dobu operace kompenzuje mikropohyby oka. Gemini oční klinika je jediné pracoviště v ČR, které má k dispozici 6D laser na operace očních vad. Použití dvou špičkových laserů Crystal Line a 6D tak zajišťuje nejlepší možnou kvalitu vidění po laserové operaci.

operace sedeho zakalu2

Aktualizováno: 12.11.2013

Autor
GEMINI oční klinika a.s.
Doktor ve Vašem okolí