Brýlová korekce dioptrických vad u dětí

Autor:

K nejčastějším zrakovým vadám u dětí, které jsou řešení brýlovou korekcí patří:

ocni 1207167576a

Astigmatismus

Popis problému

Astigmatismus je cylindrická oční vada, která je způsobena nepravidelným zakřivením rohovky, někdy i zakřivením oční čočky.

Zdravé oko má rohovku jako kulatý míč, kdežto oko s astigmatismem ji má ve tvaru míče na ragby. Toto nepravidelné zakřivení pak způsobuje, že se světelné paprsky v místech s větším či menším zakřivením lomí různě a na sítnici se nesetkávají tak, jak by měly.

Co astigmatismus způsobuje

Astigmatismus způsobuje zhoršené vidění, které může být rozostřené
i různě zdeformované, a ovlivňuje i prostorové vnímání. Také přispívá ke špatnému rozlišování některých znaků - lidé trpící astigmatismem často zaměňují 3 za 8, P za F nebo K za X.

V souvislosti s astigmatismem se u dítěte mohou objevit bolesti hlavy, únava očí, přivírání víček při pohledu do dálky nebo zkreslené či zamlžené vidění při pohledu na blízko i do dálky.

Koho nejčastěji postihuje a proč

Vada bývá zpravidla vrozená, ke změnám na rohovce může ale dojít také vlivem zánětů a úrazů očí, příčinou mohou být i onemocnění rohovky, operace či alergie.

Možná kombinace

Astigmatismus se velmi často se vyskytuje současně s dalekozrakostí nebo krátkozrakostí a také se může podílet na vzniku tupozrakosti.

Léčba

Astigmatismus se koriguje brýlemi, které vyrovnávají nepravidelnost rohovky oka. U starších dětí lze astigmatismus korigovat i kontaktními čočkami.

Doporučení

Astigmatismus je vrozená oční vada, která není vidět a dá se zjistit jen při očním vyšetření. Proto je důležité dbát na prevenci a nechat dítěti vyšetřit zrak dětským očním lékařem.

Krátkozrakost

Popis problému

Krátkozrakost neboli “myopie” je refrakční oční vada, při které dítě vidí špatně do dálky.

Příčinou krátkozrakosti je tzv. dlouhé oko, které způsobuje, že se světelné paprsky spojí již před sítnicí a na sítnici pak vzniká neostrý obraz. Krátkozrakost u dětí však může být způsobena také větší optickou mohutností čočky a rohovky, velkým zakřivením oční čočky, případně kombinací více faktorů.

Co krátkozrakost způsobuje

Krátkozrakost dítěti způsobuje špatné a neostré vidění na dálku. Vyjadřuje se v mínusových dioptriích a může být lehká (do -3 dioptrií), střední (od -3,25 do -6 dioptrií) a těžká s hodnotami nad -6 dioptrií.

Koho nejčastěji postihuje a proč

Krátkozrakost se u dětí objevuje většinou ve školním věku. Pozná se tím, že nepřečte text na tabuli nebo má problémy při sledování televize, před kterou pak sedí příliš blízko.

Krátkozrakost je u dětí častou oční vadou. Může být vrozená (např. u před
asně narozených dětí) nebo získaná (např. vlivem nezdravého životního stylu jako je časté sledováni televize či vysedávání u počítače).

Možná kombinace

Poměrně často se krátkozrakost kombinuje s astigmatismem, ten může být vyjádřený různě silně.

Léčba

Krátkozrakost se koriguje brýlemi nebo u starších dětí i kontaktními čočkami.

Doporučení

Pokud máte podezření, že vaše dítě vidí špatně na dálku, objednejte ho raději na oční vyšetření k dětskému očnímu lékaři. Důležité je i vyšetření dětského zraku před nástupem do školy.

Dalekozrakost

Popis problému

Dalekozrakost neboli “hypermetropie či hyperopie” je refrakční oční vada, při které dítě vidí špatně na blízko a většinou i do dálky.

Příčinnou dalekozrakosti je tzv. krátké oko, které způsobuje, že se světelné paprsky protínají až za sítnicí a na sítnici se proto promítá neostrý obraz pozorovaného předmětu.

Co dalekozrakost způsobuje

Dalekozrakost dítěti způsobuje špatné a neostré vidění na blízko a často i na dálku. Vyjadřuje se plusovými hodnotami dioptrií a může se jednat o lehkou (od +0,25 až +3,0 dioptrie), střední (+3,25 až do +6,0 dioptrií), vyšší (+6,25 až +9,0 dioptrií) až po těžkou (od +9,25 výše) dalekozrakost.

V dětství se často tato oční vada vůbec nemusí projevit, neboť dětské oko je schopné velmi dobře akomodovat a vadu i několika dioptrií samo vyrovnává. Oči však musí vyvinout větší úsilí, takže se u dětí může projevit častá únava i bolesti hlavy, netrpělivost apod.

Koho nejčastěji postihuje a proč

Dalekozraké je fyziologicky každé miminko ihned po narození. Tato vada však postupem času u většiny dětí vymizí tím, jak se oko postupně vyvíjí a roste. Bohužel se ale stává, že některých dětí tato vada přetrvává a projeví se zhoršeným zrakem.

Možná kombinace

Dalekozrakost může být příčinou vzniku šilhání a tupozrakosti.

Léčba

Dalekozrakost se koriguje brýlemi nebo u starších dětí i kontaktními čočkami.

Doporučení

Na dalekozrakost vás může upozornit chování dítěte - dává hračky, knížky a papír při kreslení nepřirozeně blízko očím, je roztěkané, má problémy s jemnou motorikou nebo si může stěžovat na bolesti hlavy.

Příznaky ale pozorovat vůbec nemusíte - malé děti jsou schopné bez problémů doostřit i 5 dioptrií. Tato skrytá vada mu však může následně způsobit vznik tupozrakosti. Proto, i když se vám zdá, že dítě vidí dobře, jsou preventivní oční vyšetření dětským očním lékařem důležitá.

Publikováno: 25.5.2015

Související recenze a zkušenosti

IrenaM 12.2.2018
Spokojený/á

Paní doktorka je velmi vstřícná velmi operativní a s každým problémem ať už jsou to nvé brýle dcery či synova oční vada vždy velmi rychle a lidsky našla cestu k řešení a vše nám vysvětlila. Po hrůzném jednání ze strany p... Více 

Brýlová korekce dioptrických vad u dětí

Doktor ve Vašem okolí