Operace šedého zákalu laserem

Laserová operace šedého zákalu (katarakty) je nejmodernější maximálně přesná metoda odstranění šedého zákalu. Je přizpůsobená každému oku přímo na míru, což vede k významnému snížení komplikací oproti běžným chirurgickým postupům léčby katarakty.

Při této operaci je skalpel nahrazen precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Tím metoda vylučuje chyby způsobené ručním vytvářením řezů pomocí skalpelu, nůžek a jehel. Minimalizují se tak rizika jako je porušení pouzdra čočky při vytváření tzv. capsulorhexe (tj. kruhové otevření pouzdra čočky). Pokud totiž k takovému porušení dojde, nelze do pouzdra implantovat umělou nitrooční čočku. Oproti skalpelu laser vytvoří toto kruhové otevření zcela dokonale kulaté a centrované.To umožní přesně umístit nitrooční čočky v oku, což je nezbytné pro dlouhodobě ostré vidění, především u multifokálních čoček. Výzkumy prokázaly, že laser je 10x přesnější než člověk.

Laser však je důležitý nejen při vlastním řezu, využívá se také k rozmělnění lidské čočky, vytvoření operačních vstupů v rohovce a dokonce i k delikátním rohovkovým nářezům, které odstraňují astigmatismus. Po provedení těchto kroků laserem chirurg následně odsaje z oka zbytky čočky a implantuje umělou nitrooční čočku. Tím je celá operace dokončená, protože operační rány vytvořené laserem jsou dvojitě lomené a samotěsnící. Není tak třeba žádného šití.

V současné době v České republice je šedý zákal operován femtolasery LenSx a VICTUS.

O laseru LenSx

Laser LenSx byl jako první femtosekundový laser schválen americkým FDA  (Food and Drug Administration) pro operaci katarakty a získal i evropský certifikát CE. Jedná se o sofistikované počítačově řízené zařízení. LenSx na začátku operace pomocí integrovaného očního tomografu OCT proměří všechny vnitřní struktury oka. Poté chirurg nastaví požadované velikosti řezů, centraci capsulorhexe a způsobu rozmělnění zkalené čočky. Poté, co chirurg schválí nastavení a LenSx ověření, že toto nastavení je bezpečné, započne plně robotická laserová operace. Laser sám provede veškeré úkony a na závěr ohlásí chirurgovi ukončení operace.

Přednosti operace šedého zákalu pomocí laseru LenSx

  • Bez skalpelu
  • Bezpečnost a komfort pacienta
  • Dokonalá přesnost
  • Na míru každému oku
  • Rychlejší návrat vidění
  • Korekce astigmatismu
  • Dokonalý pro prémiové nitrooční čočky
  • Roboticky řízená operace

Aktualizováno: 22.10.2014

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Operace šedého zákalu laserem - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Související zákroky

Operace šedého zákalu laserem

97% spokojeno. 143 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí