Screeningové měření zraku - PlusOptix

Autor:

PlusOptix je bezkontaktní přístroj určený pro screeningové měření zraku dětí. Slouží k preventivnímu a včasnému záchytu dioptrických vad a případných odchylek v postavení očí, které by mohly způsobit poruchy vývoje vidění u dětí. Měření zraku PlusOptix je pouze orientační a slouží jako preventivní test, který dá doporučení na případnou potřebu komplexního vyšetření dětským očním lékařem. POZOR měření PlusOptix v žádném případě nenahrazuje vyšetření očním lékařem!

Pro koho je měření PlusOptix určeno

  • Screening zraku je primárně určen pro děti od 6 měsíců do 3 let.
  • Po 4. roce věku dítěte se pak může využít k zachycení kritických dioptrických vad u dětí, které dříve screening či vyšetření dětským očním lékařem nepodstoupily.

První preventivní měření PlusOptixem by dítě mělo podstoupit ideálně před dosažením 1 roku a poté by mělo být pravidelně opakováno.

plusoptix vysetreni

Proč je screeningové měření důležité

Screeningové měření PlusOptix dokáže zachytit dětské oční vady jako je tupozrakost a šilhání. Obě tyto dětské oční vady mají vliv na vývoj zrakových funkcí:

  • u šilhání dochází k zastavení rozvoje spolupráce obou očí dítěte a rozvoji tupozrakosti
  • u tupozrakosti dochází k postupnému zastavení vývoje optických drah mezi okem a mozkem a dítě tak přestane na postižené oko vidět

Šilhání a tupozrakost je tedy potřeba zachytit včas, tj. do 3 let věku dítěte. Důvodem je, že tyto oční vady lze úspěšně léčit pouze do 7 let věku dítěte.

Jak měření PlusOptixem probíhá

Měření přístrojem PlusOptix trvá pouze několik vteřin, je zcela bezbolestné, pro dítě absolutně nenáročné a není nutné dítě na toto vyšetření jakkoliv připravovat ani rozkapávat oči. Provádí se ze vzdálenosti 1 metru a obě oči jsou měřeny současně. Přístroj během měření vydává zvukové signály, které upoutají pozornost dítěte.

Přístroj dítěti změří dioptrie (refrakci), rohovkové reflexy a velikost zornic. Na základě tohoto měření pak dokáže odhalit následující dětské oční vady:

  • refrakční vady - tj. zda dítě netrpí krátkozrakostí či dalekozrakostí
  • šilhání (strabismus)
  • astigmatismus (cylindry)
  • šedý zákal
plusoptix

Na základě měření PlusOptixem je dáno doporučení na další postup, tj. zda jsou hodnoty v normě či zda jsou hodnoty mimo normu a dítě by mělo podstoupit komplexní vyšetření zraku u dětského očního lékaře.

Publikováno: 24.5.2016

Doktor ve Vašem okolí