Zájem o laserovou operaci šedého zákalu vzrostl trojnásobně

Projevem stárnutí v oblasti očí je vznik katarakty neboli šedého zákalu. Jedná se o nejčastěji prováděný chirurgický zákrok u pacientů starších 60 let. Při šedém zákalu dochází ke zkalení oční čočky, které brání průchodu světla na sítnici. Jediným řešením je bezbolestná operace, během které oční chirurg vymění zkalenou oční čočku za umělou. V České republice se provádí 120 000 operací šedého zákalu ročně. Jedná se o nejčastěji prováděný chirurgický zákrok.

Pacienti si mohou vybrat, zda operační řez udělá chirurg manuálně nebo femtosekundový laser LenSx (Více o laseru na www.duovize.cz). "Laser LenSx je desetkrát přesnější než člověk, bezbolestný a šetrný," vyjmenovává přednosti tohoto zařízení primářka Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová.

Laser LenSx je naprosto přesný

"Operace šedého zákalu laserem LenSx probíhá s naprostou přesností, bezbolestně a bez použití skalpelu a dalších ostrých nástrojů. Pacient stráví na sále zhruba 20 minut. V první fázi se svěří do péče laseru a v druhé do rukou očního mikrochirurga, který operaci dokončí pod mikroskopem," doplňuje Valešová.

sedy zakal laser LenSx

Doba, po kterou lékař operuje uvnitř oka, se díky použití laseru zkrátí o třetinu. Zákrok je tak rychlejší, šetrnější a bezpečnější. Laser LenSx odoperoval v pražské DuoVizi a sesterské NeoVízii už 2500 očí, zájem o tento typ zákroku vzrostl v DuoVizi od roku 2012 trojnásobně. "Každý náš třetí pacient se šedým zákalem chce být operovaný laserem LenSx," uvádí oční mikrochirurg Oční kliniky DuoVize MUDr. Lubomír Továrek.

Se šedým zákalem se dají odstranit i dioptrie

Pro řadu pacientů je operace šedého zákalu zároveň příležitostí zbavit se dioptrické vady, jako je krátkozrakost, dalekozrakost i presbyopie, případně astigmatismus.

DuoVize v Praze začala tento laser používat před čtyřmi roky jako vůbec první klinika v České republice. Celosvětově tak patří mezi prvních 50 center, které tímto laserem odstraňují šedý zákal a také vetchozrakost výměnou čiré čočky (metoda PRELEX, podrobný popis metody najdete ZDE >> ). Pacienty jsou u této metody lidé nejčastěji ve věku přes čtyřicet, kteří špatně zaostřují na blízko a potřebují brýle na čtení. Tyto obtíže, označované jako presbyopie nebo vetchozrakost, PRELEX odstraní během několika minut.

Publikováno: 18.8.2016

Doktor ve Vašem okolí