Operace šedého zákalu laserem

Laserová operace šedého zákalu (katarakty) je nejmodernější maximálně přesná metoda odstranění šedého zákalu. Je přizpůsobená každému oku přímo na míru, což vede k významnému snížení komplikací oproti běžným chirurgickým postupům léčby katarakty.

Při této operaci je skalpel nahrazen precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Tím metoda vylučuje chyby způsobené ručním vytvářením řezů pomocí skalpelu, nůžek a jehel. Minimalizují se tak rizika jako je porušení pouzdra čočky při vytváření tzv. capsulorhexe (tj. kruhové otevření pouzdra čočky). Pokud totiž k takovému porušení dojde, nelze do pouzdra implantovat umělou nitrooční čočku. Oproti skalpelu laser vytvoří toto kruhové otevření zcela dokonale kulaté a centrované.To umožní přesně umístit nitrooční čočky v oku, což je nezbytné pro dlouhodobě ostré vidění, především u multifokálních čoček. Výzkumy prokázaly, že laser je 10x přesnější než člověk.

Laser však je důležitý nejen při vlastním řezu, využívá se také k rozmělnění lidské čočky, vytvoření operačních vstupů v rohovce a dokonce i k delikátním rohovkovým nářezům, které odstraňují astigmatismus. Po provedení těchto kroků laserem chirurg následně odsaje z oka zbytky čočky a implantuje umělou nitrooční čočku. Tím je celá operace dokončená, protože operační rány vytvořené laserem jsou dvojitě lomené a samotěsnící. Není tak třeba žádného šití.

V současné době v České republice je šedý zákal operován femtolasery LenSx a VICTUS.

O laseru LenSx

Laser LenSx byl jako první femtosekundový laser schválen americkým FDA  (Food and Drug Administration) pro operaci katarakty a získal i evropský certifikát CE. Jedná se o sofistikované počítačově řízené zařízení. LenSx na začátku operace pomocí integrovaného očního tomografu OCT proměří všechny vnitřní struktury oka. Poté chirurg nastaví požadované velikosti řezů, centraci capsulorhexe a způsobu rozmělnění zkalené čočky. Poté, co chirurg schválí nastavení a LenSx ověření, že toto nastavení je bezpečné, započne plně robotická laserová operace. Laser sám provede veškeré úkony a na závěr ohlásí chirurgovi ukončení operace.

Přednosti operace šedého zákalu pomocí laseru LenSx

  • Bez skalpelu
  • Bezpečnost a komfort pacienta
  • Dokonalá přesnost
  • Na míru každému oku
  • Rychlejší návrat vidění
  • Korekce astigmatismu
  • Dokonalý pro prémiové nitrooční čočky
  • Roboticky řízená operace

Aktualizováno: 22.10.2014

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Operace šedého zákalu laserem - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Operace šedého zákalu laserem - Ceny

Ceny od 14 998 Kč
obvykle do 43 998 Kč
prim. MUDr. Lucie Valešová
Ceny od 14 998 Kč
obvykle do 43 998 Kč
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.
Ceny od 15 000 Kč
Oční centrum Praha, a.s.
Ceny od 14 998 Kč
obvykle do 43 998 Kč
MUDr. Jana Mikšovská
Ceny od 15 000 Kč
MUDr. Dana Černohubá

Související zákroky

Operace šedého zákalu laserem

98% spokojeno. 86 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí